Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rozhovory Politika
21. október 2020

Anna Záborská

Náš zákon neprešiel, lebo zvíťazila forma nad obsahom

Rozhovor s predkladateľkou pro-life zákona o tom, prečo ani s veľmi miernym návrhom v parlamente neuspela.

Náš zákon neprešiel, lebo zvíťazila forma nad obsahom

TASR/Jakub Kotian

Ako bezprostredne vnímate to, čo sa včera stalo v parlamente v rámci vášho návrhu zákona?

Efektívna a adresná pomoc tehotným ženám dostala tentokrát stopku.

Ako ste vnímali celý proces, ktorý sa týkal vášho zákona?

Mala som pocit, že sme nemali „poslucháčov“, presnejšie, nebola vôľa počúvať, rozprávať sa o jednotlivých opatreniach, ktoré nič nezakazovali, neobmedzovali. Skôr naopak, pomáhali tým ženám, ktoré pomoc potrebujú, stoja o ňu a chcú ju prijať. Pri vyjednávaniach a rozhovoroch sme boli maximálne trpezliví, vytrvalí, pripravení odpovedať na otázky, čo nakoniec aj viacerí partneri ocenili.

Prečo váš návrh zákona neprešiel?

Zvíťazila forma nad obsahom. Mnohým zostalo v hlavách to, ako oponenti hovoria o našom zákone, nie to, čo o ňom hovoria. Racionálnemu uvažovaniu o tom, čo navrhujeme, stáli v ceste neadekvátne emócie zabalené do hlasného, miestami vulgárneho a manipulatívneho prejavu. Prejavu bez logiky, bez rácia.

Poslanci, ktorí to s ochranou života a pomoci ženám myslia úprimne, mali príležitosť jasne sa hlasovaním vyjadriť, kde stoja. Zvyšok je iba politikum a snaha o ospravedlnenie svojho postoja pred sebou či pred svojimi voličmi. Zdieľať

Ako sa mohlo stať, že ste oproti prvému čítaniu prišli o 23 hlasov – a to aj o 12 hlasov poslancov za OĽaNO?

Neprešli pozmeňovacie návrhy, ktoré boli bránou k hlasovaniu za zákon ako celok. Hovorím napríklad o druhej lekárskej správe, ktorá v pozmeňujúcom návrhu bola prezentovaná ako dobrovoľná a hradená poisťovňou.

Uvedomujete si nejaké chyby pri rokovaniach o podpore zákona pred finálnym hlasovaním – či už vo vyjednávaní s jednotlivými poslancami, alebo aj so stranami?

Nič nie je bez chyby, všetko môže byť lepšie. Išli sme krok po kroku, týždeň po týždni. Máme priestor poučiť sa z prístupu ľudí k dohodám, ale i k hodnotám. Budeme na tom pracovať.

Inzercia

Vyčítate si spôsob svojej komunikácie o tomto návrhu zákona v médiách?

Oponenti v maximálnej možnej miere využili priestor na to, aby prezentovali svoje proti. Nehovorím, že my sme takisto nemali dostatok mediálneho priestoru, no vo vzájomných debatách sme sa snažili argumentovať skôr vecne. No hlavou múr preraziť nemôžeme, ak je opačný názor zabetónovaný aj dezinformáciami, zavádzaním či útočením.

Väčšina médií interpretovala náš zákon ako potratový, čo nie je pravda. Mrzí ma, že aj napriek podrobným vysvetľovaniam, o čom zákon je, sme vo väčšine z nich nenašli pozorného „poslucháča“. Samozrejme, boli aj výnimočné stretnutia s novinármi, ktorí nechali bokom liberálov a konzervatívcov a išli iba po obsahu, po konkrétnych opatreniach a ich význame.

Podpredseda NRSR Juraj Šeliga sa vyjadril, že za zákon nezahlasoval, lebo bez schválenia pozmeňujúcich návrhov – vášho a poslankyne Kataríny Hatrákovej – bol zákon de facto nevykonateľný. Ako rozumiete tomuto vyjadreniu?

Nerozumiem. Myslím, že poslanci, ktorí to s ochranou života a pomoci ženám myslia úprimne, mali príležitosť jasne sa hlasovaním vyjadriť, kde stoja. Zvyšok je iba politikum a snaha o ospravedlnenie svojho postoja pred sebou či pred svojimi voličmi.

Máte za sebou prehratý boj. Čo si z neho ľudsky aj politicky odnášate?

Vieme, na čom sme. Vieme, že náš návrh má reálny potenciál, aby prešiel plénom, a budeme robiť všetko pre to, aby sa tak stalo. Každý, aj malý krok pomoci tehotným ženám, čo je v konečnom dôsledku aj pomoc nenarodeným deťom, je dôležitý. A my stáť rozhodne nebudeme. Ideme ďalej.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame