Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. október 2015

EÚ dá 16 miliárd eur na financovanie výskumu a inovácie

Európska komisia (EK) dnes oznámila, že v nasledujúcich dvoch rokoch podporí konkurencieschopnosť členských krajín EÚ investíciami do výskumu a inovácie vo výške takmer 16 miliárd eur v rámci programu Horizont 2020. V rámci neho prijala nový pracovný rozvrh na roky 2016 – 2017.

Nové príležitosti na financovanie, ktoré ponúka tento program, priamo súvisia s politickými prioritami EK, ktoré predstavil jej predseda Jean-Claude Juncker. Majú prispieť k balíku opatrení v oblasti zamestnanosti, rastu a investícií, jednotnému digitálnemu trhu, politike v oblasti energetickej únie a zmeny klímy, vnútornému trhu so silnejším priemyslom a k úsiliu urobiť z Európy silnejšieho globálneho aktéra.

Eurokomisár pre výskum, vedu a inováciu Carlos Moedas pripomenul, že výskum a inovácie sú motormi európskeho pokroku a sú životne dôležité pri riešení súčasných výziev ako imigrácia, klimatické zmeny, čistá energia či zdravá spoločnosť. 

"V priebehu nasledujúcich dvoch rokov sa 16 miliardami eur z programu Horizont 2020 podporí najvýznamnejšie európske vedecké úsilie, ktorým sa zmení život občanov," skonštatoval Moedas.

Programom sa podporí rad prierezových iniciatív - modernizácia európskeho spracovateľského priemyslu (1 miliarda eur), technológie a normy pre automatické riadenie vozidiel (vyše 100 miliónov eur), internet vecí ponúkajúci riešenia pre digitalizáciu priemyslu EÚ (139 miliónov eur), obehové hospodárstvo (670 miliónov eur) či iniciatíva zameraná na inteligentné a udržateľné mestá (232 miliónov eur), ktorej cieľom je lepšie začlenenie environmentálnych, dopravných, energetických a digitálnych sietí v mestských komunitách.

K dispozícii bude tiež najmenej 8 miliónov eur na výskum bezpečnosti vonkajších hraníc EÚ s cieľom pomôcť pri odhaľovaní a boji proti prevádzačstvu a obchodovaniu s ľuďmi, 27 miliónov eur na nové technológie na pomoc v boji proti zločinu a terorizmu, ako aj 15 miliónov eur na výskum pôvodu migračných prúdov v Európe a ich dosahu. 

Nový pracovný program zabezpečí viac peňazí pre inovačné podniky vďaka príležitostiam na získavanie financií podporovaným z Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI), spolu so sumou vyše 740 miliónov eur, určenou na podporu výskumných a inovačných činností v takmer 2000 malých a stredných podnikoch.

Program EÚ na financovanie výskumu a inovácie Horizont 2020 bol spustený 1. januára 2014. V priebehu siedmich rokov sa do výskumných a inovačných projektov zameraných na podporu konkurencieschopnosti európskeho hospodárstva a rozšírenie hraníc ľudského poznania investuje 77 miliárd eur.
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.