Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spravodlivosť Komentáre a názory
21. október 2020

Justícia

Trnka je evolučný omyl prokuratúry

Že Trnka nie je odsúdený a potrestaný, sa dá pochopiť (zatiaľ). No že s ním nevie pohnúť ani zamestnávateľ, to si môžeme zaradiť do kroniky ohavností.

Trnka je evolučný omyl prokuratúry

V pondelok sa celý deň rozhodovalo, či Trnka narazí aspoň disciplinárne. Teda či príde o funkciu elitného prokurátora (Trnka stále pôsobí na Generálnej prokuratúre). Výsledok: zrážka z platu na tri mesiace.

Komisia neriešila trestnú rovinu – na to máme vyšetrovateľov a súdy. Zaoberala sa jeho dôveryhodnosťou a etikou. Za klamstvá, ktorými sa v rozhovore pre Markízu pokúšal vyviniť z rozhodnutia o prepustení Majského z väzby, bol potrestaný zrážkou z platu.

Oveľa vážnejšia však bola otázka, či Trnka vedel alebo nevedel vysvetliť zverejnenú nahrávku s Marianom Kočnerom. Tá v plnom rozsahu potvrdzuje to, čo Trnka dlho odbíjal ako mediálne „konšpirácie“.

Nahrávka ukazuje, že generálny prokurátor Trnka bol len figúrou v rukách Kočnera.

Kočnerova éra

Podnikateľ Kočner si na Generálnej prokuratúre zriadil kanceláriu, vybavoval rozhodnutia pre známych (Majský, Počiatek, Široký...), v trezore generálneho prokurátora ukrýval zvukovú nahrávku z kauzy Gorila, vyberal úplatky a časť z nich odkladal pre kamaráta Trnku...

Ďalej sme sa z nahrávky dozvedeli aj to, že Kočner a šéf Penty Haščák mali investovať milión eur do kupovania poslancov a znovuzvolenia Trnku za generálneho prokurátora (rok 2011). A že sa to malo diať s vedomím prokurátora Trnku.

Trnka na to minulý rok reagoval vyhýbavo. Odmietol odpovedať, aký bol jeho vzťah s Kočnerom. Inak povedané: prokurátor Trnka nevedel dôveryhodne vysvetliť svoje pochybné väzby na podnikateľa z tzv. mafiánskych zoznamov. Vedenie Generálnej prokuratúry a disciplinárna komisia ho za to mali zbaviť funkcie.

Lenže. Nezbavili.

Trnka sa totiž zachoval ako typický právnik. Obsah nahrávky ani nepoprel, ani nepotvrdil. Vraj si nespomína a nevie posúdiť...

Komisia si musela vystačiť len s dôkazmi, že Trnka verejne klamal o svojom starom rozhodnutí prepustiť Majského z väzby.

Alibista

Za normálnych okolností by aj toto stačilo na to, aby bol akýkoľvek elitný prokurátor zbavený funkcie. Ak verejne klame o svojich rozhodnutiach a odmieta vysvetliť blízke väzby na podnikateľa, ktorý ovplyvňoval Generálnu prokuratúru, mal by okamžite skončiť.

Samozrejme, pri prokurátoroch, ktorí majú nezávislé a pomerne silné postavenie, to nemôže urobiť vedenie. O veci musí rozhodnúť diciplinárna komisia. Niečo ako inšpekčný tribunál, v ktorom sedia prokurátori.

Prokurátori z komisie nerozhodli tak, aby očistili svoj úrad. Naopak, zastali sa svojho kolegu.

Problém tým nevyriešili, ale rozšírili.

Inzercia

Pri Trnkovi zrejme nikto nemá pochybnosti, že je chybou v systéme. Evolučným omylom prokuratúry. Investigatívni novinári na to upozorňovali už pred desiatimi rokmi – rozhodnutia na prokuratúre mal vybavovať Kočner a Trnka ich mal formálne vykonávať. Inými slovami, vedenie prokuratúry ovládol zločinec.

Dnes sme svedkami niečoho oveľa vážnejšieho – vedenie Generálnej prokuratúry a disciplinárna komisia ukazujú, že s týmto problémom nevedia pohnúť. Napriek tomu, že jeho meno a dôkazy, ktoré ho usvedčujú z osobnej zodpovednosti, sú notoricky známe.

V konečnom dôsledku to znamená, že evolučným omylom prokuratúry nie je len Trnka, ale aj časť jeho kolegov.

Ukázalo sa, že disciplinárna komisia nie je riešením, ale súčasťou problému.

Otázka teraz znie: Ako to preťať?

Riešenie: zmena obsadenia

Niektorí navrhujú obmedziť silné postavenie prokurátorov a dať páky vláde. Tieto nápady pôsobia pekne, no mali by zlé následky. Príklad: ak by mala pri prokuratúre silnejšie postavenie vládna moc, Bašternák by nebol stíhaný. Ako sme sa dozvedeli z Kočnerových správ v Threeme, generálny prokurátor Čižnár sa v roku 2017 vzbúril a odmietol akceptovať staré dohody o ochrane Brašternáka (Kočnera). 

Schodné nie je ani širšie obsadzovanie disciplinárnych komisií neprokurátormi. Advokáti, ktorí si v minulosti sadli na miesta v komisii, sa ukázali ako klientelisti. A obchodníci s rozhodnutiami o prokurátoroch. V štýle „niečo za niečo“.

Ako jediné schodné riešenie sa ukazuje niečo, čo nepôsobí bombasticky ani revolučne, no mohlo by to fungovať: postupná zmena vo vedení prokuratúry. Organický rast. Každý systém je vždy o ľuďoch, ktorí ho tvoria. Začať treba novým generálnym prokurátorom a jeho zástupcami. Potom novým špeciálnym prokurátorom.

Na zásadnú zmenu k lepšiemu celkom postačí, keď sa v širšom vedení prokuratúry presadia ľudia ako Kliment, Kandera, Hrivnák, Šanta, Žilinka... Poctivých prokurátorov s výsledkami je dosť. Dosť na to, aby mohli rýchlo preformátovať prokuratúru a vrátiť jej dôveryhodnosť.

Matovičovej vláde môžeme vyčítať mnohé, no v tom podstatnom nesklamala: má odhodlanie odstaviť od moci gaunerov. A upratovať po nich.

Videli sme, že po zmene vlády stačilo vymeniť vedenie polície – a vyšetrovatelia začali prakticky okamžite konať. Stíhajú zločincov tempom, aké nemá obdobu. Niečo podobné sa stalo po zmene vo vedení Najvyššieho súdu a Súdnej rady. Súdna moc ukazuje, že nie je až taká prehnitá, chce sa vyrovnať so zlyhaniami vlastnými silami. A vo vlastnom záujme.

Pri prokuratúre potrebujeme to isté ako pri vláde, polícii, súdoch. Zmenu obsadenia. A tlak na výsledky.

V zdravom prostredí sa potom evolučné omyly a mutanti ako Trnka celkom jednoducho vytlačia nabok. A prekonajú.

Odporúčame