Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. október 2020, 11:29

Ruské ministerstvo obrany chce v Srbsku otvoriť svoj úrad

 Avízo prichádza v čase, keď Moskva tlačí na posilnenie vojenských vzťahov s týmto tradičným spojencom.

Správu priniesla balkánska redakcia stanice Slobodná Európa s využitím spravodajstva tlačových agentúr Reuters a AP.

Srbský rezort obrany oznámil, že sa začal "právny proces", ktorý umožní dosiahnutie dohody medzi oboma krajinami o otvorení úradu ruského ministerstva obrany v krajine.

Cieľom činnosti daného úradu bude "poskytovanie podpory a rýchlejšieho riešenia otázok súvisiacich s vojensko-technickou pomocou a spoluprácou", uviedlo vo vyhlásení srbské ministerstvo obrany.

Ruská vláda oprávnila svoje ministerstvo obrany otvoriť daný úrad, uvádza sa vo vládnom nariadení z 15. októbra, podpísanom ruským premiérom Michailom Mišustinom.

Srbsko sa usiluje vstúpiť do Európskej únie, pričom zachováva úzke vojenské vzťahy s Ruskom. Srbsko, ktoré vyhlasuje vojenskú neutralitu, je členom programu NATO s názvom Partnerstvo pre mier, ale tvrdí, že zostane mimo tohto západného obranného spolku.

Rusko v uplynulých rokoch dodalo Srbsku vojenské lietadlá, vrtuľníky, protivzdušné systémy a obrnené vozidlá.

Srbská armáda uskutočnila 10. októbra cvičenie, ktoré demonštrovalo bojovú schopnosť ruských zbraní, napríklad samohybného protilietadlového systému Pancir-S1.

Belehrad v septembri prerušil na šesť mesiacov vojenské manévre so zahraničnými vojakmi, pričom sa odvolal na nátlak zo strany EÚ na stiahnutie sa zo spoločných cvičení s Ruskom a Bieloruskom.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 52 minútami

Austrálska plavkyňa Kaylee McKeownová prekonala na národných majstrovstvách svetový rekord na 200 m znak. Dosiahla čas 1:58,94 minúty a doterajšie maximum Maďarky Katinky Hoszúovej z roku 2014 vylepšila o 0,29 sekundy.

pred hodinou

Na Slovensku v piatok pribudlo 1526 nakazených z 9892 PCR testov, pozitivita je teda 15,43 percenta. Pribudlo 27 úmrtí. Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 2809 ľudí. V nemocniciach je hospitalizovaných 1679 pacientov, z nich má potvrdené ochorenie 1475 ľudí. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je 106 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 124 osôb.

pred 3 hodinami

V Česku pribudlo v piatok 4458 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, čo je o 1350 menej ako pred týždňom, a 75 súvisiacich úmrtí. Skóre Protiepidemického systému ČR už šiesty deň po sebe zostáva na hodnote 57, čo nominálne zodpovedá tretiemu stupňu opatrení. 

pred 4 hodinami

„Ak chcete mať mobilitu k svojim blízkym na Vianoce, musíte ju obmedziť v tieto dni,“ hovorí infektológ Pavol Jarčuška. Ak sa situácia nebude zlepšovať, jedným zo scenárov je aj lockdown.