Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. október 2020, 12:45

Rodičov 545 detí odobratých na mexicko-amerických hraniciach stále nenašli

Politiku tzv. nulovej tolerancie, ktorá spočívala v odoberaní detí migrujúcim rodičom, ktorí nelegálne prekročili hranice Spojených štátov, zaviedol americký prezident Donald Trump v máji 2018. 

Rodičov 545 detí, ktoré boli odobraté príslušníkmi hraničnej polície na hraniciach Spojených štátov s Mexikom, doposiaľ nenašli. Uviedla to v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na vyjadrenia americkej ľudskoprávnej organizácie.

Šesť týždňov po tom, čo nariadenie zaviedli do praxe, Trump oznámil, že jeho administratíva nariadenie pozastaví v prípadoch, keď rodičia nebudú pre svoje deti predstavovať hrozbu. Tento projekt Trumpovej administratívy vyvolal škandál na domácej i zahraničnej scéne.

"Práve sme na súde oznámili, že rodičov 545 detí, ktoré boli násilne oddelené od svojich rodičov na základe rozhodnutia Trumpovej administratívy, sa stále nepodarilo nájsť," uviedla v utorok na sociálnej sieti Twitter Americká únia občianskych slobôd (ACLU).

Podľa súdnych záznamov sprístupnených internetovým portálom televízie CNN sa predpokladá, že dve tretiny hľadaných rodičov deportovali.

Podľa informácii americkej televízie NBC k oddeleniu detí a spomínaných rodičov došlo v roku 2017, teda predtým, ako Trumpova administratíva nariadenie zmiernila.

"Je nesmierne dôležité, aby sme zistili, kto je zodpovedný za tieto príšerné postupy, a pritom nezabudli na to, že stovky rodín sa stále nenašli a naďalej žijú oddelene," uviedol zástupca riaditeľa ACLU Lee Gelernt.

Svetová pandémia koronavírusu nakrátko pátranie po rodičoch prerušila, avšak momentálne sa akcia znovu obnovila. V roku 2018 súd nariadil, aby vláda Spojených štátov rozdelené rodiny opäť spojila.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Kým Kollára vysáva sčasti Pellegrini, februároví voliči OĽaNO sa masívne popresúvali k SaS. Ak chce teda premiér vládnuť a najmä dovládnuť celé volebné obdobie, musí opustiť svoj doterajší mód, keď si svoj koaličný štvorlístok rozdelil na strategického partnera a zvyšných fackovacích panákov. Viac v komentári Martina Hanusa.

pred 6 hodinami

Na bratislavskom Hlavnom námestí v nedeľu večer rozsvietil primátor hlavného mesta Matúš Vallo vianočný stromček. Tento rok je ním 17-ročná a 12 metrov vysoká jedľa biela, ktorú mestu darovala rodina z bratislavskej Karlovej Vsi.

pred 7 hodinami

V nedeľňajšom šlágri futbalovej Premier League sa v londýnskom derby medzi Chelsea a Tottenhamom zrodila bezgólová remíza. Tottenham sa zásluhou bodového zisku opäť posunul na čelo tabuľky.

pred 11 hodinami

„Na Slovensku sa deje to, že príde nejaký politik a začne sa búchať do pŕs, ako on pomáha ženám a že im dovolí ísť skôr do dôchodku. No my, ktorí sa dlhodobo venujeme dôchodkovej politike a vieme to prepočítať, sa smejeme cez slzy, pretože ženy sú diskriminované v našom dôchodkovom systéme tak strašne, že to už ani nemôže byť horšie,“ hovorí odborník na dôchodky Ján Šebo.