Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. október 2020, 12:03

Poľskí akademici protestujú proti ministrovi školstva

Przemyslawa Czarneka pokladajú za náboženského fundamentalistu a za nebezpečenstvo pre poľskú mládež a univerzity.

Aktivisti oblečení ako ochrankári v stredu skoro ráno zavesili na budovu poľského ministerstva školstva pútač na protest proti vymenovaniu nového ministra Przemyslawa Czarneka, ktorého pokladajú za náboženského fundamentalistu a za nebezpečenstvo pre poľskú mládež a univerzity. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Univerzitní akademici v Poľsku protestujú proti vymenovaniu nového ministra školstva konzervatívnou vládou. Minister napríklad povedal, že LGBT ľudia nie sú rovnoprávni s "normálnymi ľuďmi" a ženy boli stvorené na rodenie detí, pričom vyjadril podporu telesným trestom.

Do stredy vyše 2600 profesorov a ďalších akademikov podpísalo petíciu s výzvou na bojkotovanie ministra Czarneka, člena vládnej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), ktorého tento týždeň uviedol do funkcie prezident Andrzej Duda.

Czarnek bude vo svojom úrade dohliadať na systém škôl a univerzít. Do funkcie bol dosadený pri nedávnej reorganizácii vlády, ale prísahu zložil dva týždne po ostatných ministroch, až po svojom vyliečení z nákazy novým koronavírusom.

Na pútači zavesenom aktivistami bol nápis "Bojkotujte Czarneka, homofóba, xenofóba, fundamentalistu". Ochrankári pútač rýchlo odstránili. Duda povedal, že vymenovanie Czarneka pomôže obnoviť určitú ideologickú rovnováhu v oblasti, v ktorej dominujú ľavicovo-liberálne názory.

Akademici, ktorí petíciu podpísali, však vnímajú Czarneka ako extrémistu a náboženského fundamentalistu, ktorý môže uškodiť vzdelávaciemu systému v Poľsku. Obávajú sa, že jeho nepriateľstvo voči gejom a lesbičkám znamená, že nebude chrániť sexuálne menšinových mladých ľudí, ktorí niekedy trpia depresiou a šikanovaním.

Czarnek sa zúčastnil na demonštráciách usporiadaných krajne pravicovou organizáciou Národný radikálny tábor, pripomenula AP.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami
pred 10 hodinami

Česko vo štvrtok do 18.02 h zaznamenalo 2192 nových prípadov nákazy koronavírusom, uviedlo Ministerstvo zdravotníctva ČR. Celkový počet úmrtí v spojitosti s COVID-19 sa od vypuknutia pandémie zvýšil na 7751. Hospitalizovaných je s ochorením v súčasnosti 5210 osôb, stav 757 z nich je vážny.