Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
21. október 2020

Eutanázia detí

Holandsko bude druhou krajinou s vekovo neobmedzenou eutanáziou

Európa nebojuje len s koronavírusom, pokračuje aj zápas o hodnoty. Vo Francúzsku protestujú proti obmedzeniu výhrady vo svedomí.

Holandsko bude druhou krajinou s vekovo neobmedzenou eutanáziou

Ilustračné foto: Flickr.com/A.Davey – Edvard Munch, 1927 (CC)

Holandsko sa pridáva k svojmu susedovi Belgicku a smeruje k legalizácii eutanázie detí. Vo Francúzsku zase lekári protestujú proti novému zákonu o potratoch.

Súčasná holandská legislatíva povoľuje eutanáziu nevyliečiteľne chorých pacientov nad 12 rokov a zároveň do jedného roka života. V prípade detí je podmienkou súhlas rodičov. Osoby nad 16 rokov nepotrebujú súhlas rodičov, stačí, keď ich informujú.

Eutanáziu medzi prvým a dvanástym rokom dieťaťa legislatíva v Holandsku doteraz neriešila. Vláda dala najnovšie „zelenú“ eutanázii aj pre túto vekovú kategóriu. 

„V malom počte prípadov paliatívna starostlivosť nestačí,“ obhajuje rozhodnutie vlády holandský minister zdravotníctva Hugo de Jonge. „Pretože niektoré deti trpia zbytočne a bez nádeje na zlepšenie,“ napísal podľa New York Times v liste parlamentu.

Holandský parlament však nebude hlasovať o novom zákone, podľa ministra sa zmena udeje v rámci platnej legislatívy. Má ísť o zbavenie trestnej zodpovednosti lekárov, ktorí by ukončili život dieťaťu v spomínanej vekovej skupine jeden až 12 rokov.  V tejto kategórii museli lekári pokračovať v paliatívnej starostlivosti a podávaní výživy. 

Minister de Joge odhaduje, že takáto eutanázia sa bude týkať ročne piatich až desiatich detí. 

V liste poslancom parlamentu sa odvoláva na prieskum názorov vyše 70 lekárov z troch fakultných nemocníc v Groningene, Rotterdame a Amsterdame. Väčšina lekárov v ňom vyjadrila presvedčenie, že na žiadosť rodiča je prípustné ukončiť život dieťaťa, ktoré trpí nevyliečiteľnou chorobou.

Ako píše český Reflex, rozširovanie eutanázie sprevádzali hádky koaličných partnerov. Proti bola Kresťanskodemokratická výzva, ktorej je sám minister de Jonge členom, a Kresťanská únia. Opačný postoj mala Ľudová strana pre slobodu a demokraciu a Demokrati 66. Parlament by nemal rozhodnutie vlády nijako blokovať. 

Dospelých sa eutanázia v Holandsku týka od roku 2002. Minulý rok zaznamenali podľa britského Guardianu 6 361 prípadov eutanázie, čo je cez štyri percentá všetkých úmrtí v krajine. 

Súhlas dieťaťa?

Ukončenie života deťom do jedného roka rieši v Holandsku tzv. Groningen Protocol z roku 2004, ktorý upravuje postupné usmrtenie nevyliečiteľne chorého dieťaťa. 

Americký konzervatívny web First Things píše, že hoci urobiť eutanáziu deťom do 12 rokov je doteraz technicky ilegálne, v praxi sa stáva, že ak lekári usmrtia choré dieťa staršie ako jeden rok podľa spomínanej smernice Groningen Protocol, prokurátori prižmúria oči a nepodávajú žalobu.

Inzercia

Podľa First Things rozsah eutanázie v Holandsku vrátane chystanej novinky predstavuje výraznú nadstavbu k argumentom tých, ktorí sa zasadzujú za eutanáziu. Tú ospravedlňujú predovšetkým tvrdením, že súhlas a právo na autonómiu vlastného tela oprávňuje na také závažné rozhodnutie, ako je ukončenie vlastného života. 

„Ročné dieťa sa však nemôže rozhodnúť zomrieť a deti, ktoré nemôžu voliť, piť alkohol ani šoférovať, nie sú schopné pochopiť, čo ponuka rýchlej a bezbolestnej smrti skutočne znamená,“ napísal konzervatívny web.

Prvou krajinou na svete s povolenou detskou eutanáziou je Belgicko. Vekové obmedzenie tam neplatí od roku 2014. Prvými deťmi, ktoré boli usmrtené, bol deväťročný chlapec s nádorom na mozgu a jedenásťročné dieťa s cystickou fibrózou. Išlo o prípady z rokov 2016 a 2017.  V Belgicku musia so žiadosťou o eutanáziu súhlasiť rodičia, dieťa ju musí potvrdiť písomne. Súčasťou procesu je aj vyšetrenie u psychiatra.

Eutanázia pre dospelých je povolená ešte v Luxembursku a Švajčiarsku, ďalej v Kanade a časti Austrálie. Vo Švédsku, Fínsku a Nórsku je povolená tzv. pasívna eutanázia, teda zastavenie liečby.

Výhrada vo svedomí vo Francúzsku ohrozená

Znepokojivé správy prichádzajú aj z Francúzska. Parlament schválil návrh, ktorý posúva povolenú hranicu interrupcií na žiadosť z 12. na 14. týždeň tehotenstva a lekársky personál zbavuje práva na výhradu svedomia, informuje Vatikánsky rozhlas. 

Francúzska lekárska komora proti novej legislatíve protestuje. Lekári tvrdia, že napriek zámerom poslancov zákon neprinesie ľahšiu dostupnosť potratov v krajine. 

So zákonom prišla skupina opozičných poslancov. Lekárska komora vyčíta vláde, že nezaujala jasné stanovisko k tejto téme a nepripravila sa na parlamentnú debatu. 

Podľa predsedu Národnej rady lekárskej komory je nový zákon prejavom neporozumenia roly lekára. Patrick Bouet tvrdí, že ak je lekár nútený vykonávať niektoré činnosti, redukuje sa jeho rola na výkon služby.

„Predstavme si napríklad, že by sa v súčasnej zdravotníckej kríze objavil zákon, ktorý by zakazoval prijímať pacientov starších ako osemdesiat rokov. Mali by sme sa tiež v takom prípade prispôsobiť tomuto príkazu?“ pýta sa Bouet.

Odporúčame

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.