Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. október 2020, 09:50

Koronakríza

Plošné testovanie nemusí stačiť, Matovič pripúšťa lockdown

Plošné testovanie nemusí stačiť, Matovič pripúšťa lockdown

Igor Matovič. Foto – TASR

Zatvorenie krajiny by mohlo trvať 3 týždne. Vo štvrtok ráno zasadá Ústredný krízový štáb.

Premiér Igor Matovič pripustil, že odborníci dnes môžu odporučiť, aby Slovensko pristúpilo k lockdownu. Možno sa podľa neho zhodnú, že plán celoplošného testovania nemusí pri súčasnom vývoji situácie stačiť.

„Sme nad rozhodnutím, či bude mať zmysel robiť celoplošné testovanie alebo ísť do lockdownu,“ vyhlásil. Ak sa ukáže, že testovanie je ťažko zrealizovateľné, priklonia sa k lockdownu. Je to podľa neho posledná možná brzda, ako ochrániť životy ľudí. „Keď povedia, že zatiahnuť, tak zatiahneme.“ 

V takej situácii budú podľa neho pracovať iba tí, ktorí sú nevyhnutní pre chod štátu, ako lekári, policajti či pracovníci v elektrárňach. „Ak budeme mať lockdown, bude to mať strašné následky pre ekonomiku,“ vraví s tým, že na Slovensko to bude mať veľmi negatívny dosah. Prípadné zatvorenie krajiny by mohlo trvať minimálne tri týždne.

Očakáva, že ešte tento týždeň môžeme prekročiť hranicu 3000 prípadov nákazy koronavírusu za deň. Zároveň predpokladá, že o mesiac bude v nemocniciach s ochorením Covid-19 päťtisíc pacientov. Dnes ich je 844.

Opatrenia, ktoré sa prijali od 1. októbra, podľa premiéra nezaberajú. Chce sa preto pýtať odborníkov, či sú účinné tie, ktoré sa prijali minulý týždeň. „Som však presvedčený, že fúka uragán a s dáždničkom to nevyriešime.“

„Osobne som za to, aby sme išli cestou plošného testovania,“ povedal premiér s tým, že plán má podporu aj v koalícii.

O hraniciach sa diskutuje

Podľa ministra vnútra Romana Mikulca sa bude na zasadnutiach odborníkov a vládnych predstaviteľov diskutovať o veľmi ťažkých rozhodnutiach. 

Otázka uzavretia hraníc alebo testovania na hraničných prechodoch je ešte podľa Mikulca otvorená. 

„Hranice budeme testovať od pondelka po prvom kole celoštátneho testovania,“ oznámil minister obrany Jaroslav Naď. „Testovať sa budú všetci ľudia, ktorí budú prechádzať cez hranice. Majú možnosť a buď sa zúčastnia na celonárodnom testovaní, alebo si v súkromných laboratóriách vybavia svoje testy, alebo sa otestujú v zahraničí a budú mať o tom potvrdenie, ktoré sa bude u nás akceptovať,“ povedal podľa TASR Naď.

Akceptovať sa bude aj potvrdenie o testovaní zo zahraničia, ktoré nebude staršie ako dva týždne.

O karanténe hovorili už aj s Kolíkovou

Naď hovorí, že pandemická komisia a Ústredný krízový štáb sa budú zaoberať aj kritickou situáciou v nemocniciach. Hovorí, že ak súčasný trend pribúdajúcich pacientov bude pokračovať, do mesiaca bude počet hospitalizovaných v nemocniciach 10-násobne vyšší ako dnes.

Celoplošné testovanie je podľa Naďa jedinou možnosťou, ako sa vyhnúť lockdownu krajiny. O 10-dňovej karanténe v prípade neúčasti už hovorili aj s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou. „Akékoľvek opatrenie spravíme, bude v súlade s ústavou,“ povedal minister obrany.

Inzercia

Dodal, že zdravotníci aj dobrovoľníci sa na pomoc pri testovaní hlásia vo veľkom. Pridávajú sa aj organizácie ako dobrovoľní hasiči alebo Červený kríž.

„Ak sa boja starostovia o nejaký počet, že nedokážu zabezpečiť, tak sa môžu ukľudniť,“ dodal Naď. Poukázal aj na to, že za hodinu zdravotnícky personál pri hromadnom testovaní dostane sedem eur plus za každého pozitívne testovaného pacienta to bude ďalších 20 eur.

Naď tvrdí, že ak sa nič neurobí, tak o niekoľko týždňov bude na Slovensku situácia, ako bola na jar v Taliansku. Potvrdil, že sa bude rokovať aj s veľkými firmami, ktoré prejavili záujem, aby sa dali odbery robiť aj na veľkokapacitných parkoviskách.


Minister obrany Jaroslav Naď. Foto – TASR

Pribudlo najviac nakazených od začiatku pandémie

Na Slovensku pribudlo za utorok rekordných 2202 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá odobrali 13 832 vzoriek. Podiel pozitívnych testov je 15,9 %.

V nemocniciach je hospitalizovaných 844 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 680 z nich. Na JIS je 18 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 58 pacientov.

Vyliečilo sa ďalších 400 ľudí.

Najviac pozitívnych prípadov pribudlo v Žilinskom kraji (524), nasleduje Prešovský kraj (493), Trenčiansky (212), Banskobystrický (210), Trnavský (202), Nitriansky (197), Bratislavský (183) a Košický kraj (181). Je medzi nimi 1200 žien a 1002 mužov, sú vo veku od niekoľkých mesiacov do 95 rokov.

Premiér Igor Matovič vyzval na sociálnej sieti k zodpovednosti.

 

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami
pred 11 hodinami

Plánovaná večerná koaličná rada k voľbe generálneho prokurátora nebude, rokovať by mali najskôr jednotlivé poslanecké kluby. Pre TASR to potvrdili viacerí poslanci. Nepovedali zatiaľ, či sa voľba naplánovaná na stredu popoludní presunie, alebo nie.