Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. október 2020, 19:55

Celoplošné testovanie

Doteraz nemáme odpovede na kľúčové otázky, tvrdí Únia miest Slovenska

Zoskupenie miest stále dúfa, že vláda poskytne mestám zrozumiteľnú a jednoznačnú metodiku pre zabezpečenie celoplošného testovania obyvateľov Slovenska.

"Faktom však je, že prezident ÚMS zatiaľ absolvoval jediný telefonát s náčelníkom ozbrojených síl. Po tomto telefonáte ÚMS poslala náčelníkovi ozbrojených síl 60 kľúčových otázok, na ktoré žiadajú mestá odpovede, doteraz ich však nemajú,“ informovala hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová.

Upozornila, že samosprávy miest v tejto chvíli nevedia nič. "Ani to, ktoré náklady budú musieť zvládať z vlastných rozpočtov, ani kedy a či bude vôbec refundácia nákladov zo strany štátu zabezpečená,“ uviedla.

Upozornila, že nezodpovedané sú aj praktické otázky súvisiace so zabezpečením testovania. "Napríklad, kto bude zamestnávateľom samotných dobrovoľníkov, ktorých majú zabezpečiť samosprávy. Jednoducho, mestá nemajú zatiaľ žiadne praktické pokyny, jasné usmernenia štátu," skonštatovala hovorkyňa ÚMS.

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) po utorkovom rokovaní Bezpečnostnej rady SR odmietol medializované informácie, že samosprávy nemajú dostatok informácií a že armáda s nimi nekomunikuje. "Videl som množstvo takýchto dezinformácií, nie je to pravda," zdôraznil Naď.

"O všetkých súvislostiach zodpovedne komunikujeme so strešnými organizáciami samospráv, príslušnými ministerstvami i regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva,“ povedal.

Inzercia

Ubezpečil, že na odberných miestach bude zabezpečené všetko pre to, aby nebolo ohrozené zdravie testovaných, ani tých, ktorí budú testovanie zabezpečovať.

Aktuálne informácie o testovaní aj formuláre pre záujemcov budú sprístupnené aj na webovej stránke, ktorú pripravuje Ministerstvo obrany SR. Rezort už informuje, že na Orave a v Bardejove by malo byť počas pilotnej fázy celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 otestovaných od piatka (23. 10.) do nedele (25. 10.) 180-tisíc osôb v rámci 235 odberných miest.

Na testovaní sa bude podieľať viac ako 2500 vojakov, policajtov, hasičov, zdravotníkov a administratívnych pracovníkov.

Podľa predsedu vlády Igora Matoviča má byť testovanie dobrovoľné, no tí, ktorí sa na ňom nezúčastnia, budú musieť zotrvať desať dní v karanténe.
 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Austrálska plavkyňa Kaylee McKeownová prekonala na národných majstrovstvách svetový rekord na 200 m znak. Dosiahla čas 1:58,94 minúty a doterajšie maximum Maďarky Katinky Hoszúovej z roku 2014 vylepšila o 0,29 sekundy.

pred 2 hodinami

Na Slovensku v piatok pribudlo 1526 nakazených z 9892 PCR testov, pozitivita je teda 15,43 percenta. Pribudlo 27 úmrtí. Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 2809 ľudí. V nemocniciach je hospitalizovaných 1679 pacientov, z nich má potvrdené ochorenie 1475 ľudí. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je 106 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 124 osôb.

pred 4 hodinami

V Česku pribudlo v piatok 4458 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, čo je o 1350 menej ako pred týždňom, a 75 súvisiacich úmrtí. Skóre Protiepidemického systému ČR už šiesty deň po sebe zostáva na hodnote 57, čo nominálne zodpovedá tretiemu stupňu opatrení. 

pred 5 hodinami

„Ak chcete mať mobilitu k svojim blízkym na Vianoce, musíte ju obmedziť v tieto dni,“ hovorí infektológ Pavol Jarčuška. Ak sa situácia nebude zlepšovať, jedným zo scenárov je aj lockdown.