Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. október 2015

Iránsky parlament schválil jadrovú dohodu

Iránsky parlament schválil dnes historickú jadrovú dohodu dosiahnutú v júli vo Viedni so šiestimi svetovými veľmocami. Informovala o tom iránska štátna tlačová agentúra IRNA.

Dohodu podporilo 161 z 250 zákonodarcov prítomných na hlasovaní. Dohoda zmierňuje dlhé roky nepriateľstva a napätia medzi Iránom a západnými veľmocami, ktoré Teherán podozrievali, že jeho nukleárny program je zameraný na vojenské ciele, teda na výrobu bomby. Toto obvinenie Teherán popiera a tvrdí, že sporné aktivity majú mierové využitie, pripomenula tlačová agentúra DPA.

Výsledkom dohody má byť zrušenie sankcií uvalených na Irán, ak obmedzí svoj jadrový program a odpovie na otázky Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) o desiatkach podozrivých výskumných a vývojových projektov, ktoré Irán uskutočnil.

Iránsky parlament schválil dnes návrh zákona umožňujúceho vláde realizovať jadrovú dohodu so svetovými veľmocami, čo predstavuje víťazstvo vlády nad konzervatívnymi odporcami dohody, komentujú svetové tlačové agentúry Reuters či AP. Dvanásťčlenná Rada strážcov však môže návrh zákona poslať späť do parlamentu na ďalšie prerokovanie.

Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí, ktorý má posledné slovo v kľúčových politických otázkach, vyhlásil, že je na parlamente, či dohodu schváli alebo nie. Návrh zákona však musí ratifikovať Rada strážcov, ktorá dohliada na ústavnosť.

Teherán prisľúbil, že za určitých okolností umožní inšpektorom MAAE prístup do svojich vojenských zariadení. Práve tieto inšpekcie patrili k hlavným zdrojom sporov počas vlečúcich sa jadrových rokovaní so svetovými veľmocami. Podľa informácií západných tajných služieb Irán uskutočnil jadrové skúšky na viacerých miestach.

Niektorí iránski zákonodarcovia sa stavali proti Spoločnému komplexnému akčnému plánu (JCPOA), ktorý vláda prezidenta Hasana Rúháního dosiahla so svetovými veľmocami 14. júla, a dnešné hlasovanie odstraňuje hlavnú prekážku v uplatňovaní dohody v praxi.

Návrh zákona však obsahuje požiadavku, aby medzinárodné inšpekcie vo vojenských zariadeniach, zakotvené v jadrovej dohode, schvaľovala najprv Rada strážcov ako najvyšší iránsky bezpečnostný orgán. Z toho vyplýva, že môžu nastať nové spory.

Inzercia

Návrh zákona takisto zakotvuje, že Irán môže obnoviť svoje jadrové aktivity, na ktoré sa vzťahuje dohoda, ak nebudú zrušené medzinárodné sankcie tak, ako bolo dohodnuté. Irán pristúpil na prísne obmedzenia svojho jadrového programu práve v záujme zmiernenia sankcií, ktoré zhoršovali jeho ekonomiku.

"Návrh zákona na zavedenie Spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA) do praxe... bol dnes schválený na verejnom zasadnutí 161 hlasmi," napísala IRNA, pričom uviedla oficiálny názov jadrovej dohody, ktorú vo Viedni podpísal Irán a šesť veľmocí - USA, Británia, Francúzsko, Nemecko, Rusko a Čína. Proti návrhu zákona hlasovalo 59 zákonodarcov a 13 sa zdržalo.

"Členovia parlamentu dnes urobili uvážené rozhodnutie, ktoré ukazuje, že rozumejú situácii krajiny," povedal hovorca vlády Mohammad Báker Nóbacht po hlasovaní na tlačovej konferencii vysielanej v televízii.

"Na základe náboženského dekrétu najvyššieho vodcu žiadna vláda v Iráne nemá právo vyrábať ani používať jadrové zbrane a vláda musí aktívne uplatňovať medzinárodnú politiku odzbrojenia," uvádza sa v návrhu zákona. Ten zároveň vyzýva vládu, aby pokračovala v rozvoji iránskej vojenskej sily, čo naznačuje, že Teherán si bude zachovávať aktívnu rolu v konfliktoch na Blízkom východe, kde jeho záujmy narážajú na záujmy Západu či veľmocí z oblasti Perzského zálivu.

Na dnešnom hlasovaní parlamentu bol prítomný aj minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf. Práve on a šéf americkej diplomacie John Kerry boli hlavnými vyjednávačmi na jadrových rokovaniach.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.