Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. október 2020, 17:15

V Náhornom Karabachu sa nedodržiava ani druhé prímerie

V Náhornom Karabachu sa nedodržiava ani druhé prímerie

TASR/ AP

Strany zapletené do konfliktu v Náhornom Karabachu sa v pondelok opäť navzájom obviňovali z nerešpektovania humanitárneho prímeria. Arménsko a Azerbajdžan sa na ňom dohodli uplynulú sobotu a do platnosti vstúpilo v nedeľu o 00.01 h miestneho času.

Azerbajdžanské ministerstvo obrany v pondelok uviedlo, že arménske ozbrojené sily cez noc ostreľovali oblasti v štyroch okresoch v prihraničnej časti krajiny. Miestne orgány v Karabachu medzičasom uviedli, že azerbajdžanská delostrelecká paľba pokračovala aj v noci na pondelok, pričom karabašská armáda v reakcii podnikla "primerané kroky".

Situácia v hlavnom meste Náhorného Karabachu, v Stepanakerte, bola v noci na pondelok pokojná, uviedol korešpondent AFP. Toto prímerie bolo dohodnuté už ako druhé v poradí po tom, ako sa nedodržiavalo to predchádzajúce - uzavreté začiatkom októbra v Moskve.

Ruský minister zahraničných Sergej Lavrov, ktorý pôsobil ako sprostredkovateľ medzi Arménskom a Azerbajdžanom pri rokovaniach o oboch prímeriach, v pondelok vyhlásil, že pokračujúce boje sú "neprijateľné".

Povedal, že bojujúce strany a medzinárodní hráči by mali "okamžite prestať s konfrontačnou rétorikou" a zopakoval dôležitosť zavedenia mechanizmov na monitorovanie prímeria. "Pracujeme na tom," dodal po rokovaniach s generálnou tajomníčkou Rady Európy Marijou Pejčinovičovou Buričovou. Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev podľa AFP obvinil arménske sily zo "zjavného" porušenia prímeria vrátane streľby na obývané oblasti a uviedol, že sú v nich mŕtvi aj zranení.

Vo svojom príspevku zverejnenom na sociálnej sieti Twitter Alijev napísal, že azerbajdžanské sily prevzali kontrolu nad ďalšími 13 arménskymi obcami. Azerbajdžan opakovane hlási, že zaznamenal úspechy v súčasných bojoch o prevzatie kontroly nad oblasťami v Karabachu a na inom azerbajdžanskom území, ktoré ovládli arménske sily.

Analytici však tvrdia, že je nepravdepodobné, že by Azerbajdžan dokázal znovu získať kontrolu nad Karabachom iba vojenskými prostriedkami. Dodávajú však, že podľa všetkého nezlučiteľné pozície na oboch stranách spôsobujú, že diplomatické riešenie je zatiaľ v nedohľadne.

Inzercia

Nateraz stále existujú obavy, že konflikt sa rozšíri: Turecko dôrazne podporuje svojho spojenca, Azerbajdžan, aj keď Ankara odmieta obvinenia, že na pomoc Baku vyslala turecký vojenský personál a príslušníkov protureckých sýrskych milícií.

Generálny tajomník OSN António Guterres v nedeľu vyzval Arménsko a Azerbajdžan, aby nové prímerie "striktne dodržiavali". Podľa AFP o tom v noci na pondelok informoval Guterresov hovorca.

Nová dohoda o prímerí bola oznámená po raketovom útoku, ktorého terčom sa stala rezidenčnú oblasť v meste Gjandža, ktoré je druhým najväčším v Azerbajdžane. O život prišlo 13 ľudí vrátane detí.

Zrážky o Karabach, ktoré vypukli 27. septembra, si podľa oficiálnych údajov vyžiadali viac ako 800 mŕtvych. Skutočný počet obetí však môže byť oveľa vyšší, pretože Azerbajdžan nezverejnil bilanciu strát svojej armády.

Podľa Jerevanu bolo zabitých 710 arménskych vojakov a 36 civilistov. Baku informovalo o 60 obetiach z radov azerbajdžanských civilistov.

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

Šanca, že žiaci pôjdu na budúci týždeň do škôl, je stále otvorená, tvrdí vicepremiérka Veronika Remišová, podľa ktorej všetci koaliční partneri na tom majú záujem. Strana Za ľudí navrhla, aby žiaci druhého stupňa chodili do škôl pred Vianocami podľa vzoru žiakov na prvom stupni, teda na základe vyhlásenia o bezinfekčnosti od rodičov. Premiér Igor Matovič sa koaličnej rady nezúčastnil.

pred 9 hodinami

Dag Daniš komentuje dianie v koalícii: „Zmätok a spory ukazujú, že po minulom týždni a dohode prímeria sa nezmenilo takmer nič. Len to, že lídri už na seba neútočia cez facebook. Teda: vyriešil sa len obal. Fasáda. Nie podstata. Jadro problému je stále rovnaké. Je ním neschopnosť Matoviča riadiť vládu, koalíciu a štát. Nemá na to osobnostné a charakterové predpoklady.“

pred 9 hodinami
pred 9 hodinami

Premiér Igor Matovič poprial novozvolenému generálnemu prokurátorovi, „aby ustál akékoľvek tlaky z akejkoľvek strany“. Tvrdí, že od neho ich nikdy nezažije.

Držím novému GP všetky palce, aby ustál akékoľvek tlaky z akejkoľvek strany. Odo mňa ich nikdy nezažije, presne tak, ako ich nezažíva NAKA ... a môže to tak čistiť peknekrásne odpodlahy. #VeľaOdvahyPrajem🇸🇰

Uverejnil používateľ Igor Matovic Štvrtok 3. decembra 2020
pred 10 hodinami

Štyroch mŕtvych si vyžiadala mohutná explózia, ku ktorej došlo vo štvrtok v priestoroch čistiarne odpadových vôd v prístavnom meste Avonmouth na predmestí anglického mesta Bristol. K výbuchu došlo v jednej z nádrží s chemikáliami. Explózia sa nevyšetruje v súvislosti s terorizmom, povedal hlavný policajný inšpektor Mark Runacres.

pred 10 hodinami

V semifinále Ligy národov sa futbalisti Španielska stretnú s Talianmi. Ďalšiu semifinálovú dvojicu vytvorili Belgičania s Francúzmi. Rozhodol o tom štvrtkový žreb v centrále UEFA v Nyone. Prvé semifinále je na programe 6. októbra v Španielsku, druhé o deň neskôr v Belgicku. Finále a zápas o tretie miesto budú 10. októbra.

pred 10 hodinami

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) vyhlásila verejnú súťaž na vybudovanie elektronického mýtneho systému. Je to jeden z troch základných prvkov nového elektronického výberu mýta. Predpokladaná hodnota zákazky je 60 miliónov eur bez DPH. V januári budúceho roka sa chystá NDS vyhlásiť súťaž na palubné jednotky a zákaznícke služby a v apríli 2021 zase pripravuje vyhlásenie verejného obstarávania na kontrolu výberu mýta.

pred 11 hodinami

Návrh poslanca Alojza Baránika (SaS), aby verejnú kontrolu nad činnosťou prokuratúry vykonávali parlament a vláda alebo v jej mene člen vlády, skritizovala Generálna prokuratúra, Rada prokurátorov, Slovenská advokátska komora aj predseda Smeru Robert Fico.