Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. október 2020, 15:04

Nezamestnanosť v septembri klesla na 7,43 percent

Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny, o ktorých informoval minister práce Milan Krajniak

"Už druhý mesiac celková miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku klesá. Trend je veľmi jasný, od marca, keď sa začala koronakríza, bol najhorším mesiacom apríl. Vtedy pribudlo do evidencie nezamestnaných 33.613 ľudí, odvtedy neustále krivka klesá a zvrátila sa počas leta. V septembri máme o 5124 nezamestnaných menej," skonštatoval Krajniak.

Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie v septembri tohto roka dosiahol 203.649 osôb. Medzimesačne ide o pokles o 4713 osôb, medziročne vzrástla o 2,07 p. b. Úrady práce evidovali celkovo 224.393 ľudí bez práce, čo je o 5124 osôb menej ako v auguste.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla v deviatom mesiaci tohto roka 8,18 % z augustových 8,37 %. Medzimesačne klesla o 0,19 p. b.

Počet uchádzačov o zamestnanie pripravených ihneď nastúpiť do práce dosiahol 203.649 osôb, čo je v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom pokles o 4713 osôb. "Trh práce aj vďaka opatreniam, ktoré sme prijali, začína prijímať nových ľudí. Veľká časť z tých, ktorí počas najprudšieho uzatvorenia ekonomiky v apríli a máji prišli o prácu, si postupne začínajú nachádzať prácu," vyhlásil Krajniak.

Zároveň uviedol, že zámerom je, aby prácu nachádzali najmä slovenskí občania a aby neboli vytláčaní z trhu práce cudzincami. "Chápem, že každý, najmä z krajín Európskej únie, si chce nájsť, čo najlepšie platenú prácu aj na Slovensku, ale každý chápe, že prioritou je vytvárať pracovné miesta pre slovenských občanov, a to sa nám darí," dodal Krajniak.

Inzercia

Z hľadiska krajov klesla nezamestnanosť v septembri vo všetkých. "Z hľadiska okresov bol z pohľadu zníženia miery nezamestnanosti najúspešnejší okres Zlaté Moravce, kde klesla až o jedno percento. Potom sú to okresy ako Topoľčany, Šaľa, Poltár, Rimavská Sobota," doplnil generálny riaditeľ ústredia práce Marián Valentovič s tým, že priemerne je nezamestnanosť najnižšia v Bratislavskom kraji.

Celkovo bolo v septembri 2020 z evidencie vyradených 28.652 uchádzačov o zamestnanie, 21.988 z nich si našlo prácu, pre nespoluprácu odišlo 649 ľudí, ďalších 6015 osôb bolo vyradených z ostatných dôvodov.

Ku koncu septembra úrady práce evidovali 76.673 voľných pracovných miest, čo je medzimesačný nárast o 4542 miest. Najviac voľných pozícií bolo v Bratislavskom kraji, a to 21.095, najmenej v Košickom kraji, a to 4086.

V septembri sa do evidencie úradov práce prihlásilo aj 6263 absolventov stredných škôl. Najviac sa ich evidovalo na úradoch v Košiciach, Prešove, Žiline, Bardejove a v Poprade.

Dnes treba vedieť

pred 23 minútami

Sudca bude rozhodovať o vzatí do väzby policajného exprezidenta Milana Lučanského v nedeľu. Aj o ďalších šiestich osobách, ktoré zadržali v rámci policajnej akcie Judáš, sa má rozhodovať počas víkendu.

pred hodinou

Francúzsky jazdec formuly 1 Romain Grosjean, ktorý mal v nedeľu na pretekoch v Bahrajne hrôzostrašnú nehodu, chce o dva týždne opäť pretekať. Jazdec tímu Haas, ktorý sám vystúpil z horiaceho monopostu, verí, že stihne finále tejto sezóny v Abú Zabí. Po sezóne 34-ročný pretekár končí kariéru v F1.

pred hodinou

Rokovania o obchodnej dohode medzi Britániou a Európskou úniou sa dostali do zložitej situácie, uviedla Británia. Hovorca vlády uviedol, že Londýn určite nepristúpi na niečo, čo „oslabuje britskú suverenitu a opätovné získanie kontroly nad krajinou“. Európska únia dnes Britániu upozornila, že je načase, aby sa rozhodla, aké vzťahy s Bruselom chce do budúcnosti mať.

pred hodinou

Vo veku 77 rokov zomrel predseda vatikánskeho súdneho tribunálu Giuseppe Dalla Torre. Rozhodoval aj v procesoch Vatileaks I. a II., v minulosti bol rektorom rímskej univerzity LUMSA. Jeho rodina dlhé desaťročia stojí v službách Svätej stolice. Mladší brat Giacomo, ktorý zomrel na jar, bol veľmajstrom Maltézskeho rádu, ich starý otec bol šéfredaktorom vatikánskeho denníka L´Osservatore Romano. (ACI Stampa)

pred 3 hodinami

Rozhodnutie súdu, či pôjde Jaroslav Haščák do väzby, by mohlo byť známe o 20.00, naznačil jeho právny zástupca Martin Škubla. Výpovede svedkov a obhajoby sa skončili po 15.00. Na otázku, či navrhne Haščák namiesto prípadného väzobného stíhania peňažnú zábezpeku, nechcel odpovedať.

pred 3 hodinami

Úrad pre reguláciu hazardných hier zasahuje v Lučenci, v nelegálnej herni odstraňuje zariadenia, na ktorých sa prevádzkovali hazardné hry bez licencie. Našli tam deväť kusov tzv. kvízomatov, po ktorých odstránení by však už mal byť banskobystrický región bez nelegálneho hazardu.