Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. október 2020, 14:11

Zoznam pamätných dní a štátnych sviatkov by sa mohol zmeniť

Podľa návrhu zmien, ktorými sa parlament bude zaoberať v druhom čítaní, by mali pribudnúť tri nové pamätné dni a jeden pamätný deň by sa mal zmeniť na štátny sviatok.

Poslanci OĽANO navrhujú rozšíriť zoznam pamätných dní o 24. jún ako Deň pamiatky obetí komunistického režimu. Zároveň navrhujú doterajší Deň zahraničných Slovákov (5. júla) premenovať na Deň Slovákov žijúcich v zahraničí.

Chcú tak zosúladiť názov pamätného dňa venovaného Slovákom žijúcim v zahraničí s formuláciou uvedenou v Ústave SR a v zákone o Slovákoch žijúcich v zahraničí. Ďalšou novelou chcú doplniť do zoznamu pamätných dní 21. jún ako Deň odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z Česko-Slovenska v roku 1991 a 21. august ako Deň obetí okupácie Česko-Slovenska v roku 1968.

Koaliční poslanci spoločne zároveň navrhujú, aby sa Deň vzniku prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov 28. októbra opäť zaradil k štátnym sviatkom. Navrhovatelia argumentujú, že vznik Československej republiky v roku 1918 patrí k jedným z najvýznamnejších dní v novodobej histórii Slovenska. Po vzniku samostatného Slovenska však 28. október vypadol zo zoznamu štátnych sviatkov, až v roku 1999 ho zaradili iba na zoznam pamätných dní.

V súčasnosti je na Slovensku päť štátnych sviatkov, schválením novely by ich bolo šesť. V prípade 28. októbra však nepôjde o deň pracovného pokoja, toto špecifikum sa dostane i do Zákonníka práce.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) požiadalo prezidentku Zuzanu Čaputovú o iniciovanie rokovania všetkých strán, ktoré sa podieľajú na rozhodnutiach ústredného krízového štábu. Združenie očakáva, že hlava štátu bude zo svojej pozície apelovať na jednoznačnosť, zrozumiteľnosť, premyslenosť prijímaných rozhodnutí a adekvátnosť následných krokov. ZMOS sa zároveň obrátil na verejnú ochrankyňu práv Máriu Patakyovú. Žiada ju o stanovisko k testovaniu žiakov.

Inzercia

Inzercia