Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. október 2020, 08:17

Výročie hromadných protestov v Čile poznačilo násilie

Desaťtisíce ľudí sa v nedeľu zišli v centre čilskej metropoly Santiago, aby si pripomenuli prvé výročie masových protestov, pri ktorých zahynulo vyše 30 ľudí a tisíce utrpeli zranenia. 

Pokojné demonštrácie sa však do večera premenili na nepokoje a rabovanie, informovala agentúra Reuters. Obyvatelia Čile sa v priebehu dňa zhromažďovali v mestách po celej krajine. Mnohí niesli nápisy a transparenty vyzývajúce, aby ľudia budúcu nedeľu v referende hlasovali za zrušenie ústavy z obdobia diktatúry, čo bola kľúčová požiadavka protestov z roku 2019.

Prevažne pokojné demonštrácie neskôr v Santiagu poznačilo čoraz viac násilných incidentov, rabovanie obchodov a zrážky s políciou, ktorá použila slzotvorný plyn a vodné delá. Vandali podpálili dva kostoly a policajnú stanicu.

Minister vnútra Victor Pérez večer miestneho času ocenil skoršie pokojné demonštrácie a odsúdil následné nepokoje. Obyvateľov krajiny vyzval, aby svoje rozpory vyriešili hlasovaním v ústavnom referende 25. októbra.

"Tí, ktorí páchajú tieto násilné činy, nechcú, aby si Čiľania vyriešili svoje problémy demokratickými prostriedkami," povedal Pérez novinárom a prisľúbil potrestanie výtržníkov. Minuloročné protesty trvali od 18. októbra do polovice decembra, keď sa Čiľania zhromažďovali po celej krajine, aby žiadali reformy dôchodkového systému, zdravotníctva i školstva. Rabovanie a výtržnosti mali za následok škody a hospodárske straty vyčíslené na miliardy dolárov. Vojaci vtedy vyšli do ulíc po prvý raz od vlády diktátora Augusta Pinocheta.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

„Na Slovensku sa deje to, že príde nejaký politik a začne sa búchať do pŕs, ako on pomáha ženám a že im dovolí ísť skôr do dôchodku. No my, ktorí sa dlhodobo venujeme dôchodkovej politike a vieme to prepočítať, sa smejeme cez slzy, pretože ženy sú diskriminované v našom dôchodkovom systéme tak strašne, že to už ani nemôže byť horšie,“ hovorí odborník na dôchodky Ján Šebo.

pred hodinou

„V podstate ma to nezaujíma,“ komentoval výsledky najnovšieho prieskumu agentúry Focus Igor Matovič s tým, že pandémia škodí preferenciám. Podľa vlastných slov dôveruje voličom OĽaNO, ktorí „vedia, že žijeme ťažkú dobu a stoja pri nás“. OĽaNO skončilo druhé, na stranu Hlas stráca 5 percent.

pred hodinou

Slovenská štafeta sánkarov v zložení Katarína Šimoňáková, Jozef Ninis a dvojica Tomáš Vaverčák, Matej Zmij obsadila v nedeľu piatu priečku v súťaži tímov v rámci Svetového pohára v rakúskom Innsbrucku. Za víťaznými Nemcami zaostala o 1,508 s.

pred hodinou

Talianskemu zimnému cestovnému ruchu hrozí pre vládou plánované zatvorenie lyžiarskych stredísk počas obdobia Vianoc medziročný prepad tržieb o 70,2 %. Počas vlaňajšej sezóny taliansky zimný cestovný ruch vygeneroval tržby vo výške 10,4 miliardy eur. Ak sa zimná sezóna začne až v polovici januára 2021, tržby dosiahnu len 3,1 miliardy eur, prognózuje inštitút JFC.

pred 4 hodinami

Igor Matovič v relácii Na telo povedal, že uvažujú nad ďalším „doplňujúcim“ spôsobom testovania vzhľadom na to, že sa menia podmienky počasia a nechcú, aby ľudia stáli v zime vonku v radoch. Chcú ju predstaviť budúci týždeň, nepovedal o aký spôsob má ísť. Metódu testovania kloktaním plánujú ponúknuť školám. Tým, ktoré sa od 7. decembra rozhodnú otvoriť, štát zabezpečí potrebný materiál.