Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. október 2020, 13:29

Matematik Richard Kollár upozorňuje na problematickosť antigénových testov

Pandémia koronavírusu SARS-CoV-2 je o pozitivite a negativite. Ale aj o falošnej pozitivite a falošnej negativite. A to...

Uverejnil používateľ Richard Kollar Nedeľa 18. októbra 2020

Na základe vedeckých štúdií poukázal na problematickú presnosť a spoľahlivosť antigénových testov, ktoré v rámci plánovaného plošného testovania objednali Štátne hmotné rezervy.

„Namiesto celoplošného testovania preto odporúčam vložiť viac úsilia do masového posilnenia trasovania a PCR testovania najmä v zatiaľ menej postihnutých regiónoch,“ píše na sociálnej sieti.

Testovanie objednanými antigénovými testami by mohlo ukázať až 80-tisíc falošne pozitívnych a 25-tisíc skutočne pozitívnych, ktorých však pri súčasných slovenských kapacitách nie je možné v období jedného týždňa pretestovať PCR testami. Problémom je však podľa neho najmä odhadovaných približne 25-tisíc falošne negatívnych, teda ľudí, ktorí dostanú signál, že nie sú infikovaní.

„Medzi nimi sa bude nachádzať podľa údajov menovaných vyššie stále aj vysoký počet ľudí, ktorí sú potenciálnymi superšíriteľmi. Ani opakované pretestovanie o týždeň (nie o dva týždne, to by malo ešte menší efekt) tak pravdepodobne nedokáže dostatočne znížiť počet infikovaných v populácii na počet, ktorý zvláda trasovať súčasná infraštruktúra RÚVZ,“ píše na sociálnej sieti.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 21 minútami

Prezidentka Zuzana Čaputová nevníma Česko ako „odstrašujúci príklad“ v súvislosti s pandémiou. Povedala to v rozhovore pre českú televíziu CNN Prima News. Podľa Čaputovej má aj Slovensko čo robiť, aby zvládlo priebeh pandémie, pričom hovorila aj o roztrieštení spoločnosti a spochybňovaní ochorenia.

pred hodinou
pred hodinou

Opozičný Smer-SD chce dať hlasovať o dôvere vláde premiéra Matoviča, oznámil predseda strany Robert Fico. Dôvodom sú otázniky pri nákupe antigénových testov či celoplošené testovanie, ktoré podľa neho nemá žiadne odborné odôvodnenie.

Inzercia

Inzercia