Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. október 2015, 22:13

SaS chce čestné slovo od pravice, že nepôjdu s Ficom. KDH a Most nesúhlasia

SaS navrhuje, aby strany spoločne deklarovali, že chcú byť súčasťou reformnej vlády a nebudú vládnuť so Smerom-SD, ak bude možné vytvoriť pravicovú vládu.

Strany KDH a Most-Híd nepodpíšu Deklaráciu zodpovednosti za Slovensko, ktoré partnerom ponúkla SaS. #Sieť sa ešte nevyjadrila, OĽaNO-NOVA by dokument podpísať mali. Vyplýva to z vyjadrení strán v reakcii na ponúknutý materiál.

SaS navrhuje, aby strany spoločne deklarovali, že chcú byť súčasťou reformnej vlády a nebudú vládnuť so Smerom-SD, ak bude možné vytvoriť pravicovú vládu. Šéf SaS Richard Sulík poslal deklaráciu Jánovi Figeľovi (predseda KDH), Bélovi Bugárovi (predseda Mosta-Híd), Radoslavovi Procházkovi (predseda #Siete) a spoločne lídrom koalície OĽaNO-NOVA Igorovi Matovičovi a Danielovi Lipšicovi. 

„Na výzvu SaS nebudeme reagovať. Je nekorektná od strany, ktorá prvú nekomunistickú vládu od roku 1989 bezohľadne povalila a Ficovi umožnila triumfálny návrat k moci," reagovalo KDH prostredníctvom svojej hovorkyne Nataše Žembovej. Hnutie trvá na tom, že nechce dopĺňať Smer-SD, ale byť súčasťou alternatívy. „Naša odpoveď a ponuka občanom a politickým partnerom sa nazýva KDH+. O povolebnej koalícii môžeme rokovať až po voľbách. V nich rozhodujú občania, ktorí dávajú mandáty osobám a programu," doplnila.

„Most-Híd už viackrát verejne deklaroval, že alternatívu voči vláde Smeru by mali tvoriť strany Most-Híd, Sieť a KDH. Most-Híd má svoj program Občianska vízia už viac ako rok hotový a nepovažujeme za potrebné podpisovať nejaké spoločné programové dokumenty v rámci opozície," reagovali bugárovci prostredníctvom hovorcu Mateja Kováča. 

Hovorkyňa #Siete Karolína Ducká uviedla, že predseda strany Radoslav Procházka dostal list od Sulíka „vo veci ich straníckej aktivity a v primeranom čase naň odpovie".

V deklarácii sa okrem iného píše, že predsedovia politických strán sú si vedomí zodpovednosti za ďalší vývoj Slovenska, potreby hlbokých spoločenských zmien, nastolenia spravodlivosti a vlády práva či nutnosti ekonomickej obrody. „Poučení skúsenosťami z vlastných chýb, ktorých sme sa dopustili v minulosti, sa týmto zaväzujeme, že vyvinieme maximálne úsilie, aby na základe priaznivého volebného výsledku po voľbách v roku 2016 vznikla na Slovensku vláda, v ktorej nebude mať zastúpenie strana Smer-SD," znie ďalej deklarácia.

Podľa SaS majú pravicové strany zhodný názor na viacero tém dôležitých pre Slovensko. Rozsah problémov v ekonomickej i sociálnej oblasti je podľa návrhu deklarácie „veľkou príležitosťou na programový prienik stredopravých politických strán, ktoré predstavujú jedinú rozumnú alternatívu voči vláde Smeru-SD". Deklarácia by mala podľa SaS povzbudiť občanov, aby sa zúčastnili na nadchádzajúcich parlamentných voľbách a svojím hlasom pomohli k vzniku stabilnej reformnej vlády.

Voliči pravicových vlád chcú podľa liberálov, aby opozičné strany prijali pred budúcoročnými voľbami záväzok o vytvorení spoločnej vlády. „Je fér, aby voliči dopredu poznali úmysly politických strán v kľúčových otázkach smerovania politickej scény a štátu," vysvetľuje SaS dôvod, prečo vypracovala návrh deklarácie. „Vychádza v ústrety volaniu verejnosti po stabilnej reformnej vláde," doplnila strana SaS. 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou
pred hodinou

Zástupca šéfredaktora Jozef Majchrák debatuje na Konzervatívnom fóre na tému, či sa raz Slovensko dočká solídneho konzervatívneho prezidenta. Spoločnosť mu robia komentátor denníka Štandard Dag Daniš a analytik Inštitútu Václava Klausa Filip Šebesta.

pred 4 hodinami

Bulharsko by sa mohlo stať prvým členským štátom Európskej únie, ktorý bude mať svojich národných svätcov ako motív na bežných eurominciach. Bulharský patrón svätý Ján Rilský sa v budúcnosti objaví na jednoeurovej minci a mních svätý Paisius Chilendarski na dvojeurovej minci, oznámila Bulharská národná banka. (ekai)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.