Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. október 2020, 07:19

Izrael v nedeľu formálne nadviaže diplomatické vzťahy s Bahrajnom

Dosiaľ poslednými arabskými krajinami, ktoré nadviazali diplomatické vzťahy s Izraelom, boli Egypt v roku 1979 a Jordánsko v roku 1994.

Izrael a Bahrajn v nedeľu v Maname oficiálne nadviažu diplomatické vzťahy, informovala agentúra AFP. Oba štáty minulý mesiac dosiahli dohodu o normalizácii vzájomných diplomatických vzťahov, ktorú sprostredkovali USA.

Delegácia z Izraela a predstavitelia v Bahrajne podpíšu "spoločné komuniké, teda nadviazanie plnohodnotných diplomatických vzťahov," uviedol izraelský úradník v Maname pre novinárov.

Po podpise textu, ktorý je plánovaný na nedeľu večer, bude môcť Izrael a Bahrajn otvoriť veľvyslanectvo v krajine svojho partnera, informoval úradník.

Izrael podpísal dohody o normalizácii vzájomných diplomatických vzťahov so Spojenými arabskými emirátmi a Bahrajnom 15. septembra v Bielom dome vo Washingtone.

Pre Blízky východ sú nové dohody výraznou zmenou desaťročia trvajúceho stavu, pri ktorom sa arabské krajiny snažili zachovať jednotný postoj voči Izraelu v súvislosti s jeho zaobchádzaním s Palestínčanmi.

Dosiaľ poslednými arabskými krajinami, ktoré nadviazali diplomatické vzťahy s Izraelom, boli Egypt v roku 1979 a Jordánsko v roku 1994.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 minútami

„Začíname vidieť v nemocniciach prudký nárast nakazených," tvrdí Krajčí. 9. novembra môžeme mať 3 500 infikovaných v nemocniciach, ak neprijmeme opatrenia. Podľa premiéra ideme horšou cestou ako Česko.

pred 14 minútami

Posledných sedem dní rastie slovenská krivka počtu prípadov rýchlejšie ako česká, informuje minister zdravotníctva Marek Krajčí. Denne nám zomiera v nemocniciach na koronavírus 18 ľudí. Toto číslo bude podľa neho rásť. „Situáciu nemáme pod kontrolou.“

 

 

Inzercia

Inzercia