Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. október 2015, 20:22

Z denníka agenta provokatéra (Expedícia Európa)

Z denníka agenta provokatéra (Expedícia Európa)

Minulý rok som nedopatrením vyvolal etnický konflikt v Rumunsku.

 Napísal som totiž nevinnú esej o Sikuloch, o tom, ako ich maďarský jazykový ostrovček žiada autonómiu, tiež som písal o zarážajúcej neznalosti, ktorá vo východných Karpatoch oddeľuje Sikulov od ich rumunských susedov.

Maďarskí Sikulovia demonštrujúci za autonómiu v Rumunsku. 

Pozor, Rakúšan!

Antena 3, spravodajská stanica mediálneho magnáta Dana Voiculescua, svojvoľne poskladala citáty a priviedla národ do vytrženia.

Ďalšie dni som nerobil nič iné, len čítal nadávky na svoju osobu. Niečo prišlo z maďarskej strany, no z Rumunska sa cezo mňa prevalila hotová lavína. Rumunské internetové komentáre vo mne odhalili „nemčúrsko-náckovského lúzera“, „vizionára sračiek, ktorého platia Maďari“. Niekto namietol: „Odkedy nás zaujíma, čo vypisuje tento rakúsky škandalista, ktorý žije po rôznych štátoch ako cigán v stane?“ Ďalší: „Tento pán Martin je blbeček a nacista, ako vlastne všetci Rakúšania.“ A ešte: „Pán Nicolescu, tento Martin určite nie je blbeček. Je to agent provokatér. Vie, čo činí, pretože ho za to platia.“ Na tomto sa postupne zhodli všetci.

Od minulého roku snívam o tom, že sa tejto magnátovej mediálnej tlupe pozriem do očí. Voiculescu, svojho času špiceľ Securitate a neskôr vodca jednej provládnej straničky, bol krátko nato odsúdený. Vyfasoval desať rokov väzenia za pranie špinavých peňazí a podvod. Odkedy sa prokurátori utrhli z reťaze, čo sa udialo najmä po zvolení etnického Nemca Klausa Iohannisa za prezidenta, polovica rumunskej elity dýcha väzenský vzduch.

Inzercia

Attilov štrnásty syn

Vybral som sa najskôr do Sfântu Gheorghe. Sándor Tamás, šéf parlamentu v sikulskom obvode Covasna, ma pozýva do svojej kancelárie. Sikul sa načiahne po soche jedného ázijského stepného jazdca, pridrží si ju na svojom košatom maďarskom fúzisku a so smiechom opisuje, ako bývajú čínski návštevníci z tejto podobnosti mimo. Čo sa týka nevyriešenej záhady, odkiaľ pôvodne dorazili Sikulovia, mal Tamás poruke jeden názor: „Od Attilovho štrnásteho syna Csabu.“ Chváli politiku maďarského premiéra Viktora Orbána, zvlášť – ako hovorí – jeho iniciatívy proti plodnosti cigánov.

Rád by som provokatívneho politika naviedol, aby odštiepenie Sikulov od Rumunska vyslovil aspoň ako myšlienkovú hru. Ale márne. Aj keď sa Putin vyšvihol medzi Sikulmi na druhého najpopulárnejšieho politika, hneď po Orbánovi, podľa Tamása nie je „Rusko pre nás žiadnym modelom. Hľadíme do Južného Tirolska.“ Potom ma však predsa len vystraší: jeho strana, údajne umiernená menšinová UDMR, položila v roku 2011 v jednej ankete okrem iného otázku: „Zomreli by ste za autonómiu?“ Tri percentá Sikulov odpovedalo „za každých okolností,“ päť percent „za istých okolností.“ Mňa však šokovala už len tá otázka. Tamás vysvetľuje: „Musíme predsa vedieť, ako zmýšľajú ľudia.“

Nedávno som si splnil želanie. Písomne som sa ohlásil a vyrazil do Bukurešti – do stanice Antena 3. Biedny barak na výpadovke z ostro pálených tehál, všade satelitné antény. Na nacionalistickom vysielači ma udivil jeho rómsky personál, ktorý ma zablokoval v ceste, krivo a nedôverčivo zazerajúci mladíci.

V Antene 3

Tento víkendový výpad mi priniesol viac šťastia. Biely, hrubokrký vrátnik ma pustil do centrálnej vstupnej haly. Beží tam Antena 3, stojaca reportérka robí rozhovor so sediacou občiankou, počas reportáže sa objaví sedemkrát záber, ako dcéra baróna sociálnodemokratickej vládnej strany, obžalovaná kvôli trikom pri maturite, tlčie do prokurátora. Takto vyzerá rumunská televízia, tým je povedané všetko.

Mladý reportér, majúci v agende zdravotníctvo, ma priviedol do miestnosti bez skla. Nepoznal môj prípad, stanicu označuje za „vysoko profesionálnu“. A že Antena 3 robí štvavé kampane? „To sa tak zdá len zvonka.“ A že Voiculescu sedí? „To nezmenilo absolútne nič.“ A nemáte strach o svoju prácu? „Vôbec nie, divácke kvóty odvtedy dokonca stúpli.“ A už ste mali niekedy niečo kritické o Voiculescuovi? „Určite.“ Mohli by ste mi poslať link? „Hm, nože sa tu opäť zastavte v pondelok!“ So zdvorilým poďakovaním opúšťam televíziu. Na Antene 3 dcéra červeného baróna zas a opäť tlčie do prokurátora.

Dnes treba vedieť

pred 48 minútami

Šéf SNS a prezidentský kandidát Andrej Danko dovolenkuje v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch, kde sa nedávno zúčastnila konferencie aj ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Informuje o tom týždenník Plus 7 dní. Danko ako podpredseda Národnej rady svoju neúčasť v parlamente počas týždňa odôvodňoval pracovnými povinnosti spojenými s prácou poslanca. Ani Národná rada ani SNS však nevysvetlii, o aké povinnosti ide. (pluska)

pred 3 hodinami

„Ukrajina je na pomoc Západu odkázaná a túto pomoc by sme im mali ďalej poskytovať, pretože ak by sa Putin presadil, bol by to precedens, ktorý by povzbudil každú krajinu, ktorá má územné nároky voči svojim susedom,“ hovorí pri druhom výročí ruskej invázii na Ukrajinu Lukáš Krivošík. Slovenskí obdivovatelia Putina by si podľa neho mali uvedomiť, že ľudský život v Rusku nemá hodnotu. Jozef Majchrák dodáva, že aj zo slovenského pohľadu je dôležité, aby ruská armáda bola čo najďalej od Užhorodu. Aj preto pokladá pomoc Západu Ukrajine za dôležitú.

pred 5 hodinami

Český spevák Tomáš Klus pri príležitosti druhého výročia vojny na Ukrajine zverejnil pieseň s názvom Prestupnik. „Zatím malej drží, třikrát sláva. Zatím ještě nečte rudý práva. Zatím můžem dělat co se dá dá dá. Třeba probrat souseda...,“ spieva s narážkou na Slovensko. Pár dní po začiatku vojny zložil Klus pieseň s názvom Ukrajino, ktorá bola poctou jej vojakom a obyvateľom.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.