Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
11. október 2015

Prečo teroristi milujú Toyotu

K imidžu Islamského štátu patrí krutosť, čierne oblečenie, no už aj japonské autá Toyota. Odkiaľ ich teroristi získali a prečo ich tak obľubujú?
Prečo teroristi milujú Toyotu

„Toyota Land Cruiser a Toyota Hilux sa stali takmer súčasťou imidžu ISIS,“ povedal stanici ABC bývalý americký veľvyslanec pri OSN Mark Wallace. "Islamský štát používa tieto vozidlá pri vojenských a teroristických akciách a skoro na každom ich videu vidíme konvoj týchto áut, čo nás veľmi znepokojuje,“ dodal.

Pohoršená Amerika

Je pravda, že islamisti sa radi pretŕčajú na toyotách. Na propagačných videách a fotkách ISIS sú staršie aj novšie autá, najmä pick-upy Hilux. Mnohé majú namotnovaný guľomet, v sýrskom meste Raqqa dokonca videli na autách systémy protivzdušnej obrany. Obľúbenosť Toyoty u islamistov sa medzičasom stala námetom na paródie reklamných spotov.

Americké úrady sa nedávno začali zaujímať, odkiaľ majú islamskí teroristi toyoty. Ministerstvo financií USA požiadalo japonský automobilový gigant o informácie, ako sa dostal Islamský štát k veľkému množstvu ich automobilov. Ide vraj o súčasť širšieho vyšetrovania pôvodu majetku ISIS.

Toyota hovorí, že nevie, ako sa podarilo terorostickej skupine získať autá. „Informovali sme ministertsvo financií o sieti predajní, ktoré máme na Blízkom východe a tiež o postupoch, ktoré majú chrániť ich integritu,“ vyjadril sa hovorca Toyoty Ed Lewis. Podľa neho má spoločnosť „striktnú politiku nepredávať vozidlá potenciálnym zákazníkom, ktorí ich môžu použiť alebo prerobiť na polovojenské účely či terorizmus“. Podľa Lewisa je však náročné zabrániť, aby sa autá nedostali tretím stranám.

Krádeže v Austrálii

Iracký veľvyslanec v USA Lukman Faily sa nazdáva, že Islamský štát získal za posledné roky stovky nových vozidiel Toyota. Kde ich zohnali?

Kým štatistiky Toyoty vykazovali v roku 2013 trojnásobný nárast predaja modelu Hilux v samotnom Iraku, teroristi sa môžu dostať k autám aj mimo regiónu. Hovorca irackej armády generál Saad Maan pre ABC uviedol, že Hiluxy pochádzajú pravdepodobne od sprostretkovateľov, ktorí vozidlá do krajiny prepašovali.

Zvlášť v prípade ojazdených áut to nemusí byť až taký problém. Podľa Christian Science Monitor je napríklad dovoz z USA podstatne jednoduchší, ako sa zdá. Svoje by o tom vedel povedať istý chlapík z Texasu. Na videu ISIS spoznal svoje bývalé auto, keďže malo nálepky jeho inštalatérskej firmy. O aute stratil prehľad po tom, čo ho nechal v bazári.

Za ešte väčší paradox možno považovať to, že v konvoji džihádistov sa môžu teoreticky nachádzať aj autá, ktoré do regiónu poslala samotná americká vláda. Public Radio International zverejnilo v apríli 2014 správu, že americká vláda poslala sýrskej opozícii 43 vozidiel Toyota Hilux. Vozidlá mali slúžiť Sýrskej oslobodzovacej armáde. Kde sú momentálne, však nie je jasné, dodáva Christian Science Monitor. 

Tieto dni sa však najčastejšie skloňuje Austrália – ako pôvod japonských pick-upov. Za posledné dva roky bolo v Austrálii ukradnutých viac ako 800 vozidiel Hilux. Čínska agentúra Sinchua prišla v piatok s informáciou, že skončili v rukách ISIS, pričom sa odvolala na austrálskeho experta na terorizmus Grega Burtona.

Militant Islamského štátu strieľa z Toyoty Hilux počas bojov so sýrskymi vládnymi silami (Foto - TASR/AP)

Toyoty sa však nepáčia len Islamskému štátu. Japonskú značku používa aj teroristická organizácia Ansar al-Šaria v Líbyi, ktorá je napojená na Al Kájdu. Newsweek pripomína, že v januári sa predvádzali s novým konvojom Hiluxov, keď predstavovali „Islamskú políciu“.

Inzercia

Aj iné teroristické a povstalenské skupiny sú údajne veľkými fanúšikmi Toyoty, najmä modelu Hilux, pričom o Usámovi bin-Ládinovi sa hovorilo, že preferoval väčší Land Cruiser.

Prečo ich tak milujú

Treba za výberom Toyoty u islamských teroristov hľadať hlbší význam? Podľa odborníkov môže mať celá vec pomerne jednoduché vysvetlenie. „Nehľadal by som za tým nejakú zvláštnu súvislosť. Jednoducho je to značka, ktorá má v danom regióne tradíciu, je tam najviac zastúpená,“ hovorí pre Postoj motoristický novinár Michal Karpat.

Aj podľa Business Insideru je tradícia jedným z dôvodov, prečo radikáli volia túto značku. „Toyota Hilux je všade. Je to automobilový ekvivalent samopalu AK-47,“ vyjadril sa bývalý americký vojak Andrew Exum. 

Okrem tradície zohráva svoje aj spoľahlivosť a rozšírenosť. „Terénne modely Toyoty patria medzi top, čo sa týka priechodnosti do terénu či spoľahlivosti,“ pokračuje Karpat. Ďalšou z výhod môže byť nenápadnosť. „Tým, že Toyota je v regióne najpredávanejšia značka, sú v jej vozidlách menej nápadní,“ hovorí Karpat. Podľa neho môže ísť o podobný fenomén ako v našich končinách, kde sa najviac kradnú volkswageny a škodovky, lebo sú najpredávanejšie a zlodeji sa v nich najľahšie stratia. Navyše, masívnu rozšírenosť Toyoty na Blízkom východe potvrdzuje aj to, že tieto autá používajú aj medzinárodné organizácie ako OSN či nepriatelia Islamského štátu, napríklad Kurdi.

Auto, ktoré ťažko zabiť

Zdá sa, že z konkrétnych modelov je u islamistov najobľúbenejší pick-up Hilux. Jeho kvality testovala dávnejšie aj známa motoristická šou Top Gear. V epizóde z roku 2006 sa pokúsili zničiť 18-ročnú dieslovú Toyotu Hilux. Jeremy Clarkson a spol. najprv s autom nabúrali do stromu, potom ho potopili v mori, ďalej podpálili, zhodili na neho karavan a ďalšie veci.

Napokon Hilux postavili na strechu vyše 70 metrového vežiaka, ktorý riadene zrútili. Keď pick-up vydolovali z trosiek, stačilo základné náradie na to, aby zase jazdil - nebolo treba žiadne náhradné diely.

Michal Karpat považuje súčasný Hilux za kvalitné auto, nie však výnimočné. „Z môjho pohľadu nie je Hilux ničím výnimočným v porovnaní s konkurenciou – keď ho porovnám s Fordom Ranger alebo Nissanom Navara. Je to normálny pracovný pick-up, v rámci kategórie určite so slušnými parametrami,“ hodnotí.

Aj samotné používanie modelu Hilux islamskými radikálmi vidí skôr v lokálnej tradícii. „Keby tam bol silnejšie zastúpený Nissan, tak sa viac používajú nissany. Tak ako v Portugalsku, kde je väčšina pick-upov Mitsubishi, lebo tam majú tradíciu,“ dodal.

Toyota je považovaná za najväčšieho výrobcu áut na svete. Len ťažko zabráni tomu, aby sa jej vozidlá nedostali do rúk teroristických skupín. Takisto sa nedá očakávať, že by pre tento typ „zákazníkov" mal utrpieť imidž značky, ktorá má dobrú reputáciu a povesť spoľahlivosti. „Nemyslím si, že im to poškodí imidž. Keď sa v spomínanom regióne povie terénne auto, pre ľudí je to Toyota,“ uzavrel Karpat.

Foto - profimedia/AFP

Odporúčame