Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. október 2020, 11:30

Ukončiť finančnú diskrimináciu cirkevných a súkromných škôl žiada 26 organizácií

Iniciátori otvoreného listu žiadajú premiéra a ministra školstva, aby sa zasadili za rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelaniu aj pre ich žiakov, a to navrátením financovania škôl späť pod ministerstvo školstva a rovnakým financovaním bez ohľadu na zriaďovateľa.

Zástupcovia 26 organizácií žiadajú čo najskoršie ukončenie finančnej diskriminácie cirkevných a súkromných škôl. V tejto súvislosti poslali otvorený list predsedovi vlády Igorovi Matovičovi a ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu Branislavovi Gröhlingovi (SaS).

"Vo vyspelej spoločnosti 21. storočia by malo byť spoločensky neprijateľné, aby určitá skupina žiakov nemala štátom garantovaný rovnaký prístup k vzdelávaniu, a to pre svoje vierovyznanie či presvedčenie. Je vysoko neúnosné, aby vzdelávanie žiakov neštátnych škôl bolo odkázané na milosť a nemilosť územných samospráv, ktoré sú často zriaďovateľmi konkurenčných verejných škôl, a ktorých toto konkurenčné postavenie vedie veľmi často k uplatňovaniu nespravodlivých praktík," povedal Daniel Masarovič, prezident Združenia katolíckych škôl Slovenska.

Zástupcovia takmer troch desiatok organizácií uviedli, že cirkevné a súkromné školy častokrát dosahujú nadpriemerné a vynikajúce výsledky vo vzdelávaní a v porovnávacích rebríčkoch škôl sa umiestňujú na popredných priečkach.

"Súčasný stav diskriminačného financovania cirkevných škôl a školských zariadení je okrem iného porušovaním medzinárodného práva, v rámci ktorého existuje Zmluva medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou o katolíckej výchove a vzdelávaní a je tiež porušením Dohody medzi Slovenskou republikou a registrovanými cirkvami a náboženskými spoločnosťami o náboženskej výchove a vzdelávaní," uviedol Patrik Daniška z Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku.

Oba dokumenty podľa neho zhodne stanovujú, že cirkevným školám sa poskytuje finančné zabezpečenie v rovnakom rozsahu, ako ho majú všetky ostatné školy.

Inzercia

Odbor komunikácie rezortu školstva pre TASR uviedol, že zámerom vedenia ministerstva je v súlade s programovým vyhlásením vlády (PVV) zjednotiť riadenie, financovanie a správu školstva tak, aby bola rešpektovaná autonómia zriaďovateľov cirkevných a súkromných škôl a školských zariadení.

"Rokovania predstaviteľov ministerstva školstva s relevantnými partnermi naďalej pokračujú a ministerstvo školstva plánuje zmeniť súčasný systém financovania škôl a školských zariadení, ktorý má vážne nedostatky," uviedol rezort školstva.

"Vedenie ministerstva školstva bude postupovať v súlade s PVV SR, v ktorom sa uvádza, že vláda SR zváži zjednotenie financovania škôl a školských zariadení pod ministerstvom školstva a bude priamo výkonom prenesených kompetencií financovať vzdelávanie vo všetkých typoch a druhoch škôl cez zriaďovateľov," poznamenalo ministerstvo školstva.

Vláda sa v PVV taktiež zaviazala, že vyvinie úsilie na základe princípu rovného financovania každého dieťaťa a žiaka bez ohľadu na zriaďovateľa školy a školského zariadenia.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Dolnokubínsky primátor Ján Prílepok má obavu, ako budú kapacitne zvládať otestovať ľudí, ktorí aktuálne čakajú v zástupoch pred odbernými miestnosťami v meste. Mnohí obyvatelia sa podľa neho rozhodli prísť na testovanie na COVID-19 už v piatok, keďže od soboty bude pre ľudí bez negatívneho testu platiť prísnejší režim.

Inzercia

Inzercia