Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. október 2020, 10:21

Maronitský patriarcha Rai vyzval na rýchle zostavenie vlády v Libanone

„Záchranná vláda je to najdôležitejšie, či je to vláda technokratická, alebo niečo iné,“ povedal kardinál Rai v rozhovore pre libanonskú televíznu stanicu Al-Džadíd.

Libanon podľa patriarchu Becharu Bútrosa Raia súrne potrebuje reformy, aby mohol efektívne čeliť hospodárskym a finančným problémom. Nová vláda však musí byť podľa neho nezávislá. „Krajina sa nepohne dopredu, keď každá strana chce vymenovať svojich ministrov,“ varoval Rai, podľa ktorého nie je budúcemu premiérovi čo závidieť. Otrasy, ktorými Libanon prechádza, si vyžadujú angažovaných ľudí, ktorí prinášajú obete.

„Libanon bol krajinou blahobytu a cnosti. Musíme popremýšľať, prečo sme dospeli sem,“ vyzval najvyšší predstaviteľ najpočetnejšej kresťanskej konfesie v krajine.

Kardinál Rai sa zároveň posťažoval na nečinnosť štátnych zástupcov, čo sa týka spracovania explózie v bejrútskom prístave spred sedemdesiatich dní. Štát sa tvári, akoby sa nič nestalo.

Patriarcha Rai v interview obnovil požiadavku na neutrálny Libanon, ktorý sa bude držať stranou od konfliktov a vojen. Vďaka svojmu pluralizmu Libanon nie je krajinou vojny, ale dialógu a zbližovania, zdôraznil kardinál.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami
pred 5 hodinami

Minister obrany Jaroslav Naď pre Televíziu Markíza uviedol, že vo väčších okrskoch budú volať ľudí na testy podľa volebných zoznamov. „Budeme z nich vychádzať a v abecednom poradí ich volať v stanovených hodinách, aby sa nestalo, že dôjde k návalu ľudí.“ Testovanie antigénovými testami bude prebiehať aj na hraniciach.

pred 6 hodinami

Podnikatelia, ktorí majú problém zaplatiť daň z príjmu do konca októbra, by mohli požiadať o ďalší odklad. Túto výnimku podľa vyjadrení Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR pripustil minister financií Eduard Heger na rokovaní ekonomického krízového štábu.

pred 7 hodinami

Prívrženci opozície z radov bieloruských seniorov sa zišli na protestnom pochode ulicami Minska. V centre mesta sa konalo aj zhromaždenie dôchodcov sympatizujúcich so súčasným bieloruským vedením na čele s prezidentom Alexandrom Lukašenkom. Obe skupiny mali na krátkom úseku spoločnú trasu, ale okrem výmen názorov medzi nimi k závažnejším incidentom nedošlo.

pred 7 hodinami

,,Nevyjadrila som sa za a ani proti plošnému testovaniu. Stále nemám dostatok informácií. Vyjadrila som sa len proti tomu, aby bolo povinné. Rovnako si nemyslím, že by účasť na testoch mala byť vymáhaná pod hrozbou sankcií,“ reagovala na Matovičov status prezidentka Zuzana Čaputová.