Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. október 2020, 08:04

Turecko a Ukrajina uzavreli dohody o vojenskej spolupráci

Krajiny v Istanbule podpísali dohody o prehĺbení vojenskej spolupráce, aby tak vyvážili vplyv Ruska v regióne Čierneho mora. Erdogan v piatok tiež zopakoval, že Turecko odmieta uznať anexiu Krymského polostrova Ruskom.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa zúčastnili na podpísaní dohody v oblasti obranného priemyslu a vojenskej rámcovej dohody, uviedli príslušné orgány. Detaily o dohodách zatiaľ nezverejnili.

"V otázke nastolenia stability, bezpečnosti, mieru a prosperity v regióne vníma Turecko Ukrajinu ako kľúčového aktéra," vyhlásil Erdogan.

Zelenskyj uviedol, že spomínané dohody prinesú "nové možnosti". "Spolupráca v obrannom priemysle je dôležitá najmä pre vývoj nášho strategického partnerstva a ja som rád, že sme ho dnes prehĺbili," dodal.

Dohody podpísali počas toho, ako konflikt v Náhornom Karabachu otriasol rusko-tureckými vzťahmi. Turecko sa v tomto spore postavilo na stranu Azerbajdžanu, zatiaľ čo Rusko má vojenskú základňu v Arménsku a v prípade napadnutia spojeneckej krajiny sa zaviazalo zasiahnuť.

Napriek tomu, že Turecko a Rusko spájajú silné ekonomické väzby a spoločné záujmy v Sýrii a Líbyi, naďalej zostávajú geopolitickými rivalmi.

Erdogan v piatok zopakoval, že Turecko odmieta uznať anexiu ukrajinského Krymského polostrova Ruskom. "Turecko nikdy nelegálnu anexiu Krymu neuznalo a ani nikdy neuzná," dodal.

Zelenskyj Erdoganovi udelil štátnu medailu za poskytnutie pomoci v oblasti územnej celistvosti Ukrajiny.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Dolnokubínsky primátor Ján Prílepok má obavu, ako budú kapacitne zvládať otestovať ľudí, ktorí aktuálne čakajú v zástupoch pred odbernými miestnosťami v meste. Mnohí obyvatelia sa podľa neho rozhodli prísť na testovanie na COVID-19 už v piatok, keďže od soboty bude pre ľudí bez negatívneho testu platiť prísnejší režim.

Inzercia

Inzercia