Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. október 2015, 11:31

V Bielorusku si volia prezidenta, Lukašenko nemá vážneho súpera

Prezidentské voľby sa dnes konajú v Bielorusku, v ktorých autoritársky líder Alexander Lukašenko nemá žiadneho vážneho súpera a podľa očakávania hladko získa ďalšie, už piate päťročné funkčné obdobie. 

Ústredná volebná komisia oznámila, že ešte pred dnešným otvorením volebných miestností v bývalej sovietskej republike odovzdalo svoj hlas predčasne za päť dní 36 percent zo siedmich miliónov registrovaných voličov.

Opoziční lídri označili možnosť predčasného hlasovania za ideálny nástroj na falšovanie výsledkov volieb. Opozícia tiež vyjadrila obavy, že na štátnych zamestnancov, študentov a nemocničných pacientov bol vyvíjaný nátlak, aby využili možnosť predčasne hlasovať. Uviedli to dnes tlačové agentúry AP a DPA.

Lukašenko má troch formálnych konkurentov vo voľbách: lídrov dvoch provládnych politických strán - Sergeja Gajdukeviča a Nikolaja Ulachoviča - a málo známu opozičnú aktivistku Taťjanu Korotkevičovú.

Lukašenko počas svojej 21-ročnej vlády tvrdo zasahoval proti odporcom a disidentom, pričom si pestoval imidž silného lídra schopného zaručiť poriadok a stabilitu.

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) kritizovala predchádzajúce bieloruské voľby za porušenie tajnosti počas predčasného hlasovania. OBSE dnes oznámila, že jej medzinárodní pozorovatelia monitorujúci voľby v Bielorusku zverejnia predbežné povolebné vyhlásenie na tlačovej konferencii v pondelok v bieloruskej metropole Minsk.

Mnohí Bielorusi zastávajú názor, že ekonomické problémy krajiny a krvavé proruské povstanie v susednej Ukrajine sú dostatočnými dôvodmi, aby znovu volili súčasného prezidenta - ten podľa nich zaručí stabilitu krajiny, napísala agentúra DPA. Podľa septembrového prieskumu verejnej mienky, ktorý vykonal uznávaný bieloruský Nezávislý inštitút pre sociálno-ekonomické a politické štúdie, bude za Lukašenka hlasovať 64 percent voličov.

Inzercia

Najsilnejšia opozičná kandidátka Korotkevičová, aktivistka občianskej kampane Hovor pravdu, získa podľa tohto prieskumu 25 percent hlasov. Kandidátka sa vyjadrila, že bude šťastná, ak získa 20 percent. "Keď sme s kampaňou začínali, mala som podporu dve percentná. Bolo by čudné teraz tvrdiť, že chceme vyhrať," dodala.

Prezidentské voľby sa konajú len niekoľko dní po tom, čo bieloruská spisovateľka a investigatívna novinárka Svetlana Alexijevičová dostala Nobelovu cenu za literatúru za rok 2015. Táto ostrá kritička bieloruského režimu v sobotu v Berlíne povedala, že Lukašenko určite vyhrá. Spomenula výrok bývalého sovietskeho diktátora J.V. Stalina, podľa ktorého nezáleží na tom, kto hlasuje, ale na tom, kto hlasy počíta."Pre slobodu potrebujete slobodných ľudí a takých ešte stále nemáme," vyhlásila laureátka Nobelovej ceny.

Po posledných prezidentských voľbách v roku 2010 nasledovali masové vzbury v Minsku. Za podnecovanie týchto nepokojov odsúdili a poslali do väzenia troch kandidátov vrátane Andreja Sannikova.

Nepredpokladá sa, že dnešné voľby vyvolajú podobné nepokoje. Nedávne opozičné zhromaždenia prilákali pomerne malé počty ľudí. Voľby sa konajú v období zlepšených vzťahov Bieloruska s Európskou úniou. Zdroje z EÚ v piatok 9. októbra vyhlásili, že únia sa pripravuje na dočasné zmiernenie bieloruských sankcií, ak po voľbách nebudú nasledovať represálie proti odporcom Lukašenka a prípadným demonštrantom.

Bielorusko, ktoré je často označované za poslednú diktatúru v Európe, zlepšilo svoje medzinárodné vzťahy, keď prepustilo politických väzňov a prispelo k mierovým dohodám v ukrajinskej kríze.

Dnes treba vedieť

pred 23 minútami

Počasie: Polooblačno až oblačno, miestami prechodne až zamračené. Ojedinele dážď alebo prehánky. Na hrebeňoch Tatier sneženie. Veľmi teplo. Denná teplota 12 až 18 stupňov. (shmú)

pred 9 hodinami

„Niektorí prednostovia kliník pôsobia dojmom, že posť opustia až vtedy, keď ich vynesú z kliniky nohami napred,“ hovorí mladý lekár Samuel Majna. Keď sa chcel ísť vzdelávať, nadriadení ho nepustili s výhradou, že je príliš aktívny a mal by radšej pracovať na oddelení za starších kolegov. Z vlastnej skúsenosti hovorí aj o tom, ako sú mladí lekári tlačení robiť vyšetrenia, s ktorými nesúhlasia, alebo v liečbe pacienta nepostupovať podľa najnovších medicínskych štandardov. Pacientov tak liečia aj podľa 10 rokov starých metód. Aj to je podľa neho dôvod, prečo je ťažké nájsť vzory medzi staršími lekármi.

pred 10 hodinami

Bude ako „rodovo podmienené násilie“ definovaný prípad, ak žena identifikujúca sa ako muž napadne muža identifikujúceho sa ako žena? A napokon stačí, aby sa mužský páchateľ, ktorý napadol ženu, vyhlásil tiež za ženu a už to nebude „rodovo podmienené násilie“, ale len obyčajná bitka medzi dvoma ženami. Je to len malá vzorka, aké absurdné situácie môžu vyplynúť z toho, ak sa začne v trestnom práve zohľadňovať takzvaný sociálny rod, teda nie objektívna biológia, ale subjektívny pocit. Zvlášť ak majú byť páchatelia tohto typu násilia trestaní prísnejšie.

pred 10 hodinami

Právnik Vasilij Dubkov, ktorý zastupoval Alexeja Navaľného, bol v utorok v Moskve nakrátko zadržaný. Informovali o tom ruské médiá, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra Reuters. Dubkov neskôr pre nezávislý spravodajský server Verstka povedal, že bol prepustený na slobodu. Dôvod nekomentoval, ale označil to za marenie svojej advokátskej činnosti. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.