Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Komentáre a názory
17. október 2020

Pohľad zvonka

H ako hypocrita

Racionálnu komunikáciu od predstaviteľov štátu veľmi nevidieť. A práve to je voda na mlyn najrôznejším populistom a pokrytcom.

H ako hypocrita

Poslanec parlamentu Miroslav Urban. Foto - TASR/Michal Svítok

„Ja za 20 rokov praxe som nevidel zomrieť pacienta na chrípku, ale na koronavírus som tých pacientov zomierať videl a nie je to teda bohviečo. Vieme, že tá liečba nie je nejaká extra, ale nemáme toho veľmi na výber. Akurát redemsivir plus nejaké imunomodulancie a možno antibiotiká. Ja by som vám to doprial, aby ste videli, akí tí pacienti sú, aké máme zdravotné možnosti a aký máme zdravotný systém. Potom by ste boli možno trochu obozretnejší. Musím to povedať. Lebo ak by som mlčal, tak moje mlčanie by sa rovnalo zrade. A ja ako lekár nemôžem pristúpiť na takéto rôzne fámy. Naozaj to už nemôžem počúvať“.

Týmito slovami reagoval poslanec Kotlebovej strany Miroslav Urban, primár vojenskej nemocnice v Ružomberku na vystúpenie poslanca Štefana Kuffu, ktorý spochybňoval správnosť súčasných opatrení proti šíreniu COVID-19.

Budem v tejto chvíli veľmi otvorený. Považujem za katasfrofu a hanbu, že poslanci, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke kotlebovcov, sú v očiach niektorých kresťanov tí praví obhajcovia kresťanstva v parlamente. Je to hlboký omyl. Pretože oni sú najmä a predovšetkým nekompetentní populistickí pokrytci.

O takom Mazurekovi, ktorý povedal, že si nebude „ničiť zdravie tou hnusnou handrou a dýchať vysoké koncentrácie vlastného CO2“ sa snáď ani nemusíme baviť.

Príklad nekompetentnosti nám žiaľ poskytuje sám Štefan Kuffa. Považuje totiž za pravdepodobnejšie, že sa pri správnosti opatrení pomýli 20 či 35 ľudí, ktorí o nich rozhodujú dnes (myslel tým odborníkov z Úradu verejného zdravotníctva), než 150 členov parlamentu. Akoby sme už i tak nemali dostatok skúseností, kto všetko sa do parlamentu dokázal dostať. Je to tak pomýlené, že ani nebudem mrhať písmenami na vysvetlenie. A prečo populistickí pokrytci?

Poslanec Taraba sa pred časom, a nie raz, vyjadril, že COVID-19 je „len taký soplík“. Keď sa však dozvie, že pozitívny nález má jeden z podpredsedov NRSR, tak sa ustarostene pýta: „Kollárovi je jedno, že napríklad ja mám tehotnú manželku pred pôrodom?“

Inzercia

Mimochodom, poslanec Taraba v statuse, z ktorého pochádza tento citát, reaguje na dvojtvárnosť poslancov koalície. Veru, naozaj niet lepšieho spôsobu ako poukázať na dvojtvárnosť než ten, že z neho vyjdete ako úplný pokrytec. A podobných populistických gest nám ponúka táto partička neúrekom.

Prežívame opäť čas prísnych opatrení, ktoré zahrňujú aj zákaz verejných bohoslužieb. Podľa niektorých sa biskupi zbytočne dožadovali výnimky, podľa iných sú príliš submisívni voči štátnej moci.

Považujem za katasfrofu a hanbu, že poslanci, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke kotlebovcov sú v očiach niektorých kresťanov tí praví obhajcovia kresťanstva v parlamente. Je to hlboký omyl. Zdieľať

Neviem, či bolo nevyhnutné zakázať bohoslužby, ktoré sa z epidemiologického hľadiska vyznačujú veľkou disciplinovanosťou zúčastnených. Mnohí sú presvedčení, že dostatočné rozostupy, dezinfekcia a rúška by snáď postačovali. Bolo zvláštne sláviť Eucharistiu v obrovskej bazilike a potom v malej kaplnke a považovať za rozumné obmedzenie na 50 zúčastnených na oboch miestach (namiesto výmery plochy priestoru).

Ak je však nateraz kľúčové znížiť mobilitu obyvateľstva, dá sa to aj prijať, aj pochopiť. Potrebujeme ale zo strany predstaviteľov štátu jasnú a racionálnu komunikáciu. A tú veľmi nevidieť.

A práve to je voda na mlyn najrôznejším populistom a pokrytcom.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame