Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
16. október 2020

Pohľad zvonka

Príbeh dvoch poslancov

O Mariánovi Kotlebovi a Michalovi Šimečkovi.

Príbeh dvoch poslancov

Michal Šimečka a Marian Kotleba. Foto - TASR

Marian Kotleba je fašista. Nechutný fašista. Ale ani nechutných fašistov nie je v právnom štáte slobodnej republiky správne sa snažiť za každú cenu zavrieť do väzenia.

Nielen, že Kotleba je fašista, je to aj zbabelý kojot. Nepovie otvorene, čo si myslí, ale používa nacistický kód 1488. Väčšina ľudí, možno všetci, ktorí od neho dostali šek na túto čiastku v eurách, asi ani netušia, čo v nacistickej stoke táto skratka znamená.

Nie, nejdem ju tu vysvetlovať, nestojí to za to. Ak vás to však zaujíma, nájdite si to na internete. Kotleba mohol tie slová vysloviť nahlas, aby bol „hrdina”. Nie, on radšej použil kód. Kód 1488. Ako hovorím, zbabelý kojot.

Ale mal by ísť za to do väzenia? Za číslo? Nie. Do väzenia sa má isť za obhajobu vraždy či za navádzanie k vražde. Nie za zbabelosť vyjadrenú číslom.

Keby ten šek bol na čiastku 1933 (rok nástupu Hitlera k moci), odsúdil by súd Kotlebu taktiež? A ak na čiastku 1889,0420 (dátum narodenia Hitlera), odsúdil by ho tiež? A za aké čísla ešte?

A mal by sa súd vlastne zaoberať takouto numerológiou? Áno? Takže prečo odsúdenie na 4 roky a 4 mesiace. 4 – 4. Alebo 44. Čo je vlastne polovica z 88. A všetci vieme, čo znamená 88 (napríklad v spojení 1488). A vyzerá to ako SS. Čo nám tým asi chcel ten súd povedať?

Vidíte, aké je to absurdné, tá numerológia. Len sa na to pozrime: ak by Kotleba rozdal šeky na 1487,90 eur, nešiel by do väzenia; keby na 1488,10 eur, taktiež by nešiel do väzenia, ale ak na 1488 eur, podľa súdu by do väzenia ísť mal.

Zbláznili sme sa?

Michal Šimečka je liberálny poslanec Európskeho parlamentu, ktorý navrhol, aby členské krajiny, ktoré majú problém s právnym štátom, nemohli čerpať určité fondy.

Inzercia

Ktoré krajiny majú problém s právnym štátom? Akože tá, v ktorej sú katalánski separatisti vo väzení za svoje politické názory? Nie, samozrejme, že nie. Alebo tie, v ktorých je oveľa menšia sloboda politického prejavu než v strednej Európe a za kritiku islamu, označenú za „nenávistný prejav“, sa v nich tiež ide do väzenia? Nie, nie, samozrejme, že tie tiež nie, tam je všetko s právnym štátom v úplnom poriadku, samozrejme.

Samozrejme. Majú totiž „progresívne“ vlády.

Všetci dopredu vieme, o ktoré krajiny ide. O Maďarsko a Poľsko. Tie nemajú „progresívne“ vlády a pre liberálov to z definície znamená, že v poriadku nie sú, nech už je tam politická sloboda a sloboda politického prejavu akokoľvek veľká a voči štandardu EÚ nadpriemerná.

Takže je to návrh dopredu namierený proti dvom konkrétnym krajinám, pretože ich obyvatelia si v slobodných voľbách dovolili hlasovať inakšie, než si želajú progresívci.

Je škoda, že poslanec Európskeho parlamentu preferuje záujmy svojej ideológie pred záujmami Európy a strednej Európy.

Kaczynski a Orbán tu nebudú večne a ani strana Progresívne Slovensko. Ale Poľsko, Česko, Slovensko a Maďarsko tu budú a zostanú, a ide o to, ako spolu žiť v mieri a v priateľstve, nie robiť si ideologické naschvály.

Keď americký exprezident Theodore Roosevelt pri svojej ceste po Európe (tuším, že v roku 1910) navštívil aj Viedeň, prijal ho i starý cisár. Roosevelt sa ho spýtal, že čo má byť podľa neho, t. j. cisára, úlohou panovníka v modernej dobe. František Jozef odpovedal: „Chrániť svoj ľud pred jeho vlastnou vládou“.

A keby žil dodnes (mal by 190 rokov), určite by dodal: „...a aj pred jeho poslancami a europoslancami.“

 

Odporúčame