Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
07. máj 2008

Biskup prezidentom

Koncom apríla bol za paraguajského prezidenta zvolený Fernando Lugo, donedávna biskup pôsobiaci v najchudobnejšej provincii krajiny San Pedro. Lugo kandidoval za ľavicovú koalíciu Patriotická aliancia za zmenu, ktorú tvorili odborári spolu s umiernenou a radikálnou ľavicou. Vo voľbách získal 42%, č...

Koncom apríla bol za paraguajského prezidenta zvolený Fernando Lugo, donedávna biskup pôsobiaci v najchudobnejšej provincii krajiny San Pedro.

Lugo kandidoval za ľavicovú koalíciu Patriotická aliancia za zmenu, ktorú tvorili odborári spolu s umiernenou a radikálnou ľavicou. Vo voľbách získal 42%, čím porazil svoju hlavnú súperku Blancu Ovelarovú z vládnej Strany Colorado o takmer 10%. Pre najchudobnejšiu krajinu Južnej Ameriky je to výrazná zmena, keďže Strana Colorado je pri moci nepretržitých šesťdesiatjeden rokov. Nový prezident sa funkcie ujme 15. augusta a na čele štátu bude stáť päť rokov. Prvou dámou bude jeho staršia sestra.

Päťdesiatsedemročný Lugo bol za kňaza vysvätený v roku 1977, po misionárskom pôsobení v Ekvádore sa stal v roku 1994 biskupom. Politicky sa angažuje už dlhšie, zviditeľnil sa pred dvoma rokmi, keď bol v čele celoštátnych protestov proti prezidentovi Nicadorovi Duartemu. Jeho hlavným životným vzorom je Ježiš Kristus, no medzi obľúbené postavy patrí aj revolucionár Che Guevarra. „Lugova životná skúsenosť nie je ideologická ani politická, ale pastorálna. Pätnásť rokov pracoval v najchudobnejšej paraguajskej provincii a videl zblízka problémy a zneužívania. Dnes hovorí, že prioritou nie je odplata na vládnucej triede, ale vnesenie právneho poriadku do krajiny,” napísal po Lugovom zvolení taliansky denník Corriere della sera.

Volebný program nového prezidenta je vo veľkej miere inšpirovaný ľavicovým populizmom. Roľníkom sľúbil, že pôda, ktorá je dnes vo vlastníctve niekoľkých bohatých latifundistov, bude prerozdelená medzi nich a dôjde ku skoncovaniu s korupciou. Ďalej chce otvoriť a za nových podmienok podpísať zmluvu s Argentínou a Brazíliou, ktoré odoberajú 80% elektrickej energie produkovanej na paraguajskej rieke Paranà. Podľa Luga za ňu platia príliš málo.

Ďalším vážnym problémom je spojenie vysokej politickej a cirkevnej funkcie, ktorú Kódex kánonického práva (kanóny 285 a 287) zakazuje. V decembri minulého roku biskup Lugo požiadal o svoju laicizáciu, ktorá bola zamietnutá, keďže – ako uviedol prefekt Kongregácie pre biskupov, kardinál Giovanni Battista Re – „biskupská hodnosť je služba prijatá dobrovoľne a navždy”. Neposlušný biskup bol napokon len suspendovaný, t.j. má zákaz sláviť Eucharistiu a vysluhovať iné sviatosti. Paraguajská biskupská konferencia voľbu uznala a aj hovorca Svätej stolice Federico Lombardi deklaroval, že výsledok volieb nebude mať vplyv na diplomatické vzťahy medzi Vatikánom a Paraguajom.

„Ako vedenie Kongregácie Božieho slova chceme vyjadriť svoju solidaritu s paraguajským národom a podieľať sa na jeho radosti z voľby nového prezidenta. Naše blahoprianie patrí tiež Fernandovi Lugovi, ktorého sprevádzame modlitbami. Zároveň chceme zopakovať, že nepodporujeme angažovanosť rehoľníkov a kňazov v politickom živote. Fernando Lugo ako občan Paraguaja, strachujúci sa o budúcnosť svojho národa, usúdil, že má odpovedať na volanie ľudí a angažovať sa politicky. Rešpektujeme túto voľbu,” uviedol vo svojom vyhlásení vicegenerál kongregácie verbistov Konrad Keler, do ktorej Lugo patrí.

Zvolenie biskupa Luga za prezidenta je potrebné vidieť v dvoch kontextoch. Na jednej strane je to úspech ľavicových populistov typu Chávez a Moráles (tí sa otvorene hlásia k novému paraguajskému prezidentovi, ktorý sa však od nich hneď po zvolení dištancoval) v posledných rokoch v krajinách Južnej Ameriky. Na druhej strane je to popularita latinskoamerickej teológie oslobodenia, ktorá vyzýva k politickej a sociálnej angažovanosti spojenej s nielen duchovným, ale aj materiálnym oslobodením chudobných. K týmto ideálom sa Lugo otvorene hlási.

Imrich Gazda

Inzercia

Odporúčame

Nový útok na talianskeho kardinála Bagnasca

Nový útok na talianskeho kardinála Bagnasca

Rím, 28. apríl 2008 – Presne po roku sa zopakovali útoky na janovského arcibiskupa a predsedu Talianskej biskupskej konferencie, kardinála Angela Bagnasca. Počas oslavy oslobodenia od fašizmu, ktoré sa v Taliansku slávi ako štátny sviatok 25. apríla, naňho verbálne zaútočil zhromaždený dav.„Nazýva ...

Sociálny alebo socialistický?

Sociálny alebo socialistický?

Pohrobkovia komunistickej diktatúry Slovákom masírujú mozgy rečami o práci a pritom im odoberajú unikátnu možnosť dozvedieť sa autentickú pravdu o ich obľúbenom minulom režime. Ak je pravda, že dejiny sa opakujú, je potrebné neustále si ich pripomínať, učiť sa a vyvarovať sa chýb našich predkov....

Vatikánsky recept na ľudskosť

Vatikánsky recept na ľudskosť

„Dámy a páni, dejiny kráčajú vpred, vyvstávajú nové situácie i snahy spájať ich s novými právami.“ Tieto slová predniesol Benedikt XVI. vo svojej odvážnej reči na pôde OSN v New Yorku, kam vkročil ako tretí pápež v histórii počas svojej aprílovej návštevy USA. Už sme si zvykli vnímať hlavu Cirkvi ak...