Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. október 2020, 15:48

Štát podporí regióny viac ako miliónom eur

Rezort regionálneho rozvoja chystá novelu zákona proti byrokracii, úradom nebude potrebné nosiť diplom.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR vyhodnotilo výzvu za viac ako 1,1 milióna eur, prostredníctvom ktorej podporil rezort 50 projektov na zmiernene dosahov pandémie nového koronavírusu na Slovensku.

Informoval o tom tlačový odbor rezortu.

"Prekonávať ťažkú situáciu v boji s novým koronavírusom samosprávam aspoň čiastočne pomôžu peniaze vyčlenené z výzvy na zmiernenie dosahov krízy," uviedol rezort s tým, že medzi úspešnými projektmi sa nachádza napríklad úprava zdravotného strediska v okrese Topoľčany, vybudovanie mobilného hygienického centra, projekt na zmiernenie dosahov krízy v obci v okrese Gelnica. Podporené projekty sú zamerané aj na budovanie karanténnych centier, pomoc seniorom, zdravotnú osvetu i na zlepšenie kvality života ohrozených skupín obyvateľstva.

"Mestá a obce počas prvej a druhej vlny pandémie niesli a stále nesú svoju časť zodpovednosti, ktorá je mimoriadne náročná. Nemôžeme dovoliť, aby kríza položila naše regióny na lopatky. Musíme urobiť všetko pre to, aby sme obciam a mestám pomohli," uviedla šéfka rezortu regionálneho rozvoja Veronika Remišová. 

Ako však rezort dodal, nie všetci žiadatelia so svojimi projektmi, ktorí na výzvu zareagovali, mohli byť aj podporení. "Jednak bola vyčlenená fixná suma, ktorú sa podarilo rozdeliť a po druhé, nie všetky projekty boli zamerané na zmierňovanie dosahov krízy tak, ako to určovala výzva," špecifikoval rezort s tým, že mnohé projekty sa v kontexte aktuálnej koronakrízy minuli svojmu účinku. Išlo napríklad o rekonštrukciu kultúrneho domu, obstaranie osobného auta, podporu turistickej infraštruktúry, rekonštrukciu a vybudovanie obecných potravín.

"Všetky projekty boli dobre pripravené s potenciálom pomôcť regiónu, no v tejto konkrétnej výzve sme sa zameriavali výhradne na koronakrízu, ktorá aktuálne Slovensko najviac sužuje," uzavrel štátny tajomník rezortu Vladimír Ledecký s tým, že v podpore regiónov formou výziev bude ministerstvo pokračovať aj naďalej. "Ak nám to finančné podmienky umožnia, pretože je potrebné, aby sa život v nich vyrovnával životu vo vyspelých oblastiach," poznamenal Ledecký.

Chystajú novelu zákona proti byrokracii, úradom nebude potrebné nosiť diplom 

Inzercia

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie chystá novelu zákona proti byrokracii. Vyplýva to z predbežnej informácie dostupnej na portáli Slov-lex.

Cieľom návrhu legislatívy má byť pokračovanie v znižovaní administratívnej záťaže fyzických a právnických osôb. Ministerstvo navrhuje napríklad aj odbremeniť ľudí od predkladania kópie dokladu o dosiahnutom vzdelaní úradom.

Vďaka novele by sa mal rozšíriť okruh skutočností, ktoré už nebude potrebné jednotlivým orgánom verejnej moci predkladať na papieri, keďže si tieto doklady môžu overiť prostredníctvom informačných systémov, ku ktorým majú autorizovaný prístup. V tejto tretej vlne znižovania byrokracie ľudia pravdepodobne nebudú musieť predkladať úradom kópiu rodného, sobášneho ani úmrtného listu, kópiu dokladu o dosiahnutom vzdelaní, potvrdenie o neporušení zákazu nelegálneho zamestnávania ani potvrdenie o pobyte či o pridelení IČO. 

Fyzické a právnické osoby by takisto mohli byť odbremenené od predkladania výpisu z centrálneho registra hospodárskych zvierat, potvrdenia, že hospodársky subjekt nie je v reštrukturalizácii, nie je v konkurze ani na naň nie je vyhlásený konkurz a nie je ani v likvidácii, výpisu z registra poskytovateľov sociálnych služieb aj výpisu z registra sociálnych podnikov. Úrady by takisto nemali ľudí žiadať v listinnej podobe predkladať potvrdenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie, potvrdenie o rozvode ani potvrdenie o zapísaní v zozname advokátov.

Verejnosť sa môže zapojiť do prípravy legislatívy a môže zasielať podnety či návrhy do 16. novembra. Rezort predpokladá, že pripomienkové konanie sa začne v januári budúceho roka.

Ako pripomenulo MIRRI v predbežnej informácii, už predošlé vlny znižovania administratívnej záťaže zrušili povinnosť predkladať listinné výpisy z obchodného registra, živnostenského registra, katastra nehnuteľností, registra trestov, výpisov registra mimovládnych organizácií, potvrdení o návšteve školy, potvrdení o nedoplatkoch na sociálnom a zdravotnom poistení a o nedoplatkoch voči daňovým a colným úradom. "Fyzické osoby a právnické osoby sú však naďalej v mnohých konaniach pri kontakte s orgánmi verejnej moci povinné dokladať výpisy a potvrdenia v listinnej podobe a preukazovať skutočnosti v nich obsiahnuté, napriek tomu, že tieto údaje majú orgány verejnej moci k dispozícii prostredníctvom informačných systémov verejnej správy," doplnili v materiáli.

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

Prezidentka Zuzana Čaputová nevníma Česko ako „odstrašujúci príklad“ v súvislosti s pandémiou. Povedala to v rozhovore pre českú televíziu CNN Prima News. Podľa Čaputovej má aj Slovensko čo robiť, aby zvládlo priebeh pandémie, pričom hovorila aj o roztrieštení spoločnosti a spochybňovaní ochorenia.

pred 10 hodinami
pred 10 hodinami

Opozičný Smer-SD chce dať hlasovať o dôvere vláde premiéra Matoviča, oznámil predseda strany Robert Fico. Dôvodom sú otázniky pri nákupe antigénových testov či celoplošené testovanie, ktoré podľa neho nemá žiadne odborné odôvodnenie.

Inzercia

Inzercia