Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Matovičova vláda Komentáre a názory
15. október 2020

Spor vo vláde

Najdôležitejší spojenec Igora Matoviča

Bez ministra sociálnych vecí by sa premiérovi konflikt so Sulíkom zvládal ťažšie.

Najdôležitejší spojenec Igora Matoviča

Foto: TASR/Jakub Kotian

V aktuálnom konflikte s Richardom Sulíkom má premiér Matovič jedného silného spojenca. Je ním minister Milan Krajniak, ktorý sa v tomto spore jasne postavil na premiérovu stranu a Sulíka aj pomerne tvrdo kritizoval.

Správanie šéfa SaS nazval nezodpovedným a vytkol mu, že svojimi vyjadreniami spochybňuje pandemickú komisiu a krízový štáb. Konkrétne tým, že navodzuje dojem, akoby tieto inštitúcie išli proti ľuďom.

Pre premiéra je to spojenec mimoriadne dôležitý.

Nielen preto, že je podpredsedom druhej najväčšej koaličnej strany. Krajniak patrí vo vláde k politicky ťažším váham. Najmä však dokáže presvedčivo verejne vystupovať a konkrétne v tomto spore sa na rozdiel od Matoviča vedel vyhnúť osobnej prekáračke so Sulíkom. 

Ľudia si tak mali možnosť vypočuť obhajobu väčšinového vládneho stanoviska aj bez absurdných vsuviek o zodpovednosti za desiatky životov či výziev na zmenu predsedu.

Tvrdenie, že rozhodnutia o obmedzeniach nestoja na dátach, Krajniak odmietol s tým, že kľúčové dáta v tejto situácii sú nárast hospitalizovaných pacientov v nemocniciach, na jednotkách intenzívnej starostlivosti a počet ľudí pripojených na pľúcne ventilácie. Tiež argumentoval tým, že covid sa dnes už najviac šíri doma, v rodinách. Keďže tie sa nedajú zavrieť, je nevyhnutné čo najviac obmedziť sociálne kontakty mimo pracovísk a škôl.

Je to celkom zaujímavá situácia. Pretože Krajniak je ako politik Sulíkovi v niečom podobný. Dokáže provokovať, má cit pre témy a situácie, keď pláva proti hlavnému mediálnemu prúdu, si vie celkom užívať.

Inzercia

Ako politik, ktorý sa netají tým, že chce zastupovať aj veriacich kresťanov, si tiež mohol urobiť tému z toho, že obmedzenie bohoslužieb je príliš tvrdé, neadekvátne situácii, a ísť kvôli tomu do konfliktu. Ale odolal a drží vládnu líniu.

Minister Krajniak je zodpovedný aj za domovy sociálnych služieb. Ak by sa tam situácia vymkla spod kontroly, politicky by to bolo jeho zlyhanie. Zdieľať

Okrem presvedčenia, že každý iný prístup by bol v tejto situácii z pohľadu krajiny riskantný, sú za tým zrejme aj ďalšie politické dôvody.

Minister Krajniak je zodpovedný aj za domovy sociálnych služieb. Ak by sa tam situácia vymkla spod kontroly a začal v nich vyčíňať vírus, politicky by to bolo jeho zlyhanie. Pre opozíciu by sa stal prvým terčom na rane.

Vo svojom rezorte plánuje Krajniak presadiť viacero zásadnejších zmien a reforiem, na ktoré bude potrebovať nielen politickú podporu, ale aj peniaze zo štátneho rozpočtu. Preto by od neho bolo krátkozraké poškodiť si vzťahy s lídrom najsilnejšej strany v parlamente alebo s ministrom financií.

Strana Sme rodina je tiež v inej situácii ako SaS. Na jej voličov útočí Pellegriniho Hlas a zdá sa, že v tom dokáže byť úspešný. Tiež platí, že na rozdiel od sulíkovcov nedokáže strana Borisa Kollára osloviť ani zaujímavejší počet sklamaných voličov OĽaNO či iných strán. Preto pre ňu nedáva zmysel situáciu v koalícii ešte viac vyhrocovať a zvyšovať tak riziko jej rozpadu.

V každom prípade, politika, ktorý by mu v spore o pandemické opatrenia dokázal argumentačne a politicky pomôcť tak ako Krajniak, by Igor Matovič vo svojej strane hľadal márne.

Odporúčame