Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
14. október 2020

Pandémia

Vláda potichu presadila nové pravidlá. Autokratické

Poslanci narýchlo schválili zákon, ktorý dáva rozsiahle právomoci jedinému úradníkovi. Nové pravidlá sú zrejme protiústavné.

Vláda potichu presadila nové pravidlá. Autokratické

Začneme dobrou správou. Poslanci po vlne odporu z návrhu vypustili vysoko kontroverzný bod: právomoc hlavného hygienika nariadiť komukoľvek povinné očkovanie, chemoprofylaxiu a podávanie protilátok.

Povinná vakcinácia je nielen na Slovensku, ale vo všetkých civilizovaýnch krajinách mimoriadne citlivá téma. So silnými „pro-vax“ aj „anti-vax“ tábormi.

Medzi pokrokom a nehodou

Zavádzanie očkovacích roztokov, chemických liečiv a protilátok (biologických infúzií) je vážny zásah do slobody a osobnej integrity jednotlivca. Pre mnohých ľudí je neprijateľné, aby im niekto nariaďoval, aké látky budú „autority“ zavádzať do jeho tela. A do jeho krvného obehu. Najmä ak sa to nemá diať kvôli smrtiacej pandémii, ale kvôli viróze, ktorá sa pri väčšine nakazených prejavuje ako mierna forma chrípky (prípadne sa neprejavuje nijako, bez príznakov). 

Boj bio-inžinierov proti pandémiám musí mať citlivo nastavené pravidlá. A hlavne hranice. Pretože čokoľvek sa dá nielen využiť pre dobro spoločnosti, ale aj zneužiť. V záujme experimentov či kontroly. Nikdy nevieme, aký režim a s akými možnosťami tu bude vládnuť o 15 rokov.

Ako poznamenal izraelský spisovateľ Harari, kontrola a manipulácia človeka sa už nemusí odohrávať len cez digitálne platformy a vlastníkov dát, respektíve sociálnych sietí (ktoré nás sledujú a následne manipulujú). Možnosti sledovania a kontroly sa budú tlačiť priamo „pod našu kožu“. Podľa Harariho to môže byť pre človeka skvelé, ale aj alarmujúce. Hranica medzi pokrokom a nehodou je na poli biotechnológií tenká.

Presadzovanie možnosti povinnej vakcinácie, chemoprofylaxie a podávania protilátok v skrátenom konaní nebol dobrý nápad. Môžeme len privítať, že poslanci sporný bod odsunuli.

Veľkoknieža Mikas

V novele zákona o ochrane verejného zdravia sa však objavili pravidlá, ktoré si zaslúžia kritiku. A zmenu. Sporný je hlavne paragraf, ktorý dáva rozsiahle, autokratické právomoci do rúk jediného muža. Hlavného hygienika.

Novelu a jej zrýchlené schvaľovanie si vyžiadala generálna prokuratúra. Tá upozornila, že nariadenia Úradu verejného zdravotníctva boli počas núdzového stavu mimo zákona. Pretože o nich mala rozhodovať vláda.

Novela chaos odstraňuje, no presne opačným smerom, ako by mala.

Jadro problému je v tom, že hlavný hygienik bude pri boji s pandémiou disponovať takmer neobmedzenými právomocami. Vrátane právomoci nariaďovať plošné, celoštátne opatrenia, ktoré zasiahnu do životov miliónov ľudí. Slovom, také drastické opatrenia, ako celoštátny lockdown počas núdzového stavu, budú v jeho rukách, prípadne v rukách ministra zdravotníctva.

Toto považujeme za neprijateľné. Škoda, že prezidentka novelu poslancom nevrátila. S radou, aby ju opravili a odstránili paragrafy, ktoré pôsobia protiústavne.

Riešenie: nechať to na vládu

Myslíme si, že hlavnému hygienikovi by mali ostať právomoci pri čiastkových alebo lokálnych obmedzeniach v boji s pandémiou. No za celoštátne opatrenia, ktoré likvidujú desiatky tisíc živiteľov rodín a z obyvateľov robia nevoľníkov, by mala zodpovedať vláda. Nie úradník, ktorého do funkcie menuje vedúci služobného úradu ministerstva.

Inzercia

Napríklad: pri rozhodnutiach o rôznych fázach „vypínania štátu“ by mali sedieť okrem hygienikov a zdravotníkov aj minister hospodárstva, minister financií, minister školstva či kultúry. Slovom, vláda. Kolektívny orgán. Nie jednotlivec.

Námietky predkladateľov, že hlavný hygienik (alebo ministerstvo zdravotníctva) mal aj doteraz právomoci nariaďovať pandemické obmedzenia, neobstojí. Doterajšia prax zamestnávala hlavného hygienika pri lokálnych zásahoch, prípadne pri dočasnom sprísňovaní hygienických pravidiel. Skúsenosti s pandémiou 2020 prekresľujú zabehané pravidlá. A prinášajú reštrikcie, ktoré zásadným spôsobom ničia prácu, podnikanie, kultúru, šport, slobodu a práva...

Jednoducho, je nemysliteľné, aby mohol jediný úradník vydávať „dekréty“, ktoré vyraďujú z práce stovky tisíc ľudí, devastujú hrubý domáci produkt a vymazávajú miliardy eur zo štátnej kasy.

Legitimitu robiť plošné alebo zásadné pandemické opatrenia má výlučne vláda, ktorá sa zodpovedá parlamentu (a voličom). Nie Mikas.

„Nájdi svoje opatrenia“

Samozrejme, premiér Matovič môže pripomenúť, že rozhodnutia sa rodia v pandemickej komisii, krízovom štábe, vyjadrujú sa k nim ministri a hlavný hygienik nediktuje pravidlá sám. Je to tak. No tu ide o princíp a o zákon.

Navyše, „prax“, ktorú tu predvádzajú Matovič s Mikasom, vyzerá zúfalo. Trestuhodne zúfalo. O najnovších príkazoch a zákazoch sme sa dozvedeli cez víkend, ešte pred ich schválením. Presnejšie: dozvedeli sme sa, ako vyzerá návrh. Nie platné rozhodnutie. Krátko na to prišla séria tlačoviek Matoviča o zradcovi Sulíkovi. Potom premiér odkázal, že o opatreniach nerozhoduje vláda, ale Úrad verejného zdravotníctva.

Dobre. Pochopili sme. Pozreli sme sa na stránku Úradu. Aby sme vedeli, čo a pre koho presne od štvrtka platí a čo neplatí. A... A nič. Na stránke svietil neúplný návrh opatrení z víkendu. Opakujeme: návrh opatrení, o ktorých sa malo rokovať, nie platné opatrenia. V hĺbke stránky, ktorá si vyžaduje investigatívne zručnosti, sme našli staršie platné opatrenie z 1. októbra. Tým sa opravili zle napísané rozhodnutia z augusta a septembra (jeho presné znenie si môžete pozrieť tu). Nič iné na stránke v oficiálnej, právne záväznej podobe do stredy večera zverejnené nebolo.

Tisícky pracovníkov reštaurácií, športovísk, obchodov a služieb do poslednej chvíle nevedeli, čo majú od štvrtka robiť. Mikasov úrad oficiálne neoznámil nič. Pretože, priznajme si, Mikas v skutočnosti vlastne o ničom nerozhoduje. A ten, kto má rozhodovať (vláda), sa tvári, že s tým nič nemá. 

„Nájdi svoj vypínač“

Odovzdať Mikasovi – čisto formálne – autokratické pandemické právomoci bolo nedorozumenie. Aj z pohľadu Ústavy a práva, aj z pohľadu vecného a napokon aj z pohľadu praxe.

V utorok sme varovali, že spôsob krízového rozhodovania vykazuje známky nastupujúceho pandemického absolutizmu. Schválený zákon – „lex Mikas“ – tento trend len potvrdzuje. Osoby a obsadenie príbehu však zároveň ukazujú silnú dávku pandemického amatérizmu.

Súbeh jedného s druhým pôsobí silne parodicky. Prvá fáza plošného jesenného lockdownu dopadla ako v komikse. Páni od nedele do stredy večera nedokázali trafiť prstom na vypínač.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame