Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. október 2015

Pri bombovom útoku v tureckej Ankare zahynulo 30 ľudí, 126 je ranených

Dva bombové výbuchy dnes otriasli centrom tureckého hlavného mesta Ankara, pripravili o život 30 ľudí a zranili ďalších 126 osôb.

Išlo o teroristický čin, zameraný proti mierovému zhromaždeniu, na ktoré sa už schádzali účastníci. Vyhlásili to turecký premiér Ahmet Davutoglu a turecké ministerstvo vnútra.

Ministerstvo odsúdilo toto násilie a označilo ho za útok "zacielený proti demokracii a mieru v Turecku", napísala tlačová agentúra AP. K explóziám došlo niekoľko sekúnd po sebe neďaleko železničnej stanice v Ankare, keď sa ľudia začali schádzať na mierové zhromaždenie, organizované odbormi zamestnancov tureckého verejného sektora a občianskymi združeniami. Demonštranti chceli vyzvať na ukončenie obnoveného násilia medzi kurdskými povstalcami a tureckou armádou. 

Výbuchy nastali o 10.04 h miestneho času (09.04 h SELČ), ako už skôr uviedli agentúry Reuters a DPA.Televízne zábery zachytávali niekoľkých ľudí ležiacich na uliciach a krv.

Násilie medzi tureckou armádou a kurdskými povstalcami na juhovýchode Turecka vypuklo v júli, po stroskotaní dvojročného prímeria. O tri týždne, 1. novembra, čakajú Turecko parlamentné voľby a v krajine vládnu obavy z ohrozenia bezpečnosti. 

Nie je jasné, či dnešné bombové útoky majú na svedomí samovražední atentátnici. Dva vládne zdroje uviedli agentúre Reuters, že úrady preverujú tvrdenia, že útoky podnikol samovražedný atentátnik.

Premiér Davutoglu bude mať mimoriadne zasadnutie so šéfmi polície a tajných služieb a s ďalšími vysokopostavenými predstaviteľmi.
      

Inzercia

Odporúčame