Europoslankyňa Lexmann vyzýva obnoviť pozíciu vyslanca EÚ pre náboženskú slobodu
Post, ktorý zastával Ján Figeľ, je už rok neobsadený, hoci Európska komisia ešte v júli deklarovala, že ho obnoví. K výzve sa pripojili desiatky europoslancov.
V otvorenom liste Európskej komisii žiada Miriam Lexmann (EĽS/KDH) o čo najskoršie obnovenie mandátu osobitného vyslanca na podporu a ochranu slobody náboženského vyznania alebo viery mimo EÚ.
Informuje o tom KDH na svojom webe.
Europoslanci stupňujú niekoľkomesačnú aktivitu s cieľom opätovne vymenovať osobitného vyslanca. Úlohou na tejto medzinárodne dôležitej pozícii je zabezpečiť rešpektovanie slobody myslenia, náboženského vyznania alebo viery. „Potrebujeme úrad s viacročným funkčným obdobím a odborným tímom pracovníkov, ktorý bude pomáhať chrániť slobodu myslenia, vierovyznania a brániť náboženské menšiny najmä v tzv. tretích krajinách, kde sú často prenasledované a utláčané. Jeho menovaním Komisia vyšle signál, že EÚ je odhodlaná postaviť sa na stranu obetí násilia všade vo svete a bojovať proti ich prenasledovaniu pre náboženstvo alebo vieru,“ vysvetľuje dôležitosť pozície Miriam Lexmann.
Štúdia Pew Research Center o globálnych obmedzeniach náboženstva odhaľuje, že v 83 krajinách sveta bola v roku 2017 zaznamenaná vysoká alebo veľmi vysoká úroveň náboženských obmedzení a konfliktov. Prenasledovanie má pritom stúpajúcu tendenciu. Sloboda myslenia a náboženského vyznania, alebo aj právo neveriť sú pritom základným právom každého človeka, ktoré garantujú medzinárodné dohovory.
„Prenasledovanie na základe náboženstva či viery navyše prispieva k migračným vlnám a súvisiacim bezpečnostným výzvam, ktoré ohrozujú aj bezpečnosť EÚ. Podpora slobody náboženského vyznania a viery je nielen v súlade s hodnotami, na základe ktorých má EÚ konať smerom k zahraničiu, ale je nevyhnutná aj pri posilňovaní našej úlohy riešiť globálne výzvy,“ zdôrazňuje Lexmann, ktorá aktuálnou výzvou EK nadväzuje na dlhodobú snahu obnoviť post vyslanca. K výzve sa doposiaľ pripojilo 48 europoslancov naprieč krajinami a politickým spektrom, okrem iných aj bývalý predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani.
Európsky parlament už pri viacerých príležitostiach požadoval posilnenie úlohy EÚ pri podpore slobody náboženského vyznania alebo viery. Vyplýva to aj zo záväzkov v Akčnom pláne EÚ pre ľudské práva a demokraciu. Europoslanci ním odporúčajú posilniť samotný mandát osobitného vyslanca. „Cielené útoky na náboženské slobody v ostatných rokoch preukázali potrebu cielenejšej a naliehavejšej reakcie,“ dopĺňa Lexmann.
Európska komisia vytvorila tento post po prvý raz v roku 2016 a prvým osobitným vyslancom EÚ pre náboženskú slobodu vo svete bol slovenský politik Ján Figeľ. Jeho poverenie sa skončilo v novembri 2019. Komisia v júli tohto roka oznámila, že pozíciu opätovne obnoví, čo privítala odborná verejnosť i viacero ľudsko-právnych organizácií a nadácií, ako aj predstavitelia náboženských organizácií a cirkví po celom svete. Doposiaľ však osobitný vyslanec vymenovaný nebol.
Úlohou osobitného vyslanca EÚ pre náboženskú slobodu je monitorovať a vyvíjať aktivity k ochrane slobody myslenia a vierovyznania, ako aj podpora prenasledovaným náboženským skupinám i jednotlivcom vo svete.
Dnes treba vedieť
Vlak zachytil v Nemecku niekoľko detí, jedno zomrelo, ďalšie je ťažko zranené
O presných okolnostiach nešťastia, ako ani o veku obetí nehody polícia doposiaľ bezprostredne neinformovala.
Olaf Scholz
Podmienkou rokovaní s Moskvou je odsun ruských vojsk z Ukrajiny
„V momente, keď dajú najavo, že sa deje sťahovanie vojakov, v tom momente bude aj voľná cesta k rozhovorom s Ukrajinou,“ povedal nemecký kancelár.
Poslanci ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o zatvorení obchodov v nedeľu. V piatok bude 83. schôdza pokračovať od 9. hodiny, keď plénum dokončí rozpravu k tomuto návrhu. Skupina poslancov v novele navrhuje, aby obchody na Slovensku boli okrem sviatkov zatvorené aj väčšinu nedieľ v roku. Výnimkou má byť posledná nedeľa pred začiatkom školského roka a tri adventné nedele. (tasr)
Ukrajina nepotrebuje stíhačky, ale musí posilniť pozemné jednotky, tvrdia Briti
Britský minister obrany Ben Wallace zároveň nevylúčil, že by Ukrajine poslali stíhačky.
„Keď som sledoval vyjadrenia exministra Branislava Gröhlinga v médiách, bolo to chaotické a mimo pointy. Raz hovoril o environmentálnej výchove, inokedy o digitálnych zručnostiach alebo o sexuálnej výchove. Zmysel plánovaných zmien sa utopil v týchto na prvé počutie atraktívnych témach, o ktorých však reforma vôbec nie je. Gröhling nebol dobrým reprezentantom skutočných zmien, ktoré má reforma priniesť," hovorí Branislav Pupala, ktorý viac ako dva roky pripravoval zmeny v učebných osnovách.
Klimatický zákon ministra Jána Budaja nie je o ochrane prírody. Je o vyžmýkaní peňazí zo štátneho rozpočtu žalobami a o ich presunutí cez Environmentálny fond k spriazneným neziskovkám. Komentuje Erik Potocký.
Súhrn udalostí vo štvrtok 2. februára:
- NAKA obvinila Kaliňáka a Brhela z podplácania. Podplácali údajne Imreczeho.
- Ján Budaj z postu ministra neodíde. Tvrdí, že spoluprácu s ŠtB podpísal, no nikdy nevykonával, zväzok zverejní.
- Prokurátor podal obžalobu na Mariana Kočnera v kauze Five Star Residence.
- Rusi na výročie invázie chystajú ofenzívu, uviedol ukrajinský minister obrany.
- V Krematorsku zasiahla ruská raketa obytný dom. Z trosiek vytiahli troch mŕtvych.
- Skupina ukrajinských vojakov prišla do Nemecka, aby sa zaučila do systému Patriot.
Ruská súkromná polovojenská organizácia Vagnerova skupina, známa verbovaním odsúdencov z ruských väzníc do vojny na Ukrajine, v posledných mesiacoch spomalila ich nábor. V najnovšej správe to uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny. Vagnerova skupina ponúkala pri nábore väzňom slobodu bez ohľadu na ich rozsudok. Stačilo podpísať zmluvu žoldniera a prežiť celé zmluvné obdobie v bojoch na Ukrajine. (tasr)
Rozvoj zbrojárskeho priemyslu v Maďarsku sa nesmie spomaliť, tvrdí Orbán
„Obrana Maďarska je naším najdôležitejším cieľom,“ uviedol maďarský premiér.
Vladimir Putin
Rusko opäť ohrozujú nemecké tanky ako počas druhej svetovej vojny
Ruský prezident pohrozil, že majú čím reagovať. „Nebude to len použitím ozbrojených vozidiel, to by mal každý chápať... Moderná vojna s Ruskom bude celkom iná.“