Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. október 2015

Rusko a USA budú rokovať o koordinácii pri operáciách nad Sýriou

Americké ministerstvo obrany v noci nadnes oznámilo, že dostalo z Ruska oficiálnu odpoveď na svoj návrh začať rokovania s cieľom zaručiť bezpečnosť leteckých operácií v Sýrii. Informoval o tom v noci nadnes hovorca Pentagónu Peter Cook.

Cook dodal, že americké ministerstvo študuje ruskú odpoveď. Súčasne vyslovil predpoklad, že rusko-americké rokovania by sa mohli konať už počas tohto víkendu.

Rusko, ktoré od 30. septembra podniká v Sýrii nálety na pozície povstalcov, poskytuje svojou operáciou podporu najnovšej veľkej ofenzíve vládnej armády v západnej časti krajiny. Jednotky verné prezidentovi Bašárovi Asadovi ju spustili túto stredu na viacerých frontoch. Na strane vládnych síl bojujú aj oddiely libanonského proiránskeho šiitského hnutia Hizballáh.

Rusko upozorňuje, že v Sýrii spustilo svoju operáciu na základe žiadosti prezidenta Asada, kým koalícia vedenia USA podniká nálety bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN a svoje kroky nekoordinuje ani s  vládou v Damasku. Američania zasa Rusku vytýkajú, že s náletmi na pozície protivládnych islamistov v Sýrii začalo bez predchádzajúceho upozornenia.

Americkí experti 1. októbra v rámci videokonferencie odovzdali ruskej strane dokument o súčinnosti pri letoch nad Sýriou v snahe zabrániť incidentom. Rusko neskôr deklarovalo, že americký návrh je v princípe prijateľný, ale treba spresniť technické detaily, ktorými sa budú obe krajiny zaoberať na úrovni expertov.

Inzercia

Odporúčame