Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. október 2015, 20:45

Praha hľadá spojencov na blokovanie kvót

Vyplýva to z dnešného vyjadrenia premiéra Bohuslava Sobotku po stretnutí so zástupcami ČR v Európskom parlamente, o ktorom informovali české elektronické médiá.

Česká republika sa pokúsi medzi štátmi Európskej únie získať spojencov pre vytvorenie blokačnej menšiny s cieľom zabrániť možnému schváleniu trvalých kvót pre prerozdelenie utečencov v rámci únie.

Vyplýva to z dnešného vyjadrenia premiéra Bohuslava Sobotku po stretnutí so zástupcami ČR v Európskom parlamente, o ktorom informovali české elektronické médiá.

Praha sa popri rokovaniach s ostatnými partnermi z Vyšehradskej štvorky mieni zamerať napríklad na pobaltské republiky a Fínsko, prípadne ďalšie severské krajiny, ale aj štáty z juhu kontinentu.

Kým pri hlasovaní o prerozdelení 120.000 utečencov medzi členské krajiny únie hlasovalo proti iba kvarteto štátov, SR a ČR, ako aj Maďarsko a Rumunsko, proti zavedeniu trvalých kvót je podľa Sobotkových slov viacero krajín, napríklad aj Poľsko.

Blokačnú menšinu môže v rámci predpisov Európskej únie vytvoriť hoci len štvorčlenná skupina krajín, ktorých počet obyvateľov však tvorí viac ako 35 percent populácie únie.

Z dnešnej diskusie s českými europoslancami vyplynulo, že súdny postup voči kvótam by nebol vhodný. Prípadná žaloba by totiž podľa českého premiéra oslabila pozíciu Prahy pri rokovaniach.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Komplexnú novelu zákona o vysokých školách chce ministerstvo školstva predstaviť v prvej polovici budúceho roka. V diskusnej relácii TA3 V Politike to uviedol minister školstva Branislav Gröhling. Ak zákon prejde, platiť bude od 1. januára 2021.

pred 5 hodinami

Futbalisti Parmy v základnej zostave so slovenským reprezentantom Jurajom Kuckom prehrali v 1. kole talianskej Serie A s Neapolom 0:2. O triumfe hostí rozhodli v druhom polčase Dries Mertens s Lorenzom Insignem. Kucka odohral celý zápas a videl žltú kartu. Stredopoliar Neapola Stanislav Lobotka sa dostal na ihrisko v 88. minúte.

pred 5 hodinami

Polícia zadržala v Krompachoch (okres Spišská Nová Ves) medzinárodne hľadaného Chineye Whytg Nzedgu z Ghany, na ktorého sú vydané dva európske zatýkacie rozkazy. Hľadaný muž sa mal v Grécku dopustiť drogovej trestnej činnosti, za ktorú bol právoplatne odsúdený na osem rokov väzenia, doživotný trest mu hrozí v prípade dokázania viny za spoluúčasť na vražde.