Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
09. október 2015

Sýrski biskupi: Sme zúfalí. Aj diktátor je lepší ako ISIS

Hrozí, že ak padne vláda v Damasku, bude nahradená najfanatickejšími silami politického islamu.
Sýrski biskupi: Sme zúfalí. Aj diktátor je lepší ako ISIS

Mnohí z nich zo Sýrie ušli, pretože sa báli o holý život alebo nechceli narukovať do sýrskej armády. Niektorí hierarchovia sýrskych kresťanských cirkví, naopak, dúfajú, že Asadov režim súčasnú krízu prežije, a príchod Rusov vítajú. Prinášame názory troch vysokopostavených hierarchov na túto tému.

Začať však musíme v americkom Kongrese. „Je to zaujímavé, že ich prvé útoky boli namierené proti skupinám a jednotlivcom, ktorí boli financovaní a vyškolení našou CIA,“ povedal predseda vojenského výboru a americký senátor John McCain pre CNN s tým, že môže potvrdiť ciele Rusov, pretože sa rozprával s ľuďmi zo zasiahnutých miest.

Aby sa zo Sýrie nestala Líbya

Najnovší McCainov výrok hlboko znepokojil sýrskeho katolíckeho arcibiskupa Hasaky a Nusajbinu, Jacquesa Behnana Hinda. Podľa neho ide o „priznanie, že za vojnou proti Asadovi stoja aj Spojené štáty americké“. Západné zdroje podľa neho hovoria naďalej o „umiernených rebeloch“, aj keď tí – ako píše – „neexistujú“. Vo veľkom množstve ozbrojených skupín v Sýrii je možné iba s lupou nájsť vojakov takzvanej „Free Syrian Army“. Všetci ostatní – okrem teroristov Islamského štátu – sa pripojili k islamistickému frontu al-Nusra, ktorý je odnožou al-Kájdy.

V rozhovore poskytnutom agentúre Fides sýrsky katolícky arcibiskup doslovne povedal: „Toto všetko je veľmi znepokojujúce: veľmoc USA protestuje štrnásť rokov po 11. septembri, pretože Rusi bombardujú milície al-Kájdy. Čo to znamená? Že al-Kájda sa teraz spojila s USA, pretože v Sýrii sa nazýva inak?“

Nová vláda vytvorená zo všetkých sýrskych strán musí začať potrebné reformy Zdieľať

Arcibiskup Behnan Hindo zdôraznil, že je vecou Sýrčanov, aby sami rozhodli, či má prezident Bašar al-Asad odísť z úradu, alebo vo funkcii zostať. V žiadnom prípade to neprináleží teroristom zo samozvaného Islamského štátu alebo západným vládam. Podľa arcibiskupa je ale jedna vec jasná už dnes: ak bude Bašar al-Asad zvrhnutý, existuje riziko, že zo Sýrie sa stane ďalšia Líbya.

Pred zosadením sýrskeho prezidenta Bašara al-Asada naliehavo varoval aj sýrsky katolícky patriarcha Antiochie, Ignatius Youssef III. Younan: „Diktátorský režim je pre kresťanov tisíckrát lepší než islamský terorizmus,“ povedal pre agentúru KNA patriarcha sídliaci v libanonskom Bejrúte. Ak padne vláda v Damasku, bude nahradená „najfanatickejšími silami politického islamu“.

Inzercia

Patriarcha Younan výslovne bránil postoj Ruska v otázke Sýrie. Moskva podľa neho koná na základe medzinárodného práva, keď podporuje zákonnú a Spojenými národmi uznanú vládu proti „bandám kriminálnikov“: „Pre nás kresťanov je politika ruskej vlády zďaleka najlepšia, najkompaktnejšia a najlogickejšia. Je to politika otvorená voči všetkým častiam sýrskeho ľudu.“

Krajina potrebuje veľkú koalíciu

Aj apoštolský vikár Aleppa, biskup Georges Abou Khazen varoval pred zosadením sýrskeho prezidenta Bašara al-Asada. Takýto krok „bez zhody všetkých strán a bez vytvorenia centrálnej koaličnej vlády vytvorí mocenské vákuum a uvrhne nás do chaosu ako v Líbyi“, odpovedal biskup Abou Khazen na otázku od agentúry KNA. Namiesto toho sú potrebné iniciatívy za mier a dialóg. Cirkev v Sýrii neschvaľuje aktuálnu politiku Európy a USA voči Sýrii. „Podpora a vyzbrojovanie džihádistov je jedným z dôvodov destabilizácie krajiny,“ povedal biskup Abou Khazen.

Strany v konflikte takto nie sú tlačené k dialógu, ale k ozbrojenému boju. „Bezprostredným dôsledkom“ tejto politiky je polovica sýrskeho obyvateľstva na úteku a prenasledovanie menšín vrátane kresťanov. „Kedysi pluralistická a takmer laicistická sýrska spoločnosť Sýrie je stále radikálnejšia a fundamentalistickejšia.“

Apoštolský vikár Aleppa vyzval svetové mocnosti, aby sa postarali o ukončenie vojny v Sýrii a zaviazali konfliktné strany k dialógu. Nová vláda vytvorená zo všetkých sýrskych strán musí začať potrebné reformy „pre modernú, demokratickú a pluralistickú“ Sýriu. Abou Khazen súčasne varoval pred priveľkým zasahovaním: „Posledné slovo patrí sýrskemu ľudu, a nie cudzincom“.

Foto: Profimedia.cz

Odporúčame

Čo je to biskupská synoda

Čo je to biskupská synoda

V Ríme sa začala biskupská synoda o rodine. Predtým, než sa budeme venovať jej témam, stojí azda za zastavenie, o akú inštitúciu ide a kedy a prečo vznikla.