Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Komentáre a názory
12. október 2020

Krok od lockdownu

Vláda testuje prah bolesti Slovákov

Ak kabinet Igora Matoviča nariaďuje obmedzenie prevádzok, nech ich štát zároveň odškodní.

Vláda testuje prah bolesti Slovákov

Premiér Igor Matovič prezentuje súhrn nových protiepidemických opatrení, ktoré prijal ústredný krízový štáb SR a ktoré nadobudnú platnosť od 15. októbra. FOTO TASR - Pavol Zachar

To, čo sa cez víkend udialo medzi Igorom Matovičom a Richardom Sulíkom, mi pripomenulo scénku z jedného béčkového akčného „studenovojnového“ filmu. Bolo o tom, ako sa schyľovalo k atómovej vojne medzi Spojenými štátmi a Ruskom v dôsledku nejakej medzinárodnej krízy a kdesi v bunkri pod Bielym domom pod tlakom situácie po sebe doslova štekali americký prezident a členovia jeho štábu.

Tá scéna mi utkvela v pamäti, lebo naznačovala, že politici pod náporom skutočnej krízovej situácie nemusia rozhodovať vecne, chladnokrvne, konsenzuálne a s jasne vytýčenou cestou von – ale naopak emocionálne, skratovo, iracionálne...

Iste, politici sú tiež len ľudia. No verejnosť by akiste uvítala, keby si Richard Sulík a Igor Matovič vyjasňovali svoje postoje za zatvorenými dverami a nie na Facebooku.

Akoby si špičky vládnej koalície ani neuvedomovali, aká dôležitá je v čase pandémie dôvera občanov v kompetentnosť vedenia štátu. Zvlášť v situácii, keď sa spoločnosť rozdelila na dva tábory: na jednej strane tí, ktorí sa boja predovšetkým vírusu a že nárast chorých spôsobí kolaps systému zdravotníctva. Na druhej strane tí, ktorí sa boja, že reštriktívne opatrenia zničia živobytie omnoho širšieho okruhu ľudí, než vôbec ochorie na COVID-19.

Richard Sulík ako ekonóm dobre chápe transakčnú podstatu prebiehajúcej koronakrízy. Teda, že ľudia nezomierajú len na vírus – môžu si vziať život napríklad pre krach ich biznisu, stratu zamestnania alebo preto, že ich psychika neuniesla vynútené pretrhanie spoločenských kontaktov.

Je správne, že minister hospodárstva bráni hľadisko podnikateľskej sféry a požaduje, aby rozhodovanie o obmedzovaní biznisov bolo založené na dátach. Len je otázne, či sa medzičasom dá vôbec spoľahlivo zistiť, že Fero sa nakazil v stredu, keď obedoval v reštaurácii a nie napríklad vo štvrtok, keď sa viezol v električke.

V každom prípade, predseda SaS narazil na kritiku všetkých troch koaličných partnerov. A ako konštruktívnejšie sa javí stanovisko predsedníčky Za ľudí, Veroniky Remišovej: neodchádzať z rokovaní a radšej sa snažiť presvedčiť krízový štáb, aby sa aspoň niektoré opatrenia nerobili plošne, ale len regionálne (zatvoriť fitká na Orave, ale nie vo Zvolene).

Potom je tu Igor Matovič. Jeho mnohokrát vyjadrené zanietenie, aby sa zabránilo úmrtiam na vírus, najmä medzi našimi seniormi, si zaslúži uznanie.

Avšak premiér od jari sabotuje svoje vlastné úsilie i dôveryhodnosť absolútne neadekvátnou komunikáciou navonok. Reči o „nulovom EQ“ či úvahy o „skutočných priateľoch“ sú ponižovaním koaličného partnera, ktoré by horkokrvnejší politik ako Richard Sulík mohol vziať ako zámienku pre odchod z vlády. V krízových časoch občania očakávajú vecné a kompetentné líderstvo, nie citové výlevy.

Inzercia

V apríli, keď bol na začiatku premiérskej funkcie, mal Igor Matovič 48-percentnú dôveryhodnosť verejnosti. V septembri mu podľa agentúry Focus dôverovalo už len 32 percent ľudí.

V čase kríz má spoločnosť tendenciu zjednocovať sa za momentálnymi lídrami, aj keď sú z iného politického tábora. Spomeňme napríklad podporu od Američanov, ktorej sa v týždňoch a mesiacoch po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 tešil vtedajší prezident USA, George W. Bush.

Pokiaľ ide o súčasnú pandémiu, aj premiéri či prezidenti európskych krajín s horšími číslami, než malo Slovensko, dokázali získať pomerne silnú podporu verejnosti. Od politika na čele si to však vyžaduje vykročiť očakávaniam krízou sužovanej verejnosti v ústrety, a to istým štátnickým spôsobom komunikácie.

Igor Matovič mal šancu vyrásť na tejto kríze do roly štátnika. No sám si to od začiatku kazí svojou nepremyslenou a unáhlenou (on by akiste povedal, že akurát „spontánnou“ a „autentickou“) komunikáciou na Facebooku.

Pritom by sa pozícia Igora Matoviča a Richarda Sulíka dala skĺbiť. V nedeľu zverejnené obmedzenia prevádzok by mali byť sprevádzané jasnou víziou štátnej pomoci postihnutým odvetviam. A tá musí byť ďalekosiahlejšia i rýchlejšia, než na jar.

Mnohí malí a strední podnikatelia ako tak prežili jarné obmedzenia, no dnes už sotva disponujú rezervami, aby nad vodou udržali svoj biznis a pracovné miesta. Kým oni sú vyčerpaní finančne, zvyšok verejnosti je pandémiou čoraz viac vyčerpaný psychicky. Vláda včera ohlásenými opatreniami testuje rezervy i trpezlivosť slovenských občanov.

Existuje ešte jeden dobrý dôvod, prečo musí byť pomoc ekonomike teraz rozsiahlejšia, než na jar. V marci alebo apríli sa dal príchod pandémie ešte označiť za „vyššiu moc“. Nikto ju nepredvídal a bolo jasné, že časť nákladov nákazy bude musieť niesť nielen štát, ale aj súkromný sektor či bežní občania. No táto jesenná vlna vírusu je tiež dôsledkom toho, čo vláda zanedbala počas leta. Nespravila si svoje vlastné domáce úlohy – možno dúfajúc, že s príchodom leta vírus zmizne rovnako náhle ako sa objavil. Očividne sa to nestalo.

A tak sa zápas o reštrikcie nateraz skončil. Zápas o kompenzácie sa začína.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame