Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. október 2020, 12:04

Nové opatrenia

Hromadné podujatia aj omše budú zakázané. V podnikoch sa jesť nebude

Hromadné podujatia aj omše budú zakázané. V podnikoch sa jesť nebude

Minister zdravotníctva Marek Krajčí prezentuje nové opatrenia. Foto: TASR/Pavol Zachar

Stredné školy sa zatvárajú. Rúška povinné aj v exteriéri. Matovič kritizoval Sulíka, ktorý odmietal zatváranie reštaurácií.

Ústredný krízový štáb sa dnes dohodol na nových opatreniach v boji proti koronavírusu: 

Rúško aj v exteriéri (platí v obciach a mestách. Výnimka mimo obce a miest pre rodinu, keď pôjde spolu alebo pokiaľ budú ľudia od seba vzdialení viac ako päť metrov)

Zákaz všetkých hromadných podujatí (Výnimka na najvyššie športové súťaže futbalu, hokeja, volejbalu, hádzanej, basketbalu. Hráči musia byť pretestovaní a bez divákov. Krsty, pohreby a sobáše sa budú môcť konať, avšak za podmienok ako pri prevádzkach, čiže jedna osoba na 15 metrov štvorcových. Ak sa budú tieto obrady konať vonku, počet účastníkov sa obmedzovať nebude)

Zákaz zhromažďovania (týka sa skupiny nad šesť ľudí, v pondelok kvôli tomu zasadne vláda)

Jedlo len zabalené a so sebou alebo v exteriéri 

Uzavretie fitness, wellness, kúpaliská, akvaparky a sauny 
(vrátane plavární)

Stredné školy prechádzajú na dištančné štúdium

Obchody a nákupné centrá: 1 osoba na 15 metrov štvorcových​
 (Do obchodných centier len po zmeraní teploty)

Vyhradené hodiny potravín a drogérie pre seniorov nad 65 rokov od 9.00 do 11.00 

Väčšina z opatrení by mala platiť od štvrtka 15. októbra. „Vydali sme sa českou cestou, za ktorou meškáme asi dva týždne,“ vyhlásil minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Nové opatrenia budú podľa premiéra Igora Matoviča platiť dovtedy, pokým sa 7-dňový kĺzavý medián nezníži pod hodnotu 500. Momentálne má hodnotu 1 037.

Podľa premiéra sa novými opatreniami Slovensko snaží zatiahnuť „poslednú ručnú brzdu“. Minister práce Milan Krajniak opäť skritizoval ministra hospodárstva Richarda Sulíka, ktorý popoludní namietal proti prijímaniu opatrení bez dostatočných analýz. 

Hlavný hygienik Ján Mikas hovorí, že dáta o koronavíruse na Slovensku sú dostatočné. Hoci priznáva, že špecifické dáta o fitness centrách nemáme, Ústredný krízový štáb sa v tomto prípade podľa neho opiera o dáta zo sveta, v tomto prípadne konkrétne o dáta z Južnej Kórey.

Ak ľudia nebudú dostatočne zodpovední v dodržiavaní nových opatrení, podľa ministra zdravotníctva Krajčího sa Slovensko lockdownu nevyhne.

„Nechcem sa dostať do situácie, že budeme posielať ľudí v sanitkách domov, že nebudeme mať dostatok miesta,“ povedal minister práce Krajniak. Premiér Matovič tvrdí, že druhá vlna je 50-krát väčšia ako prvá. 

Podľa ministra Krajniaka máme len dve možnosti, ak sa chceme vyhnúť úplnému lockdownu. „Buď budeme obmedzovať stretávanie sa s inými ľuďmi, alebo obmedzíme slobodu pohybu,“ povedal s tým, že to obmedzenie pohybu ľudí nechce. To, čo sme na Slovensku podľa neho prežili na jar v porovnaní s Francúzskom či Španielskom, nebol lockdown. „Ľudia si tam museli požičiavať psíkov na venčenie za 50 eur, aby mohli ísť na prechádzku mimo bytu. Toto tu chcete mať?“

V prípade nedostatku zdravotníckych pracovníkov budú zdravotnú starostlivosť poskytovať študenti piateho a šiesteho ročníka medicíny pod dohľadom skúseného lekára. 

Podniky ostávajú otvorené, nesmú však vnútri podávať jedlo

Reštaurácie a kaviarne ostávajú naďalej otvorené, ale nesmú podávať jedlo v interiéri. Na terasách však áno. Vnútri prevádzky možno jedlo len kúpiť. Zákaz zhromažďovania ľudí do šesť osôb bude platiť zrejme od 13. októbra.

Futbalová, hokejová, volejbalová, hádzanárska i basketbalová najvyššia liga pokračuje ďalej. V rámci hromadných podujatí dostalo organizovanie týchto súťaží výnimku. Zápasy sa však musia konať bez divákov.

Podľa ministra vnútra Romana Mikulca nemá zmysel pristupovať k lokálnemu lockdownu. Polícia je podľa neho pripravená na vystavovanie blokových pokút pri nedodržiavaní opatrení. K zatvoreniu hraníc s Českou republikou ani iným susedným štátom zatiaľ nedôjde. Potvrdil to aj premiér, podľa ktorého sa na česko-slovenskej hranici zatiaľ nič meniť nebude.

„Odhadujeme, že momentálne je na Slovensku 200-tisíc pozitívnych ľudí,“ povedal minister práce Krajniak s tým, že na Orave môže byť infikovaný už každý desiaty. „Potrebujeme celoplošne obmedziť mobilitu a stretávania, ak nabehneme na českú cestu, tak na Dušičky budeme musieť obmedziť slobodu pohybu,“ dodal.

Premiér Matovič sa k téme Dušičiek stretne s biskupmi. „Náš cieľ je odložiť si pripomínanie Pamiatky zosnulých až na obdobie, keď budeme v príjemnejšej situácii a cestovanie nebude predstavovať riziko,“ povedal s tým, že pri návštevách cintorínov zväčša navštívime aj rodinu, najmä babku dedka. „Odporúčam tento rok necestovať, lebo sa môže stať, že nabudúce navštívime viac hrobov,“ dodal. 

„Úplne najlepšie je, keď sa necestuje nikam,“ hovorí hlavný hygienik Ján Mikas v súvislosti aj o rizikovosti MHD. K obmedzeniam v rámci nej však zatiaľ nedôjde.

Igor Matovič a Richard Sulík. Foto – TASR

Stredné školy sa zatvárajú. Matovič aj niektorí ministri kritizujú Sulíka

Stredné školy od pondelka prejdú na dištančnú formu vzdelávania. Ešte počas rokovania Ústredného krízového štábu o tom informoval minister školstva Branislav Gröhling.

Vyzval študentov, aby necestovali do internátov, a učiteľov, aby informovali študentov o zmenách. Rozhodnutie platí do odvolania. Minister vyzval stredné školy, aby sa pripravili, že dištančné vzdelávanie môže trvať aj niekoľko týždňov. Podľa toho si majú pripraviť aj rozvrhy.

Materské a základné školy fungujú naďalej. „Je mojou absolútnou prioritou, aby žiaci materských a základných škôl pokračovali vo výučbe,“ povedal minister.

Pre prvý a druhý stupeň základných škôl bude nosenie rúšok povinné. Doposiaľ to bolo tak iba pre žiakov druhého stupňa. Výnimky pre deti autistické, nepočujúce deti a pre mentálne postihnuté deti ostávajú platné.

Deti do troch rokov nemusia mať rúška. Dodal, že od pondelka by malo byť zároveň výrazne odporúčané nosenie rúšok aj pre materské školy. Osemročné gymnázia v rámci ročníkov základnej školy budú rovnako pokračovať vo výučbe naďalej. 

Stravovacie zariadenia na školách ostávajú otvorené. Akákoľvek krúžková činnosť na základných školách bude zakázaná. Rušia sa exkurzie, výlety, plavecké kurzy či lyžiarske zájazdy. Presné detaily oznámia neskôr.

Zakáže sa tiež prevádzka telocviční, centier voľného času a skupinová výučba na umeleckých školách. Školské družiny budú podľa slov ministra fungovať za veľmi prísneho režimu.

„V školách sme nezaznamenali ohniská nákazy a na dištančné vzdelávanie zatiaľ prešlo okolo 4 percent žiakov. So zhoršujúcou situáciou je však potrebné zaviesť ďalšie opatrenia, ktoré nám pomôžu zvládnuť tento negatívny vývoj,“ tvrdí ministerstvo školstva.

Inzercia

V súvislosti s vysokými školami Gröhling odporúča, aby všetci študenti od druhého ročníka bakalárskeho stupňa a vyšších ročníkov prešli na dištančné vzdelávanie.

O fungovaní vysokých škôl diskutuje ministerstvo s rektorskou konferenciou. Vysoké školy podľa Gröhlinga situáciu zvládajú, pričom akceptovali odporúčania o dištančnej výučbe. Dodal, že pri opatreniach postupujú vysoké školy samostatne a autonómne.

Sulík bol proti zatváraniu reštaurácií

V súvislosti s témou zatvárania reštaurácií, fitness centier a divadiel minister hospodárstva Richard Sulík ešte počas rokovania Ústredného krízového štábu, z ktorého odišiel predčasne, povedal, že strana SaS je proti tomuto rozhodnutiu. „Experti nemajú žiadne dáta, koľko ľudí sa nakazilo vo fitness centrách, v reštauráciách, v divadle, a preto takéto zákazy pokladáme za strieľanie od pásu a hodnotíme ich za veľmi škodlivé pre ekonomiku,“ povedal s tým, že dúfa, že takéto rozhodnutie nakoniec nepadne.

SaS bola podľa Sulíka za to, aby boli reštaurácie a ďalšie prevádzky otvorené za dodržania prísnych hygienických opatrení, ako sú dvojmetrové odstupy, rúška či dezinfekcia rúk.

„Jediné preukázané ako zdroj šírenia nákazy sú svadobné hostiny a iné oslavy. Tie zakážme alebo prísne obmedzme,“ vyhlásil minister hospodárstva s tým, že plošné zatváranie reštaurácií bude pre sektor likvidačné.

Za svoje vyjadrenia dostal tvrdú kritiku od premiéra Igora Matoviča. „Sú ľudia, ktorí sa aj v mimoriadne ťažkej situácii nevedia správať ako zodpovední politici. A veľmi ma to mrzí,“ napísal premiér na facebooku. „Hoci majú povinnosť byť na Ústrednom krízovom štábe, prídu tam na chvíľu, nevypočujú si argumenty... v pohode si odídu na obedík, hoci koniec zasadnutia najdôležitejšieho krízového štábu je v nedohľadne... a idú sa opäť hrať na pekných pred médiá ako počas prvej vlny.“

Richard Sulík na jeho status reagoval v komentároch: „Igor, pandemická komisia, ktorá nemá základné dáta o tom, koľkí sa kde nakazili, len strieľa od pásu a presne tomu tie dnešné tliachaniny zodpovedali.“

Matovič mu rovnako v komentároch odpísal: „Keby si si aspoň našiel chvíľu času... a z tých 6 hodín by si tam aspoň chvíľu bol...“

Sulíkove výroky skritizoval aj minister zdravotníctva Marek Krajčí. „Považujeme ich za veľmi nešťastné. My sme si to všimli priamo na Ústrednom krízovom štábe a hodnotili sme to veľmi negatívne. V tejto situácii musíme byť veľmi jednotní. Práve preto tam sedíme všetci, aby sme našli tú jednotu, na čom sa dohodneme,“ vyhlásil Krajčí.

Predsedníčke strany Za ľudí Veronike Remišovej sa tiež Sulíkov prístup nepáčil. „Odchádzať počas rokovania a ísť víkendovať je absolútne neúctivé voči krajine a ľuďom, ktorí sa ocitli v mimoriadne ťažkej situácii. V neposlednom rade je to neúctivé aj voči partnerom, ktorí dnes sedia na Ústrednom krízovom štábe,“ napísala na sociálnej sieti.

Reagoval aj podpredseda parlamentu Juraj Šeliga. „Richard Sulík by mal sedieť na rokovaní Ústredného krízového štábu a argumentovať,“ tvrdil.

Minister práce Milan Krajniak sa podľa vlastných slov chcel Sulíka opýtať, čo navrhuje. „Ale nemohol som, lebo po deklarácii, že je proti obmedzovaniu prevádzok, sa zdvihol, išiel novinárom oznámiť radostnú zvesť, že on bojuje proti obmedzeniam, a odišiel. Pripomínam, že predtým než sme o obmedzeniach pre prevádzky vôbec začali rokovať,“ píše Krajniak. „Sulík a SaS nenavrhujú nič, iba rúška a rozostupy. Počuli niekoľkokrát, že to nárast nakazených ani nespomalí. Oni na to nič,“ dodal.

Najbližšie Dušičky by nemali byť štandardné, tvrdí Krajčí

Najbližšie sviatky Všetkých svätých a deň Spomienky na všetkých verných zosnulých, čiže Dušičky, by určite nemali byť štandardné. V nedeľnej politickej diskusnej relácii TV Markíza Na telo to uviedol počas rokovania Ústredného krízového štábu minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Podľa jeho slov sa rokuje aj o znížení mobility, diskutovať o tom však chcú aj s Konferenciou biskupov Slovenska.

Šéf rezortu zdravotníctva vyzval všetkých stredoškolákov, aby necestovali do internátov. Zopakoval, že práve stredné školy prejdú od pondelka na dištančnú formu vzdelávania.

Podľa Krajčího sa Slovensko vydalo českou cestou. Poukázal na to, že reprodukčné číslo je rovnaké ako v Česku. Prijaté opatrenia preto budú musieť byť účinné natoľko, aby sa situácia zvrátila. Nechcel ich konkretizovať, no musia byť dostatočne radikálne.

Krajčí zdôraznil, že momentálne je v rámci Slovenska zelených už len päť okresov. Aké opatrenia sa dotknú Oravy, je predmetom diskusie. Zdôraznil však, že regionálni hygienici majú stále právomoc rozhodovať o opatreniach vo svojej pôsobnosti.

Podpredseda Národnej rady Juraj Šeliga komentoval, že ich strana je za sprísnenie opatrení, ale aj za to, aby došlo k odškodneniam a pomoci tým, ktorých sa prijaté opatrenia dotknú. Navrhujú preto okamžitú plošnú pomoc, opatrenia majú ísť ruka v ruke s ekonomickými opatreniami. Doplnil, že cieľom nie je zničiť ekonomiku.

Dnes treba vedieť

pred 10 minútami

Banky by mali pristupovať citlivo a individuálne ku klientom, ktorí požiadali o odklad splátok úverov a po jeho skončení sa môžu mať pochybnosti o schopnosti splácať aj naďalej. Z klientov, ktorým sa skončil odklad k dnešnému dňu, asi 95 % bude ďalej splácať bez problémov. Uviedol to vo štvrtok minister financií Eduard Heger (Oľano) po rokovaní so Slovenskou bankovou asociáciou. (tasr)

pred hodinou

Predsedníčka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS) je pozitívna na koronavírus. Potvrdila to na sociálnej sieti. Spresnila, že nemá žiadne príznaky, nestratila ani chuť. "Vo väčšom kolektíve (v parlamente) som bola naposledy vo štvrtok. Síce s rúškom, ale zrejme nepomohlo. Mám malú nálož vírusu, Ct38 zatiaľ," uviedla Cigániková. Doplnila, že jej manžel je negatívny a jej deti čakajú na výsledok testu. Poslankyňa zostáva v karanténe. (tasr)

pred hodinou

Vakcína na koronavírus sa vyvíja aj na Slovensku. Riaditeľ spoločnosti Axon Neuroscience Norbert Žilka pre Postoj hovorí, ako sa na u nás robí svetový výskum, aká je bezpečnosť vakcín, to, ako fungujú u starších ľudí či ako by mohol vyzerať liek na koronu.