Nový útok na talianskeho kardinála Bagnasca

Rím, 28. apríl 2008 – Presne po roku sa zopakovali útoky na janovského arcibiskupa a predsedu Talianskej biskupskej konferencie, kardinála Angela Bagnasca.

Počas oslavy oslobodenia od fašizmu, ktoré sa v Taliansku slávi ako štátny sviatok 25. apríla, naňho verbálne zaútočil zhromaždený dav.„Nazýva sa to sviatok oslobodenia. Ale 63. výročie víťazstva nad fašizmom sa bude pripomínať predovšetkým pre protesty proti kardinálovi Angelovi Bagnascovi,“ napísal na druhý deň denník Libero.

Kardinál cestou do paláca Ducale, kde 25. apríla 1945 podpísali nemecké vojská bojujúce na Apeninskom polostrove kapituláciu a v ktorom sa mal odohrať spomienkový akt za účasti talianskeho prezidenta Giorgia Napolitana, prechádzal námestím Matteotti zaplneným odborármi združenými v komunistických odboroch CGIL. Pár metrov pred vstupom do paláca sa na adresu arcibiskupa ozvalo bučanie a výkriky.

Adresátom oveľa tvrdších útokov bol Bagnasco pred rokom po tom, čo predložený zákon o registrovaných partnerstvách okomentoval slovami: „Ak povieme áno návrhu, riadiac sa podľa verejnej mienky a nie etických kritérií, bude neskôr ťažké povedať nie aj pedofílii a incestu.“ O niekoľko dní sa na dverách janovskej katedrály objavili nápisy: „Hanba ti, Bagnasco“ a „Smrť Bagnascovi“. Arcibiskupovi bola adresovaná aj obálka, v ktorej sa nachádzala nábojnica. Predsedovi talianskych biskupov bola pridelená policajná ochrana, ktorá ho sprevádzala aj počas liturgie, a presúvať sa musel v opancierovanom aute.

Nie je vylúčené, že najnovšie útoky boli spojené s Bagnascovou výzvou, aby kresťania v Taliansku presadzovali svoj pohľad na človeka a ľudský život.

Imrich Gazda, Rím

Foto: internet

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo