Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Voľby v USA Politika
08. október 2020

Viceprezidentská debata

Pence sa držal, Harrisová chcela ukázať prezidentský potenciál

Výmena názorov môže byť polemická a súčasne zdvorilá.

Pence sa držal, Harrisová chcela ukázať prezidentský potenciál

Mike Pence a Kamala Harrisová boli počas viceprezidentskej predvolebnej debaty oddelení od seba dvojitým plexisklom. FOTO TASR/AP

Predvolebné debaty kandidátov na amerického viceprezidenta zvyčajne zostávajú v tieni prezidentských debát. Tento rok je to trochu inak.

Ochorenie Donalda Trumpa na koronavírus a vysoký vek Joea Bidena zvýšili v posledných dňoch politickú váhu Mikea Pencea a Kamaly Harrisovej, keďže v prípade úmrtia alebo dlhodobej neschopnosti prezidenta vykonávať úrad moc prechádza práve na viceprezidenta. A aj bez ambície pochovávať jedného alebo druhého prezidentského kandidáta – Pence a Harrisová obaja poškuľujú po Najvyššom úrade v USA. Včerajšok by sa tak dal označiť už za predohru k prezidentskej kampani v roku 2024.

Navyše, komentátori i mnohí bežní diváci boli po minulotýždňovej nechutnej debate medzi Trumpom a Bidenom zvedaví, či sa ich viceprezidentskí kandidáti zmôžu na vyššiu úroveň diskusie. Pre začiatok možno povedať, že Mike Pence i Kamala Harrisová túto úlohu zvládli.

Divák mal aj napriek občasnému skákaniu do reči opäť dojem, že kandidáti môžu politicky zastupovať úplne protichodné stanoviská, a pritom sa správať voči sebe so základným rešpektom. Hovorí sa tomu: politická kultúra. Zásluhu na tom mala nepochybne aj moderátorka Susan Pageová z novín USA Today.

Vakcína do konca roka?

Poďme však k jednotlivým témam! Asi neprekvapí, že sa veľa hovorilo o prebiehajúcej pandémii. Kandidátov kvôli vírusu oddeľovalo dvojité plexisklo a diváci v sále boli povinní nosiť rúška.

Kamala Harrisová označila 210-tisíc mŕtvych Američanov, ktorých zabil COVID-19, za „najväčšie zlyhanie akejkoľvek prezidentskej administratívy v dejinách našej krajiny“. Obvinenie bolo pre Pencea nepríjemné aj kvôli tomu, že práve jeho úlohou bolo koordinovať prácu federálnych agentúr v boji proti pandémii.

Úradujúci viceprezident poukázal na začiatok roka, keď Trump obmedzil lety z Číny, čo sa vtedy Bidenovi zdalo „rasistické“. Vyslovil tiež nádej, že do konca roka by vďaka spolupráci americkej vlády s veľkými farmaceutickými firmami mohla byť k dispozícii vakcína.

Tu bol Pence trochu účelový. Na „konci roka“ bude už po voľbách (tie sú 3. novembra), takže volič akurát môže veriť, že Trumpova administratíva urobila pre vývoj vakcíny všetko potrebné.

Na druhej strane, čudne tiež vyznela Harrisovej politická poznámka o vakcíne: Viceprezidentská kandidátka demokratov vyhlásila, že by sa nechala zaočkovať, ale len keď vedci a lekári vakcínu označia za bezpečnú – nie, keď k tomu verejnosť vyzve Donald Trump.

Pence: „Som pro-life...“

Kandidáti sa zrazili aj pri téme klimatických zmien. Harrisová vytkla Penceovi, že administratíva, ktorej je súčasťou, neverí vo vedecké poznatky. Viceprezident vymenoval, čo vláda urobila pre ochranu životného prostredia, pripustil tiež, že ku klimatickým zmenám dochádza, no zároveň podľa neho správnou odozvou je vývoj nízkouhlíkových technológií, poháňaný fungujúcou trhovou ekonomikou.

Inzercia

Republikáni naznačujú, že Biden a Harrisová by mohli zakázať ťažbu ropy a zemného plynu z bridlicových ložísk prostredníctvom takzvaného frakovania, čo by ohrozilo pracovné miesta v Pennsylvánii, jednom z kľúčových štátov volieb. Harrisová odmietla, že demokrati majú tento úmysel. A aj dane plánujú demokrati vraj zvyšovať len pre tých najbohatších.

Za zmienku stojí, že kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortezová, zastupujúca ľavé krídlo Demokratickej strany, v čase debaty na Twitteri napísala: „Frakovanie je skutočne zlé.“ Konzervatívni komentátori televíznej stanice Fox News následne nadhodili otázku, aký je vlastne vzťah Bidena a Harrisovej k ľavému krídlu ich strany.

Došlo aj na potraty. „Som pro-life a nebudem sa za to ospravedlňovať,“ povedal viceprezident Pence. Kamala Harrisová naproti tomu vyhlásila, že vždy bude podporovať „právo ženy rozhodovať sa o svojom vlastnom tele“. Joe Biden v pondelok vyhlásil, že ak Najvyšší súd zruší rozsudok Roe verzus Wade, ktorým sa v USA v 70. rokoch legalizovali potraty, postará sa, aby potraty zostali legálne prostredníctvom schválenia príslušného zákona.

Na niektoré otázky kandidáti neodpovedali. Mike Pence sa vyhol odpovedi na otázku, čo urobí, ak Trump odmietne uznať svoju prípadnú porážku vo voľbách. Kamala Harrisová sa rovnako vyvliekla z otázky, či demokrati navýšia počet sudcov Najvyššieho súdu, aby si v ňom ľavicovo-liberálni sudcovia zachovali väčšinu. Pritom obe situácie môžu podrobiť ústavné inštitúcie americkej demokracie bezprecedentnej zaťažkávacej skúške.

Nepoučiteľný Trump

Memečká na internete sa nepochybne budú točiť najmä okolo muchy, ktorá pristála na Penceových vlasoch. To by však nemalo byť hlavné poučenie zo včerajšieho večera.

Stoický Mike Pence počas celej diskusie neochvejne a s pokojom bránil svojho prezidenta. Kamala Harrisová, naopak, pôsobila útočne, aj keď nie protivne. Viceprezidentská kandidátka vie, že mnoho Američanov zvažuje voľbu Bidena aj s ohľadom na jej možné nástupníctvo. Vystupovala preto tak, aby si ju voliči vedeli predstaviť nielen ako viceprezidentku, ale tiež ako možnú prezidentku Spojených štátov.

Aj keď Pence a Harrisová si vyslúžili pochvaly za slušnosť, ich debata zrejme volebnou kampaňou neotrasie. O výsledku novembrových volieb rozhodne dynamika, ktorú generuje Donald Trump.

Ten v prieskumoch zaostáva za svojím vyzývateľom Joeom Bidenom. V tomto zmysle je nepochopiteľné, že prezident Trump najnovšie zastavil vyjednávania o novom balíčku ekonomickej pomoci v koronakríze.

„Politicky to nedáva žiadny zmysel,“ rozhorčene reagoval na tento krok konzervatívny publicista Rod Dreher. Podľa neho Trump nedovolí, aby potreba zvíťaziť vo voľbách diktovala jeho egu...

Za týchto okolností sa viceprezident Mike Pence môže snažiť, ako len chce.

Odporúčame