Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. október 2015, 21:30

Učitelia sa cítia podvedení

Medzi učiteľmi cítiť čoraz väčšiu nespokojnosť so súčasným stavom.

Zlé postavenie učiteľa z pohľadu jeho práv či slabé platové ohodnotenie v porovnaní s okolitými krajinami. To je niekoľko pripomienok, ktoré dnes predstavili zástupcovia Slovenskej komory učiteľov (SKU) v súvislosti s tým, ako sa zmenilo postavenie a ohodnotenie učiteľov za posledné tri roky.

Podľa nich je medzi učiteľmi cítiť čoraz väčšia nespokojnosť so súčasným stavom. "Myslím si, že je na čase, aby sa učitelia naozaj začali zdola aktivizovať, aby vyjadrili nesúhlas," uviedol viceprezident SKU Vladimír Crmoman. Podľa výkonného riaditeľa SKU pre Bratislavský kraj Branislava Kočana komora nie je na to, aby organizovala protesty, ale učitelia sa čoraz viac na ňu obracajú. "Pýtajú sa nás, čo majú robiť, či majú sami vyjsť do ulíc,"priblížil. Situácia podľa jeho slov hustne najmä na školách vo väčších mestách. "Učitelia sa znova cítia podvedení tým, že ich ťahajú za nos tri roky," dodal Kočan.

Podľa jeho slov sa opakuje situácia z jesene 2012, kedy učitelia vyšli do ulíc. "Vtedy bola situácia napätá a upokojila sa prísľubmi vlády," dodal. Vyrokovalo sa napríklad zvýšenie platov, ktoré obsahovala správa o stave školstva. "Tá správa do dnešného dňa nebola schválená, učitelia sa cítia byť podvedení," dodal Kočan. Pedagógovia zároveň nechápu ani postoj odborárov, ktorí už podľa nich netrvajú na svojich požiadavkách z roku 2012.

SKU dnes prezentovala 12 problémov, ktoré trápia slovenské školstvo. Napríklad platy výrazne zaostávajú za okolitými krajinami V4. Učiteľom sa nepozdáva ani štvorpercentné zvýšenie platov, ktoré považujú za nedostatočné. Pedagógovia napríklad kritizujú aj zhoršenie podmienok pri získavaní kreditov či právo veta pre zriaďovateľov škôl pri voľbe riaditeľov škôl.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

„Navaľného zatknutie nezlomí tých, ktorí v Rusku veria v slobodu,“ reaguje na Twitteri prezidentka Zuzana Čaputová. „Politickí oponenti by mali debatovať vo férovej a otvorenej diskusii, nie byť väznení pre ich názory.“

pred 9 hodinami

V Nitre sa od piatka do nedele otestovalo 40 948 ľudí, z toho 417 bolo pozitívnych, čo predstavuje 1,02 percenta. Informoval o tom primátor mesta Marek Hattas. Minulý víkend počas prvého kola testovania bolo v Nitre 43 716 otestovaných, z nich bolo 932 pozitívnych, čo je 2,13 percenta. (tasr)

pred 9 hodinami

Vládna koalícia pomohla naplniť premiérovu obsesiu z plošného testovania, reaguje na plán masívneho pretestovania strana Hlas. "Jediným rozdielom od novembrového 'vylodenia v Normandii' je rozšírenie počtu testovacích dní z dvoch na deväť dní, no s výrazne nižšími možnosťami nechať sa otestovať," tvrdí v stanovisku. "Hlas-SD preto žiada vládu, aby bolo toto testovanie dobrovoľné a aby namiesto celoplošného skríningu pomohla s testovaním samosprávam v najzasiahnutejších oblastiach." (tasr)

pred 9 hodinami

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok reaguje na zatknutie ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. „Miesto Alexeja Navaľného je v slobodnej a bezpečnej politickej súťaži a nie vo väzbe," napísal.

pred 10 hodinami

Marek Krajčí hovorí, že negatívny test, ktorý si niekto spraví zajtra, bude platiť aj po 27. januári, hoci bude tento test starší ako sedem dní. Zúčastniť sa testovania musia aj ľudia, ktorí už dostali prvú dávku vakcíny, aby dostali výnimku zo zákazu vychádzania. Testov je podľa Krajčího dostatok, nakúpených je 5,2 milióna.

pred 10 hodinami

Vo viacerých krajinách dnes kňazi požehnávali zvieratá. Tento obrad spätý s liturgickou spomienkou na svätého opáta Antona, patróna domácich zvierat, je populárny najmä v Španielsku a Taliansku. „Na požehnaní zvierat nie je nič výnimočné. Tento obrad sa nachádza aj v liturgickej knihe Benedikcionál, ktorá obsahuje najrôznejšie obrady požehnania,“ vysvetlil v minulosti hovorca KBS Martin Kramara.