Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. október 2015, 21:30

Učitelia sa cítia podvedení

Medzi učiteľmi cítiť čoraz väčšiu nespokojnosť so súčasným stavom.

Zlé postavenie učiteľa z pohľadu jeho práv či slabé platové ohodnotenie v porovnaní s okolitými krajinami. To je niekoľko pripomienok, ktoré dnes predstavili zástupcovia Slovenskej komory učiteľov (SKU) v súvislosti s tým, ako sa zmenilo postavenie a ohodnotenie učiteľov za posledné tri roky.

Podľa nich je medzi učiteľmi cítiť čoraz väčšia nespokojnosť so súčasným stavom. "Myslím si, že je na čase, aby sa učitelia naozaj začali zdola aktivizovať, aby vyjadrili nesúhlas," uviedol viceprezident SKU Vladimír Crmoman. Podľa výkonného riaditeľa SKU pre Bratislavský kraj Branislava Kočana komora nie je na to, aby organizovala protesty, ale učitelia sa čoraz viac na ňu obracajú. "Pýtajú sa nás, čo majú robiť, či majú sami vyjsť do ulíc,"priblížil. Situácia podľa jeho slov hustne najmä na školách vo väčších mestách. "Učitelia sa znova cítia podvedení tým, že ich ťahajú za nos tri roky," dodal Kočan.

Podľa jeho slov sa opakuje situácia z jesene 2012, kedy učitelia vyšli do ulíc. "Vtedy bola situácia napätá a upokojila sa prísľubmi vlády," dodal. Vyrokovalo sa napríklad zvýšenie platov, ktoré obsahovala správa o stave školstva. "Tá správa do dnešného dňa nebola schválená, učitelia sa cítia byť podvedení," dodal Kočan. Pedagógovia zároveň nechápu ani postoj odborárov, ktorí už podľa nich netrvajú na svojich požiadavkách z roku 2012.

SKU dnes prezentovala 12 problémov, ktoré trápia slovenské školstvo. Napríklad platy výrazne zaostávajú za okolitými krajinami V4. Učiteľom sa nepozdáva ani štvorpercentné zvýšenie platov, ktoré považujú za nedostatočné. Pedagógovia napríklad kritizujú aj zhoršenie podmienok pri získavaní kreditov či právo veta pre zriaďovateľov škôl pri voľbe riaditeľov škôl.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

„Niektorí novinári od vraždy zmilitantneli a začali brať svoje povolanie ako nástroj pomsty za Jána Kuciaka,“ hovorí o zmene novinárčiny pri šiestom výročí vraždy investigatívneho novinára bývalý redaktor televízie JOJ Samuel Migaľ, ktorý pred voľbami vstúpil do strany Hlas. Vraždu Jána Kuciaka vníma ako hroznú tragédiu, ktorá sa však podľa neho roky politicky zneužíva. Čo si myslí o Marianovi Kočnerovi a prečo o ňom nechcel ako novinár informovať?

pred 12 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.