Arcibiskup Zvolenský napísal list poslancom

Arcibiskup pripomenul požiadavky pochodu za život. Poslancom NR SR napísal list, v ktorom vyzýva na obmedzenie potratov a kvalitnú rodinnú politiku.

„Máme nádej, že sa nájde dostatok odvážnych, múdrych a mravných verejných predstaviteľov, ktorí vo svojom svedomí pochopia, že je nevyhnutné obmedziť interrupcie predovšetkým zo sociálnych dôvodov a z dôvodu pohlavia dieťaťa,“ napísal arcibiskup Stanislav Zvolenský v liste, ktorý má denník Postoj k dispozícii.

Predseda KBS S. Zvolenský napísal po pochode za život list poslancom parlamentu. (Foto – TASR/Pavel Neubauer)

Predseda biskupskej konferencie v liste prízvukoval, že na národné pochody do Košíc a Bratislavy prišlo obrovské množstvo ľudí. „Tešíme sa, že desaťtisíce obyvateľov Slovenska vyjadrili opakovane, už druhýkrát za dva roky, svoj postoj k ochrane života od počatia po prirodzenú smrť a k ochrane rodiny a manželstva,“ skonštatoval Zvolenský.

Parlamentu zároveň pripomenul Manifest národného pochodu, ktorý žiada ochranu života od počatia po prirodzenú smrť, ako aj aktívnu podporu inštitúcií na pomoc rodinám v núdzi, tehotným matkám a ich deťom. „Na Slovensku chýbajú Domovy pre tehotné matky, chýba nám sociálna pomoc pre tehotné matky v núdzi a podpora zariadení, ktoré takúto pomoc poskytujú,“ napísal poslancom Zvolenský.

K téme:
Ticho po pochode
Michalčík: Nechceli sme z pochodu politickú demonštráciu Zdieľať

Bratislavský arcibiskup zároveň volá po kvalitnej prorodinnej politike. „Slovensko potrebuje múdru rodinnú politiku, ktorá odvráti narastajúcu demografickú krízu. Desaťtisíce účastníkov Národného pochodu v Bratislave pochodovali za hodnotu života, ktorú považujú za dôležitú. Čím budeme citlivejší na ochranu nenarodeného života, tým viac ľudskosti dokážeme prejaviť k blížnym, ktorých máme vedľa seba,“ uviedol Zvolenský.

Podľa odhadov okolo 70-tisíc ľudí prišlo 20. septembra na Národný pochod za život do Bratislavy. Akciu iniciovala KBS spolu s desiatkami partnerských inštitúcií. Organizátori vypracovali pre politické strany materiál s 30 návrhmi, ako konkrétne zlepšiť právnu úpravu ochrany života. Medzi návrhmi je napríklad prepracovanie informovaného súhlasu, zvýšenie pomoci tehotným ženám či aktívnejšie riešenie podpory rodín.

Hlavný koordinátor pochodu Marek Michalčík v rozhovore pre Postoj povedal, že budú sledovať, ako sa návrhy pochodu premietnu do volebných programov strán. „Na základe volebných programov a tiež toho, ako sa správala strana v poslednom období, dáme istým spôsobom aj volebné odporúčania. Poukážeme pritom na to, či strana vníma túto tému ako dôležitú a chce v nej niečo urobiť alebo nie," vravel Michalčík. 

(Aktualizované o 21:00) Organizátori pochodu sa chcú tiež stretnúť s prezidentom, premiérom a predsedom parlamentu. O stretnutie požiadali aj ministra zdravotníctva a ministra práce. „Očakávame, že prezident, premiér, predseda parlamentu i ministri budú mať záujem stretnúť sa so zástupcami najväčšieho verejného zhromaždenia od roku 1989,“ povedal Michalčík.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo