Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
07. október 2015

Arcibiskup Zvolenský napísal list poslancom

Arcibiskup pripomenul požiadavky pochodu za život. Poslancom NR SR napísal list, v ktorom vyzýva na obmedzenie potratov a kvalitnú rodinnú politiku.

Arcibiskup Zvolenský napísal list poslancom

„Máme nádej, že sa nájde dostatok odvážnych, múdrych a mravných verejných predstaviteľov, ktorí vo svojom svedomí pochopia, že je nevyhnutné obmedziť interrupcie predovšetkým zo sociálnych dôvodov a z dôvodu pohlavia dieťaťa,“ napísal arcibiskup Stanislav Zvolenský v liste, ktorý má denník Postoj k dispozícii.

Predseda KBS S. Zvolenský napísal po pochode za život list poslancom parlamentu. (Foto – TASR/Pavel Neubauer)

Predseda biskupskej konferencie v liste prízvukoval, že na národné pochody do Košíc a Bratislavy prišlo obrovské množstvo ľudí. „Tešíme sa, že desaťtisíce obyvateľov Slovenska vyjadrili opakovane, už druhýkrát za dva roky, svoj postoj k ochrane života od počatia po prirodzenú smrť a k ochrane rodiny a manželstva,“ skonštatoval Zvolenský.

Parlamentu zároveň pripomenul Manifest národného pochodu, ktorý žiada ochranu života od počatia po prirodzenú smrť, ako aj aktívnu podporu inštitúcií na pomoc rodinám v núdzi, tehotným matkám a ich deťom. „Na Slovensku chýbajú Domovy pre tehotné matky, chýba nám sociálna pomoc pre tehotné matky v núdzi a podpora zariadení, ktoré takúto pomoc poskytujú,“ napísal poslancom Zvolenský.

Inzercia

K téme:
Ticho po pochode
Michalčík: Nechceli sme z pochodu politickú demonštráciu Zdieľať

Bratislavský arcibiskup zároveň volá po kvalitnej prorodinnej politike. „Slovensko potrebuje múdru rodinnú politiku, ktorá odvráti narastajúcu demografickú krízu. Desaťtisíce účastníkov Národného pochodu v Bratislave pochodovali za hodnotu života, ktorú považujú za dôležitú. Čím budeme citlivejší na ochranu nenarodeného života, tým viac ľudskosti dokážeme prejaviť k blížnym, ktorých máme vedľa seba,“ uviedol Zvolenský.

Podľa odhadov okolo 70-tisíc ľudí prišlo 20. septembra na Národný pochod za život do Bratislavy. Akciu iniciovala KBS spolu s desiatkami partnerských inštitúcií. Organizátori vypracovali pre politické strany materiál s 30 návrhmi, ako konkrétne zlepšiť právnu úpravu ochrany života. Medzi návrhmi je napríklad prepracovanie informovaného súhlasu, zvýšenie pomoci tehotným ženám či aktívnejšie riešenie podpory rodín.

Hlavný koordinátor pochodu Marek Michalčík v rozhovore pre Postoj povedal, že budú sledovať, ako sa návrhy pochodu premietnu do volebných programov strán. „Na základe volebných programov a tiež toho, ako sa správala strana v poslednom období, dáme istým spôsobom aj volebné odporúčania. Poukážeme pritom na to, či strana vníma túto tému ako dôležitú a chce v nej niečo urobiť alebo nie," vravel Michalčík. 

(Aktualizované o 21:00) Organizátori pochodu sa chcú tiež stretnúť s prezidentom, premiérom a predsedom parlamentu. O stretnutie požiadali aj ministra zdravotníctva a ministra práce. „Očakávame, že prezident, premiér, predseda parlamentu i ministri budú mať záujem stretnúť sa so zástupcami najväčšieho verejného zhromaždenia od roku 1989,“ povedal Michalčík.

Odporúčame

Ticho po pochode

Ticho po pochode

Bratislavský Pochod za život bol skvelou manifestáciou. Mal však jednu chybičku krásy: chýbala mu politická koncovka.