Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Voľby v USA Politika
06. október 2020

Mike Pence

Tichá voda vedľa Donalda Trumpa

Profil viceprezidenta, dôsledného konzervatívca a možného Trumpovho nástupcu.

Tichá voda vedľa Donalda Trumpa

Mike Pence skladá prísahu ako viceprezident Spojených štátov v centre Washingtonu 20. januára 2017. FOTO TASR/AP

Keď pred pár dňami svet obletela správa, že americký prezident bol pozitívne testovaný na vírus COVID-19, pozornosť verejnosti sa na chvíľu upriamila na jeho viceprezidenta. Ak by Donald Trump nebol dočasne schopný vykonávať prezidentský úrad alebo by dokonca zomrel, nastúpil by na jeho miesto viceprezident Mike Pence.

K pikantnostiam amerického systému nástupníctva patrí, že ak by dočasne nebol schopný vykonávať funkciu ani prezident, ani jeho viceprezident, úradujúcou hlavou štátu by sa stala predsedníčka Snemovne reprezentantov, demokratka Nancy Pelosiová. Trumpovi a Penceovi by však skutočne muselo ísť o život, aby moc (hoci len dočasne) odovzdali svojej úhlavnej politickej protivníčke.

Dnes je zase všetko inak. Zdá sa, že Trumpova choroba má aj vďaka včas poskytnutej liečbe skôr ľahší priebeh a prezident sa už vrátil z nemocnice do Bieleho domu. Mike Pence bol spolu s manželkou po otestovaní negatívny.

Napriek tomu je dobré venovať tomuto 61-ročnému politikovi pozornosť. V stredu sa uskutoční debata viceprezidentských kandidátov. Väčšinou ide len o vedľajšie javisko prezidentskej volebnej kampane. Tentoraz je to komplikovanejšie.

Joe Biden budúci mesiac oslávi svoje 78. narodeniny. Ak aj voľby vyhrá, zrejme bude prezidentom len na jedno volebné obdobie, pokiaľ ho vôbec dokončí. Jeho viceprezidentská kandidátka Kamala Harrisová je tak súčasne pokladaná za jeho „korunnú princeznú“.

Ak voľby opäť vyhrá Donald Trump, jeho viceprezident Mike Pence bude mať v roku 2024 dobrú východiskovú pozíciu, aby sa sám uchádzal o republikánsku nomináciu na najvyšší úrad v krajine. Aj on je teda niečo ako „korunný princ“ pre ďalšie voľby.

Harrisová a Pence už súhlasili aj s bezpečnostnými opatreniami, ktoré počas ich debaty majú zamedziť eventuálnej nákaze. Oboch rečníkov bude od seba oddeľovať plexisklo.

„Evanjelikálny katolík“ a Pencovo pravidlo

Úlohou viceprezidentského kandidáta zvyčajne je prinášať na kandidačnú listinu kvality, ktoré samotný prezidentský uchádzač nemá. Kým Donald Trump bol už v roku 2016 vnímaný ako „votrelec zvonku“, ktorý ukoristil republikánsku nomináciu, Mike Pence je tradičný politik Republikánskej strany. A kým Donald Trump svojou populistickou rétorikou oslovoval nové segmenty voličov, Mike Pence svojím výrazným konzervatívnym profilom mal zabezpečiť, aby dvojicu podporili tradiční republikánski voliči.

Nejeden americký konzervatívec, ktorý mal výhrady voči nevyspytateľnému Trumpovi, sa teda mohol aspoň utešovať, že popri ňom volí veriaceho a rodinne založeného Pencea, ktorého aj Joe Biden označil za „slušného chlapíka“. Viceprezidentská debata s Kamalou Harrisovou tak môže aspoň trochu vyžehliť zlý dojem, ktorý zanechala minulotýždňová debata oboch hlavných prezidentských kandidátov.

Kto je teda Mike Pence – politická nádej amerických konzervatívcov na budúcnosť po Trumpovi? Podľa jeho vlastných slov: „Kresťan, konzervatívec a republikán, v tomto poradí.“

Mike Pence pochádza zo 6,7-miliónového štátu Indiana, ktorého guvernérom bol v rokoch 2013 až 2017. Predtým, v rokoch 2001 až 2013, bol členom Snemovne reprezentantov.

Má piatich súrodencov. Jeho otec viedol sieť benzínových púmp. Penceova rodina bola prevažne írskeho pôvodu. Vyrastal ako katolík, v mladosti podporoval demokratov a obdivoval Johna F. Kennedyho. No na vysokej škole prežil skúsenosť náboženského obrátenia.

Viaceré zdroje o ňom hovoria ako o evanjelikálnom kresťanovi. On sám niekedy o sebe hovoril aj ako o „evanjelikálnom katolíkovi“. Faktom však je, že v politike reprezentuje práve témy a záujmy amerických konzervatívnych evanjelikálnych protestantov.

Politicky sa Mike Pence k republikánom posunul v 80. rokoch. V Bielom dome vtedy sedel Ronald Reagan. Keď v januári 2017 Pence skladal viceprezidentskú prísahu pred sudcom Najvyššieho súdu Clarencom Thomasom, robil tak s rukou na Reaganovej Biblii.

Inzercia

Pence má s manželkou Karen tri deti. Zo súkromného života viceprezidenta vyviera aj známe „Penceovo pravidlo“. Nikdy sám neobeduje ani nevečeria so ženou, pokiaľ nejde o jeho manželku. A nikdy bez svojej manželky nenavštevuje podujatia, kde sa ponúka alkohol.

Pravidlo nikdy nebyť s cudzou ženou osamote začali ako reakciu na hnutie MeToo uplatňovať niektorí americkí manažéri. Feministky to však kritizujú, lebo takéto poisťovanie sa pred prípadnými obvineniami z obťažovania oberá ženy o príležitosti na vytváranie neformálnych pracovných kontaktov či mentorovanie zo strany starších mužských kolegov.

Konzervatívny politik

Americký štát Indiana zvykne voliť do politických funkcií častejšie republikánov ako demokratov a keď sa tu Mike Pence stal guvernérom, zdedil po svojom predchodcovi (taktiež republikánovi) prebytkový rozpočet. Znížil dane, podporoval predškolské zariadenia a tiež vzdelávacie kupóny či takzvané „charter schools“ ako alternatívy k tradičným verejným školám s ich silnými a neflexibilnými odbormi.

Mike Pence je pro-life. Ako guvernér Indiany podpísal zákon, ktorý stanovil určité obmedzenia na vykonávanie potratov. Federálne súdy ho však označili za protiústavný.

Pence tiež chápe manželstvo ako zväzok muža a ženy. V roku 2015 podpísal zákon o obnove náboženskej slobody, ktorý sa snažil zaviesť istý druh výhrady vo svedomí pre veriacich. LGBT organizácie zákon napadli, lebo podľa nich mal umožňovať diskrimináciu gejov. Na Indianu začal vyvíjať tlak veľký biznis, ale napríklad tiež Národná basketbalová asociácia (NBA).

Po hrozbách, že veľké firmy opustia štát, musel byť zákon upravený. Viacerí konzervatívni komentátori minulý rok vytkli najmä NBA pokrytectvo, lebo kým voči Indiane basketbalová liga vystupovala ako obhajca progresívnych stanovísk, v rovnakom čase v mene zisku prehliadala vážne porušovania ľudských práv v komunistickej Číne.

Mike Pence mohol poľahky pokračovať v politickej kariére na štátnej úrovni. Zrejme by ho v Indiane zvolili za guvernéra opäť (jeho nástupca a súčasný guvernér je tiež republikán). Namiesto toho sa chopil v roku 2016 ponuky Donalda Trumpa, aby kandidoval za jeho viceprezidenta.

Pence vystupuje voči Trumpovi lojálne. Je to čiastočne aj jeho zásluhou, že republikánsky stranícky establišment posledné štyri roky kryl prezidentovi chrbát.

No súčasná pandémia komplikuje aj Penceovo postavenie. Vo februári mu prezident Trump zveril na starosť koordináciu federálnych orgánov v boji s koronavírusom. Spojené štáty majú najvyšší počet obetí na svete, čo sa nedá práve predávať voličom ako úspech súčasnej administratívy.

Kamala Harrisová to viceprezidentovi určite počas debaty v stredu pripomenie. A on jej predvídateľne odpovie, že časť odozvy je nielen na federálnej vláde, ale tiež na guvernéroch štátov či na starostoch veľkých miest. Pripomenie jej tiež pandemické pomery v meste a štáte New York, ktorý riadia demokrati.

V každom prípade, počas tejto kampane bude Mike Pence brániť líniu, ktorú administratíva Donalda Trumpa ťahá posledné štyri roky. Ak táto dvojica dostane šancu pokračovať, Pence bude mať dobre našliapnuté, aby to o štyri roky skúsil s Bielym domom sám.

K tomu si však bude musieť vybrať, v čom sa vedome stane nástupcom Trumpovho odkazu a v čom sa, naopak, voči nemu vymedzí.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame