Konvertuje Bush na katolicizmus?

Rím, 25.4.2008 – Počas nedávnej návštevy pápeža Benedikta XVI. v USA sa talianska a americká tlač pustili do špekulácií o možnej konverzii Georga W. Busha. Po odovzdaní prezidentského úradu v novembri tohto roku je podľa nich možné, že prestúpi na katolícku vieru. Nasledoval by tak príklad svojho dlhoročného európskeho spojenca, britského premiéra a čerstvého katolíka Tonyho Blaira. Na katolicizmus už dávnejšie konvertoval aj Bushov mladší brat Jeb, ktorý si vzal za manželku mexickú katolíčku.

„Veríme v slobodu a v existenciu zákona, ktorý je vpísaný do duše každého človeka. Nájdete srdcia otvorené vášmu posolstvu nádeje. Všetci ju potrebujeme, rovnako ako ju potrebuje celý svet.“ Týmito slovami vítal v Bielom dome americký prezident pápeža Benedikta XVI. počas prvého dňa jeho cesty po USA.

„Bush, ktorý je metodistom, otvoril bez akýchkoľvek výhrad dvere Bieleho domu učeniu Rímskokatolíckej cirkvi. Tak ako bol Bill Clinton nazvaný 'prvým čiernym prezidentom Ameriky' pre svoje iniciatívy v prospech čiernej menšiny, mohol by byť Bush nazvaný 'prvým katolíckym prezidentom' pre svoju politiku inšpirovanú kresťanskými princípmi,“ napísal v americkom denníku Washington Post Daniel Burke. O článku podrobne informoval aj taliansky denník Corriere della Sera.

Katolíkom v prezidentskom úrade bol už aj demokrat John Kennedy, ale ten podľa Burka udržiaval veľký odstup medzi politikou a vierou. Americký novinár vo svojom článku citoval aj dlhoročného Bushovho poradcu pre tvorbu prezidentských prejavov Michaela Gersona, ktorý sa vyjadril, že Bushove politické kroky je potrebné „čítať“ cez lupu katolicizmu. Údajne už ako texaský guvernér plánujúci uchádzať sa o prezidentskú nomináciu organizoval stretnutia s katolíckymi intelektuálmi na tému sociálneho učenia Cirkvi.

Taliansky týždenník Panorama vo svojom najnovšom čísle vypočítava, koľkých katolíkov má americký prezident vo svojom aktuálnom tíme. William McGurn, šéf poradcov pre tvorbu prejavov; Edmund Pellegrino, poradca pre bioetické otázky; H. James Towey, zodpovedný za prezidentove iniciatívy v náboženskej oblasti. Katolíkmi sú aj dvaja sudcovia Najvyššieho súdu, Samuel Alito a John Roberts, a nová veľvyslankyňa USA pri Svätej stolici Mary Ann Glendon.

Napriek údajnej blízkosti ku katolíckej viere si George Bush viackrát vyslúžil silnú kritiku zo strany Vatikánu pre vojnu v Iraku. Pápež Ján Pavol II. veľmi rázne vystupoval proti tomuto Bushovmu kroku a otvorene odmietal riešenie akýchkoľvek konfliktov použitím zbraní. Podľa veľvyslankyne Glendonovej, ktorá predtým zastávala pozíciu prezidentky Pápežskej akadémie pre sociálne vedy, sa dnes situácia zmenila. „Azda nikdy nemali k sebe USA a Svätá stolica tak blízko ako dnes,“ vyjadrila sa v rozhovore pre taliansky katolícky denník Avvenire. „Zdá sa mi, že Svätá stolica s presvedčením podporuje snahy USA o zabezpečenie mieru a bezpečnosti v Iraku.“ Aj Bushove názory na otázky globalizácie a rozvoja sú podľa Glendonovej blízke učeniu sociálnej encykliky Jána Pavla II. Centisimus annus.

Imrich Gazda, Rím

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho navybrali.sme.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo