Ružomberok, rektor a krovky

Tadeusz Zasępa rozpráva jedenástimi jazykmi a ovláda aj posunkovú reč. Svetová autorita v oblasti mediálnej komunikácie. Kandidát na Nobelovu cenu. Kapacita, vedec, odborník. Ale najmä znalec vzťahov a dobrý človek.

Akademický senát ho tento utorok zvolil za nového rektora Katolíckej univerzity v Ružomberku. Pôvodne mal mať aj protikandidáta, ten sa však ešte pre oficiálnym predstavením vzdal, a tak mali ružomberskí senátori pred sebou iba profesora Zasępmu. Ten získal 21 z 22 hlasov. Pritom pár dní pred voľbou by asi málokto povedal, že jeho víťazstvo môže byť také jednoznačné.

Prejav T. Zasępu pri predstavení svojej kandidatúry bol povzbudivý. Opäť, tak ako na svojich prednáškach, sa profesor ukázal predovšetkým ako prístupný človek, ktorý nenálepkoval svoju reč formálnosťami. Plány, ktoré predstavil, sú síce odvážne, ale každý, kto ho pozná, vie, že to všetko vychádza z jeho srdca. Sám viackrát zopakoval, že nechce sklamať. Chce zriadiť ekonomickú a právnickú fakultu, rozvíjať vzťahy so zahraničím a zriadiť rozvojový fond, nadáciu na podporu univerzity.

To, čo najviac rezonuje pri jeho mene a možnom význame pre školu, sú jeho skúsenosti z riadenia škôl, získavania sponzorských darov a grantov, jazykové schopnosti, známosti „po svete“ a aj u samotných študentov je obľúbený pre svoju otvorenosť. Krovky, ktoré často nosí na fakultu, sú najmä symbolom.

V utorok v aule povedal, že univerzita musí formovať dobrých a múdrych ľudí. Jedno z toho nestačí. Neobišiel ani vzťah s biskupmi, ktorý pokladá za dôležitý a ich požehnanie tiež. Po zvolení za rektora ho musí oficiálne potvrdiť arcibiskup Alojz Tkáč, ten ho však podporil neoficiálne už po vyhlásení výsledkov.

Rektor reprezentuje univerzitu pred študentmi, štátom a svetom. Za profesora Zasępu sa hanbiť asi nik nebude. Prechádzka ružovou záhradou ho však nečaká, univerzitu čaká komplexná akreditácia a mnohým ľuďom leží v žalúdku. Kto iný, ako vo svete známy odborník s bohatými kontaktmi a skúsenosťami môže univerzite v Ružovom meste priniesť väčší osoh?

Profil prof. Zasępmu: TU a TU.

Pavol Rábara
Poznámka pre korektnosť: Autor je študentom žurnalistiky na FF KU v Ružomberku, prof. Zasępa je garantom štúdia žurnalistiky.
Foto: autor

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo