Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. október 2015

Štátni tajomníci Lesay a Korčok nepodali majetkové priznania, výbor koná

Štátni tajomníci ministerstiev financií a zahraničia Ivan Lesay a Ivan Korčok majú parlamentnému výboru pre nezlučiteľnosť funkcií vysvetliť, prečo nepodali majetkové priznania, ako im káže ústavný zákon o konflikte záujmov. Rozhodli o tom dnes členovia výboru.

Lesay nastúpil do funkcie v júni (17.6.), Korčok v auguste (1.8.). Majetkové priznania mali podať do 30 dní od nástupu do funkcie. Keďže to neurobili, budú to výboru vysvetľovať. Za porušenie ústavného zákona im hrozí pokuta vo výške mesačného platu. Rozhodne o tom výbor hlasovaním.

Povinnosť podať majetkové priznanie sa v súčasnosti týka prezidenta SR, poslancov NR SR, členov vlády, štátnych tajomníkov, vedúcich ústredných orgánov štátnej správy, sudcov Ústavného súdu SR, predsedu a podpredsedov Najvyššieho súdu SR, členov Súdnej rady SR, generálneho prokurátora či verejného ochrancu práv. Majetkové priznanie musia podľa zákona podať napríklad aj náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, riaditeľ SIS, rektori verejných vysokých škôl či šéfovia Železníc SR.

Verejní funkcionári v majetkovom priznaní uvádzajú celkové príjmy za výkon verejnej funkcie za predošlý rok, prípadne aj iné príjmy. Zverejňujú tiež zoznam svojho nehnuteľného a hnuteľného majetku, avšak bez konkrétností. Za verejného funkcionára sa navyše považuje osoba ešte rok odo dňa skončenia výkonu verejnej funkcie.

TASR
 

Inzercia

Odporúčame