Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Komentáre a názory
01. október 2020

Cigániková verzus Záborská

Pro-life v zajatí politickej detinskosti

Keď Marián Kotleba pokračuje v tom, čo Andrej Danko začal.

Pro-life v zajatí politickej detinskosti

Poslanci SaS Jana Bittó Cigániková a Marián Viskupič. Foto: TASR/Jakub Kotian

Stáva sa už tradíciou, že aj tie najumiernenejšie návrhy z kategórie pro-life, pri ktorých sa zdá, že majú veľkú šancu na úspech, nakoniec v našom parlamente stroskotajú na politickej detinskosti.

Stalo sa tak pred rokom, keď návrh poslancov OĽaNO neprešiel o jeden hlas vďaka tomu, že Andrej Danko si povedal, že on nikdy nepodporí nič, čo pochádza od Igora Matoviča.

Podobný obrázok sme videli aj v ostatných dvoch dňoch, keď parlament rokoval o návrhu poslancov okolo Anny Záborskej o pomoci tehotným ženám, ktorý riešil aj niektoré aspekty vykonávania interrupcií.

Pozadie toho, čo sa v parlamente odohrávalo, vo svojom blogu podrobne opísal poslanec Ján Podmanický. Ukazuje, ako ťažko sa v dnešnom parlamente buduje väčšina potrebná na to, aby uspela aj mäkučká pro-life iniciatíva. V prípade Záborskej návrhu všetko nasvedčovalo tomu, že by sa to mohlo podariť.

Návrh mal podporu veľkej časti klubu OĽaNO, Sme rodina, niektorých poslancov Za ľudí, Smeru a nezaradených poslancov okolo Tomáša Tarabu. Rátalo sa s tým, že ho podporia aj poslanci ĽSNS, ktorí počas celej rozpravy zápalisto oponovali liberálnej skupine okolo poslankyne Cigánikovej. Potom jej však pomohli minimálne k dočasnému triumfu.

Teraz k tým detinskostiam. Parlamentná obštrukcia je legitímny nástroj. To, ako ju však poslanci SaS spolu s časťou klubu Za ľudí použili proti vlastným vládnym kolegom, je jav naozaj nevídaný.

Liberálnejší vládni poslanci mohli podľa koaličnej zmluvy pokojne hlasovať proti Záborskej návrhu alebo sa zdržať. Ale zablokovať kvôli tomu spolu s Kotlebom a Ficom hlasovanie, to je bumerang, ktorý sa im jedného dňa môže škaredo vrátiť.

Vzbudzuje to veľké obavy z toho, čo nás čaká v polovici volebného obdobia, ak už teraz vládne strany na seba vyťahujú takýto arzenál. Zdieľať

Navyše to vzbudzuje veľké obavy z toho, čo nás čaká povedzme v polovici volebného obdobia, ak už teraz, pol roka po voľbách, vládne strany na seba vyťahujú takýto arzenál. A to všetko kvôli niečomu takému zásadnému, ako je predĺženie lehoty na premyslenie potratu o 48 hodín.

Obštrukcia liberálov mohla byť úspešná len vďaka poslancom ĽSNS a Smeru. Súčasného aj bývalého, okolo Petra Pellegriniho.

Inzercia

V prípade Ficovej strany mala takáto taktika logiku. V pro-life témach sa jeho strana nikdy neprofilovala, a ak sa dostali na pretras do parlamentu, poslanci Smeru mali zvyčajne pri hlasovaní voľnú ruku.

Aj teraz by niektorí jednotlivci z tohto poslaneckého klubu Záborskej návrh podporili. Dvaja z nich, Juraj Blanár a Marián Kéry, dokonca chvíľu pomáhali dosiahnuť uznášaniaschopnosť parlamentu. Lenže Robert Fico pri pohľade na po sebe pokrikujúcich vládnych poslancov rýchlo pochopil, že to je ideálna príležitosť demonštrovať nemohúcnosť koalície a Blanára s Kérym stiahol z ihriska.

ĽSNS je však v inej situácii. Ochrany života mala vždy plné ústa. Iste, konzervatívne prostredie si vedelo predstaviť aj prísnejší zákon, ktorý by obmedzoval lehoty na potrat. Aj predchádzajúce týždne však ukázali, že takýto návrh by v súčasnom parlamente nemal šancu prejsť.

Zároveň platí, že Záborskej zákon celkom určite zlepšuje existujúci stav. Ak by zaň poslanci ĽSNS zahlasovali, nič by im nebránilo v tom, aby predkladali v budúcnosti prísnejšie návrhy, profilovali sa na tom a dostávali vládnych konzervatívcov pod tlak.

Namiesto toho sa aj oni zachovali detinsky. Zvolili si politickú taktiku, ktorá pre nich nemôže mať dobrú koncovku. Rozbili krehkú väčšinu, ktorú mal tento návrh za sebou, oddialením hlasovania zvýšili riziko jeho neprijatia a poslankyňu Cigánikovú posadili na ešte väčšiu vlnu, ako je tá, na ktorej sa viezla doteraz.

Možno sa Marián Kotleba chcel vyhraniť ako najväčší pro-lifer v parlamente. Tento jeho ťah sa však môže skončiť absurdnou bodkou. Keď poslanec s veľkým krížom na saku ruka v ruke s najväčšími progresívcami v parlamente spoločne potopia možno jediný návrh tohto typu, ktorý mal v dnešnom parlamente reálnu nádej na úspech.

 

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame