Prolife
Európski politici reagujú na výzvu Beňovej a tiež píšu prezidentke Čaputovej

Foto – Európsky parlament (M. Lexmann); TASR – Michal Svítok (M. Beňová)
Signatári pripomínajú, že v niektorých európskych krajinách je čakacia lehota na potrat dlhšia ako na Slovensku.
Právne predpisy v 15 európskych krajinách stále vyžadujú povinnú čakaciu lehotu pred umelým prerušením tehotenstva. V Belgicku, Holandsku a Taliansku je čakacia lehota dokonca dlhšia ako tri dni, v prípade Talianska je to až jeden týždeň.
Zdôrazňujú to desiatky europoslancov v liste prezidentke Zuzane Čaputovej a predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi, v ktorom vyjadrujú znepokojenie nad výzvou europoslankyne Moniky Beňovej odmietnuť návrh zákona o umelom prerušení tehotenstva.
Europoslankyňa Beňová adresovala prezidentke Čaputovej a predsedovi parlamentu Kollárovi otvorený list, pod ktorý sa podpísali desiatky ďalších europoslancov.
„Dokument predložený v Národnej rade SR pod číslom 154 je svojou snahou o predlžovanie lehoty na rozmyslenie pred vykonaním interrupcie v priamom rozpore so zásadami dobrej lekárskej praxe, ľudskými právami a medzinárodne akceptovanými odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie,“ uviedla v liste Beňová.
Signatári listu, ktorý iniciovala europoslankyňa Miriam Lexmann, považujú verejný a politický tlak v súvislosti s návrhom zákona za presahujúci kompetencie europoslancov, a teda neprimeraný. „Výkon právomocí EÚ sa riadi princípom subsidiarity, ktorý dáva členským štátom právo uplatňovať vlastnú parlamentnú zvrchovanosť v otázkach, ktoré spadajú do vnútroštátnych oblastí právomocí,“ apelujú signatári. O liste informovala kancelária europoslankyne Lexmann.
„Napríklad v Nemecku je podmienkou pre ženu žiadajúcu o potrat v prvom trimestri tehotenstva absolvovanie povinného poradenstva. Neskôr v tehotenstve je potrat povolený v prípadoch lekárskej nevyhnutnosti. V obidvoch prípadoch sa vyžaduje trojdňová čakacia lehota. Poradenstvo sa musí uskutočňovať v štátom schválenom stredisku, ktoré potom žiadateľovi vydá certifikát o jeho absolvovaní,“ približuje Lexmann.
O návrhu zákona z dielne konzervatívnych poslancov OĽaNO by sa malo hlasovať v najbližších dňoch. Najdiskutovanejšími bodmi bol zákaz reklamy na potrat, predĺženie lehoty na rozmyslenie zákroku zo 48 na 96 hodín a povinnosť druhej lekárskej správy v prípade potratu do 24. týždňa tehotenstva z dôvodu závažného poškodenia dieťaťa. Druhý posudok by mal byť napokon dobrovoľný, no preplácaný poisťovňou.
Dnes treba vedieť
V Miláne pre sucho vypínajú verejné fontány a nabádajú občanov šetriť vodou
Susedné regióny Emilia Romagna a Piemont prijali podobné krízové opatrenia.
Rusko-litovský spor
Moskva pre nezhody v Kaliningradskej oblasti spochybnila zákonnosť hraníc Litvy
Umožnenie železničnej prepravy tovaru cez Litvu bez obmedzení je podmienkou Kremľa, aby Rusko uznalo hranice Litvy.
Čoskoro sa obnovia rokovania o iránskej jadrovej dohode, tvrdí šéf EÚ diplomacie
Prísľub pokračovania v rokovaniach potvrdil aj Irán.
Na varšavskom Pride pochode vyjadrili podporu LGBT komunite aj Ukrajincom
Časť ukrajinských LGBT aktivistov ušla z vlasti v dôsledku vojny, pochodovať v Kyjeve nemohli, pridali sa teda k sprievodu v Poľsku.
Waleský futbalista Gareth Bale by sa mal stať novou posilou klubu MLS Los Angeles FC. Do klubu príde ako voľný hráč po tom, ako mu 30. júna vyprší zmluva s Realom Madrid. (tasr)
Ak by Igorovi Matovičovi záležalo na urovnaní vzťahov, ocenil by pondelkové rozhodnutie strany SaS vrátiť sa na koaličnú radu a prestal by útočiť, uviedol Richard Sulík (SaS) v reakcii na výzvu lídra OĽaNO o ukončení sporov. „Naopak, on po všetkých našich upozorneniach prelomil veto prezidentky s fašistami proti vôli dvoch koaličných partnerov a opakovane na nás útočil,“ napísal Sulík. SaS deklarovala, že ďalší postup včas oznámi.
Horskí záchranári mali vo Vysokých Tatrách súbežne viaceré zásahy
Najprv potrebovali pomoc dvaja slovenskí turisti, ktorí sa nevedeli samostatne dostať z ťažko schodného terénu, potom záchranári pomáhali dvom horolezcom, ktorí si po páde zranili dolné končatiny.
V nemeckom Mníchove pred samitom G7 protestovali tisíce ľudí za ochranu klímy
„Máme len jednu planétu,“ znel nápis na jednom z plagátov.
„Ja viem, že odpustenie sa nedá vynútiť, ale je to veľký prejav veľkorysosti, ktorý občania určite ocenia,“ povedal premiér Eduard Heger na margo slov Igora Matoviča, ktorý prosil Richarda Sulíka a jeho kolegov z SaS o odpustenie. „Ak by sa toto podarilo, tak by to bola veľká vec a veľký krok pre celé ďalšie dva roky nášho fungovania,“ dodal premiér, ktorý zároveň chce, aby sa SaS vrátila na koaličné rady.
Rusko poskytne Bielorusku rakety Iskander-M, ktoré môžu niesť jadrové hlavice
Z Putinovho vyjadrenia vyplýva, že o raketové systémy požiadal Lukašenko a ruské vedenie sa mu rozhodlo vyhovieť.