Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
05. október 2015

V čom má Vladimír Putin prevahu nad Západom

Reč bude o Sýrii a ruskej intervencii v tamojšej vojne. A hoci Vladimír Putin Islamský štát poraziť nedokáže, tri iné víťazstvá má na dosah.
V čom má Vladimír Putin prevahu nad Západom

Rusi sú vo vojne s Islamským štátom a protiasadovskými islamistami v Sýrii. Bojujú na strane Bašára Asada a za svojich spojencov považujú Kurdov. Proti Islamskému štátu v prípade potreby zasiahnu aj v Iraku. To všetko opäť dáva do pohybu veci na Blízkom východe.

Mám k tomu tri poznámky. Po prvé, Rusi ukázali, s akou ľahkosťou sa dokážu zapojiť do vojny za svojimi hranicami. Pamätáte si ešte pátos Vladimíra Putina, ktorým karhal amerického prezidenta Obamu, aby nebombardoval Sýriu? Pravda, Putin sa vtedy angažoval s rovnakým cieľom ako dnes (pomôcť Asadovi), ale aj tak. Putin vtedy okrem iného napísal: „Je jedno, ako presne cielené sú letecké útoky, aké sofistikované sú zbrane, civilné obete sú nevyhnutné, vrátane starších ľudí a detí, ktorých by mali letecké útoky brániť.“ Dnes by už takú vetu nenapísal, samozrejme.

Irán je spojenec, Kurdi sú partneri

Mimochodom, nielen Rusi dokážu v prípade potreby bombardovať nepriateľské ciele vo vzdialených krajinách. Keď Francúzi pred dvomi rokmi vyslali jednotky do Mali, tiež to bolo rýchle a prekvapivé. Na druhej strane, Američania sú ťažkopádnejší nielen z politických dôvodov, ale aj preto, že keď už sa niekde presunú, ostávajú tam dlhšie a ich vojny sú celkovo nákladnejšie.

Po druhé, Rusi týmto zásahom posilňujú svoje väzby s Iránom a obnovujú historicky napäté vzťahy s Tureckom. Zdá sa teda, že plánovaný plynovod Turkish Stream, o ktorom sa hovorilo v posledných rokoch a ktorý mal južnou trasou obísť Ukrajinu a ruský plyn dopraviť do Európy cez Turecko, nebude celkom na programe dňa. Turci sú totiž na akúkoľvek pomoc Kurdom nesmierne citliví. Erdogan už stihol povedať, že Rusko robí „obrovskú chybu“ a „čaká ho izolácia v regióne“. Naopak, je dosť možné, že angažovanie Rusov zblíži Turecko a veľké európske krajiny. Akýkoľvek neúspech Ruska v Sýrii totiž povedie k ďalšiemu exodu utečencov, ktorí prídu do Európy. Čím vyššie budú čísla, tým viac to povedie k napätiu medzi Ruskom a Nemeckom (Európou).

Po tretie, hoci Rusi sa reálne nepokúsili vytvoriť medzinárodnú koalíciu s mandátom OSN a začali konať samostatne, predsa len im nemožno uprieť niekoľko vecí. Napríklad, že do konfliktu angažujú Čínu a že chceli mať aj podporu USA a Európy (teda všetkých stálych členov Bezpečnostnej rady OSN). Niežeby o účasť Američanov stáli za každú cenu, to nie, ale signál vyslali. Zaujímavé tiež je, že si pri všetkom dávajú pozor na dobré vzťahy s Izraelom. Premiér Netanjahu okamžite po príchode ruskej techniky do Sýrie navštívil Moskvu a stretnutie s Putinom je medzi expertmi interpretované ako dohoda, že ruská prítomnosť v Sýrii nepoškodí záujmy židovského štátu. Napokon, podobne sa Rusi správali k Izraelu aj v minulosti, keď išlo o export technológií do Iránu.

V čom má teda Rusko prevahu nad Západom?

Po prvé v tom, že neberie ohľad na vedľajšie dôsledky. Všetky západné štáty by pred svojím obyvateľstvom museli obhájiť podporu Asada alebo niektorej z opozičných skupín, Putin to robiť nemusí. Môžete to považovať za cynické, ale ruská zahraničná politika môže vďaka tomu sledovať realistickejší kurz. Kremeľ nemusí riešiť používanie chemických zbraní, vojenské útoky Asadových jednotiek proti civilnému obyvateľstvu a podobne. Tiež sa nemusí trápiť zodpovednosťou za politiku menšieho zla. Že Asad nebude demokrat? No a? Moskve stačí, že alternatívy oproti Asadovi sú horšie, účasť Ruska je tým dostatočne legitimizovaná.

Hlavným a v Rusku zrozumiteľným dôvodom je, že porážka Asada a zánik asadovskej Sýrie znamená vzostup Islamského štátu, prípadne iných foriem islamizmu. Podľa odhadov jednu sedminu ruskej populácie tvoria moslimovia, len v Moskve žije jeden až dva milióny moslimov, navyše Islamský štát má najviac bojovníkov práve z Ruska, najmä z Čečenska a Dagestanu.

Inými slovami, vojna proti Islamskému štátu je pre Rusov ich vojnou. Tak ako Američania intervenovali na Blízkom východe, aby vojnu proti islamskému terorizmu viedli na cudzom a nie vlastnom území, tak je aj pre Rusov výhodnejšie bojovať proti islamským radikálom s ruským pasom za hranicami Ruska. Aj keď to bude drahšie, politické náklady sú nižšie. Rusi vedú proti ISIS už dlhšie vlastnú informačnú vojnu, ruské médiá pokrývali to, ako biedne sa žije moslimským ženám a rodinám, ktorých muži sa stali mudžahedínmi, ako prichádzajú o niektoré výhody od štátu, ako rady by sa s nimi rozviedli a podobne.

Teraz Rusi tvrdia, že niekoľko stoviek mudžahedínov už opúšťa rady ISIS zo strachu pred Ruskom. Tá správa je určená domácej ruskej populácii s cieľom demoralizovať zázemie islamistov v Rusku. To je, paradoxne, druhá výhoda Ruska pred Západom. Vojna proti ISIS je v záujme Ruska, islamský radikalizmus totiž Rusko ohrozuje viac než Západ.

Inzercia

Tretí dôvod, ktorý pomáha Putinovi, je náboženský. Cítia to najmä ľudia, ktorí majú vzťah k východnému kresťanstvu, prípadne sami k nejakej východnej cirkvi patria. Putin túto vojnu využije na to, aby sa opäť prezentoval ako ochranca kresťanov, doslova ortodoxných kresťanov. Zároveň mu to sedí do základnej mocenskej schémy, ako vníma svet: Amerika a Západ nesie zodpovednosť za to, že kresťania musia z Iraku a Sýrie utekať, že tam nie sú v bezpečí a Rusko ich zachraňuje. Rusko má teda misiu aj za svojimi hranicami, a teda istú morálnu nadradenosť pred Západom (poslanie tretieho Ríma).

Samozrejme, že celá Putinova mocenská hra má množstvo rizík, od toho, čomu sa skrátane hovorí Druhý Afganistan, až po eskaláciu rusko-islamistického konfliktu, ktorá by sa preniesla do ruských miest. Rusi – dá sa očakávať – budú preto opatrní a keď si svoje angažovanie vyhodnotia ako rizikové, stiahnu sa rovnako rýchlo, ako tam prišli.

Foto: TASR/AP

 

 

 

 

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Obdivuhodná Angela Merkel

Obdivuhodná Angela Merkel

Otvorená náruč Angely Merkel voči utečencom vyvolala veľa protestných reakcií, zvlášť v tábore tvrdých odporcov kvót, ktorí považujú prichádzajúcich migrantov za hrozbu pre svoju krajinu.