Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
05. október 2015

Kto zarobí najviac, keď sa znížia dane na potraviny

Slovenská ekonomika nutne potrebuje zníženie jednej z daní. Je to však úplne iná daň.
Kto zarobí najviac, keď sa znížia dane na potraviny

Pár mesiacov pred voľbami prišiel SMER s nápadom znížiť daň z pridanej hodnoty na vybrané základné potraviny. Výber dane sa tak zníži asi o osemdesiat miliónov eur. Zatiaľ čo väčšina poznámok k tomuto kroku sa týka toho, čo by na zozname základných potravín malo byť a naopak, čo je tam zbytočne, podstatná otázka je iná. Komu to naozaj pomôže a komu nie. Odpoveď mierne prekvapí.

Vláda presviedča, že zníženie dane na potraviny bude znamenať aj citeľné zníženie cien na pultoch supermarketov. Lenže práve to sa nestane.

Ako to funguje

Zníženie DPH sa do cien tovarov prenesie veľmi obmedzene. História ukazuje, že reťazce v takýchto prípadoch znižujú ceny tovarov oveľa menej, než je znížená DPH. Čiže zo zníženia dane priamo profitujú aj predajcovia a výrobcovia. V skutočnosti totiž cena tovaru bez DPH vzrastie.

Nie je to žiadna nová teória, toto isté sa deje aj v iných krajinách. Podľa zistení zo zahraničia platí, že znížená DPH sa do cien nepremietne ani spolovice. A nie je to neznámy fakt ani na Slovensku. U nás sa týmto fenoménom už dávnejšie zaoberali analytici ministerstva financií. Tí zistili, že u nás sa do cien prenesie približne tretina zo zníženej dane.

Ostatné zostáva obchodníkom, prípadne výrobcom. Ak by prepočty analytikov ministerstva financií platili aj pre tento prípad, znamenalo by to, že obchodníci a výrobcovia by zarobili ďalších približne 50 miliónov eur na zníženej DPH. Plánované zavedenie duálnych cien tým veľmi nepohne.

Zarobia bohatí

Z pozorovania v zahraničí vyplýva, že o niečo lepšie to dopadne, ak sa DPH zníži v čase vyššieho rastu cien, teda pri vyššej inflácii. Nie že by vtedy obchodníci viac znižovali ceny, ale aspoň ich pomalšie zvyšujú, čiže časom do ceny tovarov prenesú väčšiu časť zníženej DPH.

To však nie je súčasná situácia. Ceny potravín už dlhšie nerastú a v najbližšom čase sa to ani nečaká. Takže zrejme bude platiť, že znížená DPH sa do cien potravín prenesie veľmi obmedzene. A ešte aj toto zníženie sa rozdelí medzi všetkých, nielen medzi tých, ktorým zníženie dane má pomôcť najviac.

Inzercia

Vyjadrené v eurách totiž platí, že najviac na tom celom ušetria tí bohatší. Pretože tí kupujú viac potravín. Chudobní zasa dávajú viac svojich príjmov na spomínané potraviny, no ak cieľom bolo pomôcť tejto skupine, tak je to mimoriadne neefekívny nástroj, pretože z celej sumy, ktorú zníženie prinesie, sa im dostane len zlomok. To už by bolo oveľa efektívnejšie dať im tie peniaze rovno na ruku.

Ktorá daň je problém

To neznamená, že na Slovensku netreba znižovať dane. Akurát, že iné dane. Napríklad, Slovensko má dlhodobo problém s nadpriemernou nezamestnanosťou, napriek tomu má dlhodobo aj nadpriemerné zaťaženie práce. Naša práca je daňami a odvodmi zaťažená viac ako vo väčšine okolitých krajín, pričom naša nezamestnanosť je najvyššia v regióne. Keď príde reč na tento problém, dôvodov, prečo neznižovať dane a odvody z práce, nájde vláda vždy dosť. Napríklad, že treba investovať do školstva, zdravotníctva či na to, aby sme nezvyšovali verejný dlh. 

V poriadku, možno súhlasiť s tým, že naše školstvo potrebuje viac zdrojov. Dnes je totiž v kríze a naše deti stále viac zaostávajú za svojimi rovesníkmi z vyspelých krajín.

Vláda sa však do školstva investovať nechystá. Jednoducho sa rozhodla znížiť tú najmenej vhodnú daň, aby pred kamerami mohla hovoriť, že tým zníži ceny potravín. To sa totiž dobre počúva. Že to v skutočnosti bude fungovať len obmedzene, sa už väčšina voličov nedozvie.

A najväčšia škoda na tom celom je, že sme tým stratili ďalšiu možnosť urobiť niečo skutočne potrebné.

 

Foto - Wikimedia

Odporúčame

Obdivuhodná Angela Merkel

Obdivuhodná Angela Merkel

Otvorená náruč Angely Merkel voči utečencom vyvolala veľa protestných reakcií, zvlášť v tábore tvrdých odporcov kvót, ktorí považujú prichádzajúcich migrantov za hrozbu pre svoju krajinu.

Pavol Paška sa tlačí naspäť

Pavol Paška sa tlačí naspäť

Po páde šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcela Foraia sa opäť spomína aj meno Pavla Pašku. A, samozrejme, opäť v súvislosti, ktorá na konci minulého roka spôsobila jeho pád.