Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
25. október 2020

Zápisky z trolejbusu

Širiť zlobu a budovať Mordor nám ide

Vymenil stavebnú firmu za šoférovanie bratislavskej MHD. Odkedy vozí ľudí, objavila sa v ňom túžba tvoriť poviedky, ktoré uverejňujeme na pokračovanie. Táto je o tom, ako robíme radosť Sauronovi.

Širiť zlobu a budovať Mordor nám ide

Ilustrácia: Jan Heralecký

Streda 4. 9. 2013

Je 5.03 ráno a ja schádzam s takmer prázdnym trolejbusom z našich „hôr“, z Koliby. Dnešná linka je zaujímavá tým, že prepája dva kopce, Kolibu a Búdkovú, a tretina zastávok je na znamenie. To však teraz nie je podstatné. Dôležitý je výhľad na mesto.

Začína svitať.

Nad mestom leží ťažká olovená doska mračien, ktorá sa končí kdesi na východe. Ranné slnko rozpaľuje východný obzor a vystreľuje žeravé šípy ponad spiace mesto.

Z vysokých komínov sa valí dym, z niektorých šľahajú zlovestné plamene. Výškové budovy požmurkávajú po okolí červeným okom, aby zistili, či dostatočne vyčnievajú nad svojím okolím.

Okná na budovách ani nevidno, tma vonku, tma dnu. Zopár okien sa predsa len zobudilo, asi preto, aby pripravili samozrejmosti pre okná tmavé.

Strašidelný pohľad.

Toto že je moje rodné mesto?

Smutný pohľad.

Pripadá mi to ako Mordor.

Vnímam na dnešných pasažieroch, že sú viac zachmúrení ako inokedy.

Ktovie, kde je Gandalf.

 

Dvanásť hodín predtým

Popoludňajšia dopravná špička je v plnom prúde.

Opitý asi 75-ročný statný pán sa začal pri nastupovaní biť s urasteným mladým Rómom idúcim zjavne z práce a ťahať sa s ním o sveter. Vykrikoval, že ho okradol. Vysvitlo, že sveter patrí Rómovi a opitého deda nikto neokradol. Keď dedo videl, že prehral, chlapa opľul so slovami: „Ty ku... cigánska.“

Čo by ste urobili?

Ja som deda rázne usadil. Rómskemu chlapovi som sa ospravedlnil a vrátil mu sveter. Našponovaný som čakal, ako to dopadne. V plnom trolejbuse bolo ticho ako v kostole. Prešli dve-tri dlhé sekundy.

Inzercia

Rómsky mladý muž sa na mňa mlčky pozrel a v očiach bolo možné čítať: „Tak ďakujem, ale radšej vystúpim.“ Necestoval s nami. Cestujúci začali pohľadmi a tichými poznámkami deda klincovať k sedačke. S hanbou na ďalšej zastávke vystúpil.

Správanie opitého staršieho pána sa hodilo na budovanie Mordoru.

Tak toto nám ide. Šíriť zlobu. Sauron má radosť.

Čo poškvrňuje človeka?

No to, čo ide z neho von. Preto si umývame ruky po použití istej miestnosti.

A čo ide z človeka von?

No to, čím je jeho vnútro naplnené.

Nebolo by od veci nazrieť do svojho vnútra a zistiť, prečo som nakričal na svojho blízkeho.

Mám na to chuť a čas?

Pravda je ukrytá vo víne… hovorí sa.

Nemyslím si.

Vo víne je ukrytý kľúčik od našich tajných komôrok. Niektorí ani nepotrebujeme kľúčik a dokážeme vypľuť obsah komôrky na prvú obeť.

Začína sa nový školský rok.

Pri plnom vedomí chcem otvoriť vnútro svojho chrámu a urobiť tam poriadok. Iba čistý a láskou naplnený chrám môže slúžiť svojmu účelu.

„Gandalf“ chce prísť, ale smola. Jediná vstupná brána do nášho sveta je cez moje srdce. Iba potom sa môže prejaviť cez moju myseľ a ruky.

Si myslím.

Odporúčame