Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. september 2020, 17:47

Litovčania vyzvali Macrona, aby podporil zápas Bielorusov o slobodu

Poprední litovskí spisovatelia, umelci a vedci sa obrátili na francúzskeho prezidenta s prosbou, aby podporil protestujúcich v susednom Bielorusku.

Macron v pondelok začne dvojdňovú návštevu Litvy a Lotyška. Pôjde o prvú cestu najvyššieho francúzskeho predstaviteľa do pobaltskej oblasti za uplynulé dve desaťročia. Vilnius i Riga dúfajú v Macronovu pomoc na pozadí bieloruskej krízy a narastajúceho napätia medzi nimi a Ruskom.

"Muži a ženy Bieloruska sú vystavení neľudskému zaobchádzaniu, a to sa deje v Európe 21. storočia!" uvádza sa na plagáte vytvorenom ako otvorený list pre Macrona a podpísanom viac než 40 osobnosťami litovského kultúrneho života.

"Dôverujeme Vám ako predstaviteľovi Francúzska, kde sa zrodili ľudské práva, že vypočujete zúfalé volanie bieloruského ľudu o slobodu," hovorí ďalej predmetná výzva, ktorá sa odvoláva na úspešný zápas Litvy o nezávislosť od bývalého Sovietskeho zväzu v roku 1990.

Plagát, ktorý navrhol renomovaný litovský výtvarník Stasys Eidrigevičius, obsahuje tiež historickú bielo-červeno-bielu bieloruskú vlajku používanú aj demonštrantami v Minsku. Macron v nedeľu vyzval Lukašenka, aby odstúpil. Stalo sa tak po tom, ako Európska únia odmietla dlhoročného bieloruského vodcu uznať za legitímneho prezidenta svojej krajiny.

Macron sa počas cesty stretne s predstaviteľmi Litvy a Lotyška, pričom jeho kancelária nevylúčila ani stretnutie s bieloruskou opozičnou líderkou Sviatlanou Cichanovskou, ktorá po kontroverzných prezidentských voľbách utiekla do Litvy.

Cichanovská trvá na svojom volebnom víťazstve napriek tomu, že Lukašenko skončil s drvivým náskokom pred ňou. Lukašenko následne spustil brutálne zásahy proti demonštrantom požadujúcim jeho odstúpenie. Tieto kroky si vyslúžili odsúdenie zo strany Západu, ale Rusko vyjadrilo Lukašenkovi podporu a prisľúbilo pomoc.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami
pred 2 hodinami

Regionálnym úradom verejného zdravotníctva podľa ministra zdravotníctva v súčasnosti pomáha 600 vojakov. Budúci rok pôjde regionálnym úradom 24 miliónov eur. Kapacity sú podľa ministra Krajčího dnes dostatočné. „Viac sa urobiť nedá,“ tvrdí.

pred 3 hodinami

Podľa ministra zdravotníctva je zaregistrovaných vyše 15-tisíc dobrovoľníkov v rámci plošného testovania. Podľa Krajčího sa však nenahlásili len zdravotníci. Sám minister je ochotný doplniť stavy ako náhradník kdekoľvek na Orave. Premiér Matovič bude pracovať ako administratívny pracovník v Trvdošíne. Minister práce Milan Krajniak zas v Bardejove.

pred 3 hodinami

Marian Kotleba mal pozitívny test na nový koronavírus. Do karantény by podľa jeho názoru mal ísť celý parlament. Poukázal aj na to, že na svoj zdravotný stav upozorňoval už sudkyňu Špecializovaného trestného súdu počas súdneho pojednávania 12. októbra. Pýta sa preto, či ju budú stíhať za všeobecné ohrozenie.

pred 3 hodinami

„Je neskoro hľadať vinníka nad rozliatym mliekom,“ hovorí minister zdravotníctva v súvislosti na otázku, či nesie zodpovednosť za súčasnú situáciu. Je však ochotný prenechať svoj post, ak sa nájde lepší minister. Tvrdí, že mal možno hroziť svojou demisiou a „búšiť do stola“, keď pandemická komisia chcela prijať prísnejšie opatrenia a nebola vypočutá. Podľa premiéra má minister Krajčí jeho dôveru.

pred 3 hodinami

Režim na hraniciach sa sprísňuje len v prípade Ukrajiny. Na českých hraniciach budú prebiehať len námatkové kontroly. V súvislosti s ostatnými okolitými krajinami sa režim zatiaľ nemení, no môže dôjsť k prehodnoteniu v rámci budúceho týždňa.

pred 3 hodinami

Kremeľ dôrazne odmietol ako úplne nepodložené tvrdenia amerických predstaviteľov, že Moskva získala informácie o voličoch v USA a ovplyvňovala verejnú mienku pred prezidentskými voľbami naplánovanými na 3. novembra. Obdobné obvinenia na svoju adresu zároveň dôrazne odmietol aj Irán.  

 

pred 3 hodinami

Premiér tvrdí, že keby došlo k lockdownu podľa predstáv epidemiológov, krajine by hrozili škody 100 miliónov týždenne. Premiérovi sa podľa jeho slov ozývali aj veľkí podnikatelia, ktorí mu v prípade tvrdého lockdownu oznámili, že sú ohrozené ďalšie investície v budúcnosti. 

Inzercia

Inzercia